Çevre

Aniden Ortaya Çıkan Gizemli Monolit Kaldırıldı!


Göbeklitepe yakınlarında araziye yerleştirilmiş metal blok halinde görülen Monolit milyonların gündeminde yer aldı. Latince monolithus sözcüğünden gelen blok taşının üzerinde 'Ay'ı görmek istiyorsan gökyüzüne bak' yazısı dikkat çekti.

aniden-ortaya-cikan-gizemli-monolit-kaldirildi-
Aniden Ortaya Çıkan Gizemli Monolit Kaldırıldı!
Giriş 09.02.2021 13:12

Monolit son günlerde vatandaşların gündemine gelen konular arasında bulunuyor. ABD, İngiltere ve Romanya'da görülen son olarak Urfa'da tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilen Göbeklitepe'de Monolit görülmesi şaşkınlığa sebep oldu. Tüm bu gelişmelerin ardından Monolit nedir, ne demek? soruları üzerinde araştırmalar yapılmaya başlandı. Peki Göbeklitepe'de esrarengiz görüntüler oluşturan Monolit nedir, ne demek?

 

MONOLİT NEDİR?

Monolit, yekpare taş veya kayadan meydana gelen, görünüşte dağ benzeri bir jeolojik veya teknolojik, büyük boyutlu bir kitledir.

 

MONOLİT HAKKINDA BİLGİ!

Monolit, yekpare taş veya kayadan meydana gelen, görünüşte dağ benzeri bir jeolojik veya teknolojik, büyük boyutlu bir kitledir. Sıklıkla çok sert ve katı metamorfik kayadan olan bu kitleleri, genellikle erozyon açığa çıkarmıştır. Yeryüzündeki en büyük üç monolit Avustralya'da, Meksika'da ve ABD'de bulunuyor. İsim Latince monolithus sözcüğünden gelir ki bu da Yunanca (monolithos) sözcüğünden gelmektedir. İngilizce ve Türkçeye ise Fransızca monolithe sözcüğünden geçmiştir.

 

 

ŞANLIURDA'DAKİ METAL BLOK, 5 GÜN SONRA GİZEMLİ ŞEKİLDE ORTADAN KAYBOLDU

Şanlurfa'da, 5 gün önce kim tarafından dikildiği öğrenilemeyen 3 metre yüksekliğindeki metal blok, yine gizemli şekilde ortadan kayboldu. Kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta, Göbeklitepe Ören Yeri yakınlarında yer alan Örencik Mahallesi'ndeki bir tarlada 5 Şubat Cuma günü metal blok konuldu. Göktürk alfabesiyle üzerinde 'Gökyüzüne bak ayı gör' yazılı olan metal bloğun, kimler tarafından ne amaçla konulduğu araştırılırken, bu sabah bölgeye giden mahalleli, monolit benzeri bloğun yerinde olmadığını fark etti. Metal bloğun kim veya kimler tarafından dikilip, yine ne şekilde kaldırıldığına dair şu ana kadar herhangi bir bilgiye ulaşılamadığı öğrenildi. Gizemli bir şekilde dikilip 5 gün sonra yine aynı şekilde kaldırılan metal bloğun nereye götürüldüğü araştırılıyor.

 

 

MAHALLELİ ŞAŞKIN

Şanlıurfa’da konulmasından 5 gün sonra gizemli bir şekilde kaldırılan metal blok şaşkınlığı yaşanıyor. Sabah saatlerinde arazilerine giderken metal bloğun yerinde olmadığını görünce ikinci kez şaşkınlık yaşayan mahalleliden Hasan Yıldız, "Buğday tarlasına 5 gün önce gece yarısı metal blok dikilmişti. Dün gece de burada jandarma bekliyordu ve metal blok yerindeydi. Sabah hem metal blok hem de jandarmada yerinde yoktu. Metal bloku kimin koyduğu, kimin götürdüğü bilinmiyor” dedi.
Metal blokun dikildiği buğday tarlasının sahibi Fuat Demirdil de günlerdir merak içerisinde olduklarını vurgulayarak, "Meraktan yatamıyorduk. Bunu kim ne için yerleştirdi bilmiyoruz. Bununla ilgili kimse bizlere de bilgi vermedi. Gizemli bir şekilde tarlamıza konulan bu metal yine gizemli şekilde kaldırıldı. Jandarma ve korucular nöbet tutuyordu. Araziye konulurken de görmedik, kaldırılırken de görmedik. Biz merakta kaldık. Kime sorduysak 'bilgimiz yok' dediler. Bunu reklam için mi yaptılar onu da bilmiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Yorumlar

Yorum Yapmak için Tıklayınız.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeligo editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeligo değil haberi geçen ajanstır.