Çevre

Yuvacık Barajı Tekrar Yükseliyor


Kocaeli, Başiskele ilçesinde bulunan Yuvacık Barajı'nda su seviyesi tekrar yükselmeye başladı.

yuvacik-baraji-tekrar-yukseliyor
Yuvacık Barajı Tekrar Yükseliyor
Giriş 08.01.2020 10:21

Yağışın az olması nedeniyle barajlarda su seviyesi düşmüştü.Ocak ayı itibariyle barajlardaki su seviyesinin yarı kapasiteye dahi ulaşamadığı görülüyor.

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresinden edindiğimiz bilgilere göre, Kocaeli halkının içme suyu ihtiyacının karşılandığı elli bir milyon metreküp kapasiteli Yuvacık Barajı’nda su seviyesi 7 Ocak günü yüzde yirmi sekiz oranında azalma göstererek,14 milyon 270 bin metreküpe geriledi.

Bugün (8 Ocak) ise yine İsu verilerine göre su seviyesi Yuvacık Barajı’nda yüzde 40 seviyesinde görülüyor.Su seviyesi 23 günde yüzde 40 seviyesine ulaşarak, 23 milyon 570 metreküpe yükseldi.

Son yıllarda en kurak kış döneminin yaşandığını, ilerleyen günlerde havzada bulunan dağlardaki karların erimesiyle su seviyesinin daha da yükselmesinin beklendiği yetkililer tarafından belirtildi.

20 yıllık köprülerin bile gün ışığına çıktığı yüzde 18 su seviyesinden tekrar yüzde 40 seviyesine ulaşmak Yuvacık Barajı için sevindirici bir durum.Yağışların devam edeceği önümüzdeki günlerde barajdaki su seviyesinin daha da artmasını umut ediyoruz. 

Sapanca Gölü’nden su alımı durduruldu

Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSU) tarafından yapılan yazılı açıklamada ise Sapanca Gölü’nden su alımının durdurulduğu açıklandı. Yapılan açıklamada, “Kocaeli’nde son günlerde etkili olan yağışlar ile birlikte Yuvacık Barajı, bugün itibariyle 20,59 milyon metreküp doluluk oranı ile yüzde 40,27 seviyesine ulaştı. Bunun sonucunda B Planı olarak kullanılan Sapanca Gölü’nden bugün itibariyle su alınması durduruldu. Kocaeli’nin su ihtiyacının yüzde 80’ini karşılayan Yuvacık Barajı, yağışlara bağlı olarak Ekim, Kasım ve Aralık aylarında en düşük seviyelerine düşmektedir. Bu yıl yağışların yeterli olmaması ve barajda yeterli miktarda su kalmaması üzerine İSU Genel Müdürlüğü, B planı olarak kullandığı Sapanca Gölü’nden, 9 Kasım 2019 tarihinden itibaren su alımına başlamıştı. Son günlerde ilimizde de etkili olan yağışlar ile birlikte Yuvacık Baraj gölüne bugün itibariyle 3 milyon 836 bin metreküp su girişi sağlandı. Bunun sonucunda Yuvacık Barajı, 20,59 milyon metreküp doluluk oranı ile yüzde 40,27 seviyelerine çıktı. Yuvacık Barajı’ndaki su durumundan dolayı, bugün itibariyle Sapanca gölünden su alınması da durduruldu. Yağışların ve barajdaki suyun durumuna bağlı olarak Sapanca Gölü’nden ileri zamanlarda ihtiyaç halinde su alımı yapılabilecektir” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar

Yorum Yapmak için Tıklayınız.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeligo editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeligo değil haberi geçen ajanstır.