Eğitim

Empati Kurmak


Duyusal ya da kurgusal bir varlık tarafından yaşanan duyguları tanıma ve anlama yeterliliğidir. Kişinin kendisini karşısındakinin yerine koyarak, olaylara onun penceresinden bakmasına empati denir

empati-kurmak
Empati Kurmak
Giriş 27.09.2019 11:32

Duyusal ya da kurgusal bir varlık tarafından yaşanan duyguları tanıma ve anlama yeterliliğidir. Kişinin kendisini karşısındakinin yerine koyarak, olaylara onun penceresinden bakmasına empati denir. Empati kuraraken, ortaya çıkarmaktan çok, kendimizi onu yaşarken buluruz. Bu özelliği, empati davranışını öğretilmesi zor yapmaktadır.

Empati Ve Sempati Neden Karıştırılır?

Empati ve sempati birbiriyle karıştırılan iki kavramdır. Bir kişiye sempati duymak; insanın sahip olduğu duygu ve düşüncelerin tarafında olmak demektir. Empati kurduğumuz kişi ise, karşımızdakinin duygu ve düşüncelerini anlamayı amaçlar.                                                                                                           

Empati, çevremizdeki insanlarla daha derinden bağ kurmamızı hedefler.                                               Evlilik, sevgi, arkadaşlık, yönetici-çalışan, öğretmen-öğrenci gibi ilişkilerde empati çok önemlidir. Parapsikolojide Empati, birbirlerine manevi açıdan bağlı iki canlı arasında duygu ve ruhsal hallerin aktarılması ve bu psişik irtibata parapsikolojide verilen tanımdır.                                                                                                                                 

Empatinin üç kuralı

•Kişinin karşısındaki kişi gibi düşünmesi

•Karşısındakinin duygu ve düşüncelerini anlamak ve anladığını hissettirmek

•Karşısındaki kişiyi anladığını o kişiye de ifade etmek

Empati Nasıl Kurulur

Yargılama ve eleştirme özelliğinizi bırakmanız gerek.

Kişisel bağlarınızda güçlü bir şekilde kurmanız şart.

Başkalarının iyiliğini düşünerek hareket etmek de bu konuda önemlidir.

Kişiyi ‘’Ayna’’ gibi düşünelim. Olaylara karşı neyi nasıl yansıttığını düşünmeli ve ona göre hareket edilmelidir.

Karşınızdakini dinlemeyi ihmal etmeyin.

Gerektiğinde kendinizden örnekler vererek duruma yaklaşımınızı gösterin ve onun rahatlamasına yardımcı olun.

Eyleme geçerek aile üyeleriniz, mesai arkadaşınız ya da iletişim kurduğunuz kişi kesinlikle sizi anlamaya ve sizin de konuyu tam anlayarak ona yardım etmeniz gereklidir.

Durumu başkalarının gözünden başka insanların nasıl değerlendireceğini düşünmeliyiz.

Empati de desteklerken faydacı olmalıyız.

Empati derin duyguları anlama ve o duyguların derinine inerken soruna eğilmeye ilişkin sorular sormak da karşımızdakine yardımcı olmamız açısından gereklidir.

Empati Örneklemeleri

Bir arkadaşınızla buluştuğunuzda size canının ne kadar sıkkın olduğunu söyledi. Ve sorununu anlatmaya başladı. Böyle bir durumda, empati yapabilmek için onun ruh halinden etkilenmemeye ve olumsuz düşüncelerin sizi esir almasına izin vermemeye dikkat etmelisiniz. Yoksa arkadaşınıza moral vermeniz gerekirken onun içini daha çok karartır ve fayda yerine zarar vermiş olursunuz. Bu yüzden karşınızdaki kişiye yaklaşımınıza dikkat etmeniz gerek. Yapmanız gerekenin çok zor olmadığını düşünüyoruz. Arkadaşınıza ya da ailenize onu anladığınızı, ne kadar zor bir durumda olduğunu anlamaya çalıştığınızı ama kendini üzerek onun bir sonuca varamayacağını anlatmak olmalı. Bunun dışında da kendinizi onun yerine koyarak sorununa çare aramalısınız. Ancak bu şekilde empati kurmuş olursunuz.

Yorumlar

Yorum Yapmak için Tıklayınız.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeligo editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeligo değil haberi geçen ajanstır.