Çevre

Mutlu Bir İlişkinin Sırları


Kavga ve tartışmalar ilişkiyi birden farklı bir boyuta taşıyabilir ve bunun neticesinde ayrılıklar meydana gelebilir. Tüm çiftler yaşadığı ilişkiden keyif almak, huzurlu ve mutlu olmak ister. Peki, sağlıklı ve kusursuz bir ilişkinin anahtarları nelerdir?

mutlu-bir-iliskinin-sirlari
Mutlu Bir İlişkinin Sırları
Giriş 04.10.2019 15:01

Kavga ve tartışmalar ilişkiyi birden farklı bir boyuta taşıyabilir ve bunun neticesinde ayrılıklar meydana gelebilir. Tüm çiftler yaşadığı ilişkiden keyif almak, huzurlu ve mutlu olmak ister. Peki, sağlıklı ve kusursuz bir ilişkinin anahtarları nelerdir? Bu yazımızda kötüye giden ilişkinizi, sağlıklı ve mutlu bir ilişkiye dönüştürmenin sırlarını sizlerle paylaştık.

İlişkiyi Güvenli Bir Bölge Haline Getirmek

Her iki tarafın da kendisiyle ilgili her şeyi paylaşabileceği özel bir alan yaratılan ilişki iki tarafa da güven verir. Partnerlerin eksikliklerini, zayıflıklarını ve zaaflarını çekinmeden birbiriyle paylaşabildiği bir ortam sağlıklı bir ilişkinin en önemli özelliklerinden birisidir.

Kazanmak Yerine Düzeltmek İçin Mücadele Etmek

Kavga etmek kıyamet alameti değildir, karşılıklı anlayışın geliştirilmesi için bir araç olarak kullanılabilir. Sağlıklı bir ilişkide, kavga demek her iki tarafın da birbirlerini anlayıp birbirlerinin açısından bakmaları, duygularını anladığı ve dengeli bir sonuca vardığı  manasına gelir. Fakat kavgalarda fiziksel temaslar ve şiddet varsa iş kötüye gidiyor demektir.

En Kötüyü Değil, En İyiyi Görmek

Dikkatimizi nereye yönelteceğimizi kendimiz seçeriz. Her durumda da iki seçeneğiniz vardır:

  • Ya kılı kırk yarar ve bunu ilişkiyi sonlandırmak için bahane olarak kullanırsınız.
  • Ya da partnerinizin iyi yönlerini takdir etmeyi seçersiniz.

Benliğinizi Kaybetmeden İlişkinizi Sürdürmek

Sağlıklı bir ilişkide, kendinize ayırdığınız bir hayatınız da vardır. Kendinizi birlikteliğiniz üstünden tanımlamanız esas benliğinizle olan bağınızı kaybetmenize sebep olabilir.

İstenmeyen Yerine İstenilenin Dillendirilmesi

Şikayet ile yapıcı eleştiri arasında fark bulunmaktadır. Sağlıklı bir ilişkide, talepleriniz doğrultusunda iletişim kurarsınız. “Senin ailenle çok zaman geçiriyoruz, benim aileme hiç vakit ayırmıyoruz” demektense, “Ailemle vakit geçirmemizi istiyorum” demek çok daha verimli olacaktır.

Sevgiyi Yalnızca Özel Günlerde Değil, Her An Göstermek

Düzgün bir ilişkinin temelinde, yakınlık ve bağlılık yaratan olumlu ifadelerin paylaşımı her an vardır. Sevginizi göstermek için yalnızca özel günleri beklemeyin!

Pasif Agresif Olmak Yerine Açık Ve Dürüst Davranmak

Karşı tarafın istediğini söyleme bir sorunun varlığını o an için bastırabilir, fakat bir ilgisizlik ve dargınlık modeli yaratır. İlişkinizin daha iyi olması için ise gerçek düşüncelerinizi açıkça ifade etmelisiniz

Yorumlar

Yorum Yapmak için Tıklayınız.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeligo editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeligo değil haberi geçen ajanstır.