Ekonomi

İzmit Çarşısı, Yoğun İlgiyle Açıldı


İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, çok önem verdiği İzmit Çarşısı projesini bugün Zoom üzerinden tanıttı, “Hem şehir esnafı, hem de halk kazanacak” diyen Hürriyet, “Vahşi kapitalizme karşı adil düzeni savunuyoruz” mottosuyla İzmit Çarşısı’nı tanıttı.

izmit-carsisi-yogun-ilgiyle-acildi
İzmit Çarşısı, Yoğun İlgiyle Açıldı
Giriş 09.02.2021 14:30

 İZMİT ÇARŞISI NEDİR, İZMİT ÇARŞISI’NDA NASIL DÜKKAN AÇILIR?

İş yeri açmanın ücretsiz olduğu, üreticilere doğaya ve insana dost üretim yaparak yeni fırsatlar sunacak olan İzmit Çarşısı, tüm Türkiye ile buluşmaya hazırlanıyor. Esnaf ile üreticilerin birbirlerini destekleyerek bir döngüsel ekonomi oluşturacağı ve Türkiye’nin her tarafından müşterilerle buluşacağı İzmit Çarşısı, zoom üzerinden geniş bir katılımla gerçekleştirilen basın toplantısı ile Türkiye’ye tanıtıldı. Pandemi süreci nedeniyle digital ortamda gerçekleştirilen basın toplantısına İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra İzyico Sorumlusu Orkun Saitoğlu ve Good4Trust Sorumlusu uygar Özesmi katıldı.

 

İZMİT ÇARŞISI’NDA ÜCRETSİZ DÜKKAN AÇABİLİRSİNİZ

Toplantıda ilk olarak konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “İzmit Çarşısı doğaya ve insana dost. Dünyada ilk olan bu sistemi ilçemize kazandırıyoruz. İzmit Çarşısı ile bölgesel ekonominin kalkınmasının istiyoruz. Kadınlara destek olarak başladık ama bütün esnafa genişlettik. Tedarik ağlarını genişleterek, döngüsel ekonomiyi kurmayı istiyoruz. Büyük şirketler ve kartelleşmeye giden e-ticarette ciddi sıkıntılar var. Bizde bunu kamu hizmeti olarak sunmak istiyoruz. Para kazanmak amacında değiliz, masrafımız çıksın yeter. Bu sistemde dükkan açmak ücretsiz. Kredi kartı komisyonu almayacağız. Kent ve üretici kazansın istiyoruz.

 

HERKESE BOL KAZANÇLAR DİLİYORUZ

Satış yapmadığı sürece herhangi bir ücret alınmayacak. Satışlardan alınan ücretleri 3 kategoride şekillendirdik. İlk kategoride yüzde 7 gibi küçük bir katkı payı ile başlayacağız. Eğer üreticimiz çevreye ve insanlara duyarlı ise verdiği katkı payı önce yüzde 5’e daha sonra yüzde 3’e düşecek. Bütün alt dijital hizmeti biz sunuyoruz. Aynı gün teslimat için kargo şirketleri ile görüşüyoruz. Üreticilerimiz her türlü hizmeti verebilecekler. Yasalar evde üretime 220 bin liraya kadar izin veriyor. Daha sonrası için vergilendirme çıkıyor. Şu anda ilk günden itibaren 46 adet dükkan açmış işletmecimiz var. Üreticilerimize bol kazançlar diliyorum.


KOCAELİ ESNAFINA AÇIK

Kocaeli’de yer alan bütün işletmecileri bu sisteme başvurup dükkan açabilirler. Doğa ve insan dostu herkesi bu sisteme bekliyoruz. İziko’ya İzmit çarşısına olan katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Herkesi üretici değil türetici olarak İzmit Çarşısı’na bekliyorum. Vatandaşlarımız ihtiyaçlarını bu yerel dükkanlardan karşılasın istiyoruz. Pandemi döneminde esnafımıza yardımcı olalım. Birlikte kalkınalım, kadın girişimcilerimizi, bölge esnafımızı güçlendirelim. Sabit fiyat politikamız yok. Ürünler farklı olduğu için net bir bir fiyat politikamız yok. Ürün maliyetlerini bilmemiz mümkün değil.

 

VAHŞİ KAPİTALİZM DEĞİL ADİL DÜZEN

Hürriyet, neden İzmit Çarşısı sorusuna ise, “Farklı kültürlere duyarlı, doğaya dost, vahşi kapitalizm değil adil düzen. Kesintiler daha az. 18 bin üyesi olan bir sistem. Hazır türeticiler var. Katkı payı çok düşük. Banka kesintisi de yok. Esnaflar bu konuda da rahat. Toplamda 277 başvurudan 46’sı şu ana kadar dükkan açtı. Sistemi doğru anlatırsak daha fazla kitleye ulaşabiliriz” dedi

 

İZMİT ESNAFI KAZANACAK

Hürriyet’in ardından konuşan Proje Sorumlusu Uygar Özesmi, “2014 yılında daha iyi bir dünya umudu ile kurduk. Kar amacı gütmeyen bir oluşum. E ticaretten çok daha fazlasıyız. Doğa ile uyumlu adil bir sistemin kurulacağına inanıyoruz. İşletme sahiplerini adil üreticiler diye adlandırıyoruz” dedi. Özesmi’nin arından toplantıya canlı yayınla bağlanan İzyico Sorumlusu Orkun Saitoğlu, “Rakamların ötesinden asıl odaklandığımız çözümler üreterek değer yaratmak. İzmit Çarşısı’ndan yapılan alışverişlerden komisyon yerine katkı payı alacağız. Birlikte imza atacağımız başarıları heyecanla bekliyorum” dedi

 

“35’İ KADIN GİRİŞİMCİ”

Hürriyet’in ardından konuşan Proje Sorumlusu Uygar Özesmi, “2014 yılında daha iyi bir dünya umudu ile kurduk. Kar amacı gütmeyen bir oluşum. E ticaretten çok daha fazlasıyız. Doğa ile uyumlu adil bir sistemin kurulacağına inanıyoruz. İşletme sahiplerini adil üreticiler diye adlandırıyoruz. Bugün 46 üretici var 35 i kadın girişimci. Ekonominin içerisinde kadın gücünü katmak bizim için en önemlisi. İyi niyetli tüm üreticilerimize kapımız açık” dedi.  Özesmi’nin arından toplantıya canlı yayınla bağlanan İzyiko Sorumlusu Orkun Saitoğlu, “Rakamların ötesinden asıl odaklandığımız çözümler üreterek değer yaratmak. İzmit Çarşısı’ndan yapılan alışverişlerden komisyon yerine katkı payı alacağız. Birlikte imza atacağımız başarıları heyecanla bekliyorum” dedi.

 

İZMİT ÇARŞISI'NDA DÜKKAN AÇMAK İÇİN TIKLAYINIZ
 

Yorumlar

Yorum Yapmak için Tıklayınız.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeligo editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeligo değil haberi geçen ajanstır.