Sağlık

İlk Biyonik Kulak Ameliyatı Yapıldı


Kocaei Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniğinin gerçekleştirdiği ameliyat ile hastanın sol kulağına “Koklear implant”(biyonik kulak) yapıldı.

ilk-biyonik-kulak-ameliyati-yapildi
İlk Biyonik Kulak Ameliyatı Yapıldı
Giriş 15.01.2020 11:42

Amelyat, İstanbul Ünverstes Tıp Fakültes KBB Anablm Dalı Öğretm görevllernden Prof. Dr. Yahya Güldken Hocanın gözetmnde KBB Klnğ Program Yönetcisi Doç. Dr. Selahattn Genç, Eğtm Görevlisi Doç. Dr. H. Erdem Özel, Dr. Zülal Kara ve Sağlık Memuru Caner Aydın’ dan oluşan cerrahi ekiple gerçekleştirildi. Amelyat edlen hasta, her k kulağında ler derecede ç kulak tip işitme kaybı le doğan ve işitme cihazı kullanmasına rağmen fayda görmeyen 2,5 yaşındak kız çocuk hastaydı. Sağır ve dilsiz olmaya aday olan hasta bu ameliyat ile ve ameliyat sonrası uygun rehabltasyon programlarına devam ettiği takdrde yaşıtları gibi işitip, konuşabilecek duruma gelecek.

Koklear implantasyon ameliyatı ile hem doğuştan ileri derecede işitme kaybı olan çocuk hastalar, hem de sonradan işitme duyusunu tamamen kaybeden erişkinler de yenden işitebilir hale gelebilmektedir. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Program yöneticisi Doç. Dr. Selahattn Genç, yenidoğan tüm bebeklerin doğumdan hemen sonra işitme taramalarının yapılıp, işitme kaybı olanlarının tespit edlmesi, ardından Klinik ABR testi ile ilk altı ayda işitme kaybı tanısının kesinleştirip işitme cihazı kullanılması durumunda, implant uygulaması için aday hale getirlieblieceğini ve bir yaşından sonra ise koklear implant ameliyatının uygun hastalara yapılableceğini belirtti. Böylece önerlen rehabiltiasyon programlarına da devam edildiği sürece çocukların iştme engell olmayan yaşıtlarıyla aynı okullara gidebilecek seviyeye gelebileceğini vurguladı. İşitme kayıplı hastaların tespit edilmesi ve tedavilerinin planlanması Temmuz 2018’ de Yendoğan İştme Tarama Referans Merkezi olmaya hak kazanan Kulak Burun Boğaz Kliniğinde 3 KBB Eğitim Görevlisi, 4 KBB uzmanı, 3 KBB Asistan doktoru, 2 Odyolog ve 6 Odyometristen oluşan ekiple başarılı bir şekilde devam ettirilmektedir. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Kliniği çalışanları başta olmak üzere emeği geçen tüm ameliyathane ve anestezi ekibine başarılı ameliyat süreci için teşekkür ediyor ve başarılarını devamını diliyoruz.

Yorumlar

Yorum Yapmak için Tıklayınız.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeligo editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeligo değil haberi geçen ajanstır.