Güzellik Sırları

Güneş Sonrası Bakım Yağı Tarifi


Hemen herkesin güneş yanıklarıyla kötü anıları vardır. Özellikle de açık tenli olanlar bu duruma daha fazla maruz kalsalar da güneş kremi sürmeden güneşe çıkmanın hemen her türde ciltte yaratacağı tahribat aslında aynıdır. Güneş yanığı sonrası ortaya çıkan kızarıklık, yanma, pul pul dökülme, tüm bunları yaşamamak adına elbette cilde uygun özellikle de yüksek koruma faktörlü bir güneş kremi kullanmak en önemlisi.

7f904fd77c80-5d5ff1aeb3520-1-jpg
Güneş Sonrası Bakım Yağı Tarifi
Giriş21.11.2019 17:23

 

  

Kakao yağının yaygın kullanımlarından biri ciltteki yara izlerini, kırışıklıkları azaltmaktır. Kakao yağı ayrıca egzama ve dermatit gibi durumlardan kaynaklanan döküntüleri iyileştirmek için de kullanılıyor.
  
Güneşe uzun süre maruz kaldıktan sonra (özellikle de güneşte bronzlaşmak adına güneşlendikten sonra) cildi sakinleştirmek bronzluğu korumak için kullanılacak güneş sonrası kremi veya güneş sonrası yağı da önem taşıyor. 
  
Özellikle güzel bir bronz tene sahip olmak isteyen hemen herkesin sıklıkla tercih ettiği ürünler; havuç yağı veya kakao yağıdır. Kakao yağı, içeriğindeki E vitamini sayesinde yanmış ve nemini kaybetmiş cildinize hızla sahip olduğu nemi ve canlılığı kazandırmanız mümkündür.

 

  

Kakao Yağı 

 

 • Kakao yağı, içeriğinde bulunan yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle cildi besleyerek nemlendirme ve elastikiyeti artırma kabiliyetiyle bilinir. Kakao yağı, nemi tutmak için cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturur.

 

 • Kakao yağı ayrıca fitokimyasallar olarak adlandırılan doğal bitki bileşikleri açısından da zengindir. Bu maddeler cilde kan akışını hızlandırır ve güneşin zararlı UV ışınlarının neden olduğu hasara karşı koruyarak cildin yaşlanmasını yavaşlacaktır. Kakao yağı ayrıca cilt yanmasını yatıştırmaya ve cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olan antienflamatuvardır. 

 

 • Düzenli olarak kakao yağını vücuda uygulamanın, çatlakların görünümünün ve lekelerin giderilmesine yardımcı olduğu ve izlerin görünümünü azalttığı bilinmektedir.

 

 • Kakao yağı esansiyel yağ asitleriyle dolu olduğundan, cildi derinlemesine nemlendirir ve nemi hapsederek cildin yumuşak ve esnek kalmasını sağlar. Aynı zamanda cildi besleyen oleik, palmitik ve stearik asitleri içerir. 
   

Bu güneş sonrası kremi, kakao yağı dışında cildi besleyen ve yanıkları iyileştirmeye yardımcı olan zengin iyileştirici bileşenlerle doludur. Aloe vera, bal ve E vitamini gibi daha geleneksel güneş yanığı iyileştiricileri ile birlikte hassas cildi rahatlatan esansiyel yağlarla zenginleştirilmiştir. İçerisinde istediğiniz yağları kullanmakta serbestsiniz.

 

  

E Vitamini: Serbest radikallerle savaşmaya ve çok fazla güneşin neden olduğu hücresel hasarı gidermeye yardımcı olan bir antioksidandır. 
 
Tatlı Portakal: Başka bir antioksidan zengini olan tatlı portakal yağının, C vitamini alma kabiliyetini arttırdığı, kollajen üretimini arttırdığı ve kan akışını iyileştirdiği, bunların hepsinin güneş hasarına karşı korunması için gerekli olduğu gösterilmiştir. 
 
Ylang Ylang: Güneş yanığı, sedef hastalığı ve döküntü gibi çeşitli cilt sorunlarını yatıştırmaya yardımcı olur. 
 
Sardunya Yağı: Sardunya yağı, güneş yanığı ile ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan yatıştırıcıdır. 
 

          

Sonnencreme: Welche ist sicher - für Mensch und Umwelt?

 

Güneş Sonrası Yağı   

 

Güneş sonrası merhemini yapmadan önce katı formda bulunan yağları benmari usulü eritmeniz gerekecektir. Yağları aşağıda verilen ölçülerde ekledikten sonra, kolay taşınabilirlik açısından bir saklama kabının içine alabilir ya da bir kavanozda saklayabilirsiniz. Biraz güneşlendikten sonra, cilde ince bir katman halinde hazırladığınız karışımı güneş sonrası kremi olarak sürmeniz yeterli olacaktır.  

 

Malzemeler

 

 • 1/4 su bardağı kakao yağı 

 • 1/4 bardak balmumu

 • 2 yemek kaşığı aloe vera jeli 

 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı 

 • 1 çay kaşığı E vitamini 

 • 2 yemek kaşığı taze bal 

 • 5 damla ylang ylang yağı 

 • 5 damla tatlı portakal esansiyel yağı 

 • 5 damla sardunya yağı  

 
Hazırlanışı

 

Kakao yağı, hindistancevizi yağı ve balmumunu benmari usulü, yavaşça eritin. Ateşten aldıktan sonra yaklaşık 5-10 dakika soğumaya bırakın. Bal, aloe vera, E vitamini ve esansiyel yağları ilave ederek iyice karıştırın. Karışımı bir kaba dökün ve tamamen soğuduktan sonra kullanmak için ince bir tabaka halinde cildinize uygulayın. 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.