Gezilecek Yerler

Gültepe Nekropolü


Necropol (Necropolis), arkeolojik şehirlerde mezarlıkların ve toplu mezar alanlarının bulunduğu bölgeye verilen addır. Yunan Necros polisi Ölüler Şehri anlamına gelir. Antik kentlerdeki mezarlıkların günümüz şehirlerinden farkı, artık yerleşim yerlerinden daha uzakta ve şehir dışında bulunan mezarların o dönemde kentle iç içe geçmiş olmasıdır.

53ecd53e763b-1444647372_46_-_nekropol-jpg
Gültepe Nekropolü
Giriş17.07.2020 15:15

Necropolis, eski Yunanca'da birleşik bir isimdir ve iki kelimeden oluşur; Necross ve Polis. Necros bir ceset ve polis bir şehir, kent anlamına gelir. İkisi birlikte kullanıldığında mezarlar kenti yani genel ve büyük bir mezarlık anlamına gelir. Necropolis, özellikle antik kentlerde geniş ve büyük mezarlıklara verilen genel addır. Bölgede karayolları ile yapılan yol çalışmaları sırasında antik bir nekropol ve Bizans dönemine ait 'kutsal bir yapı' kalıntısı olan bir hypoje bulunmaktadır. (Hypoje kısaca Yeraltı Mezarları anlamına gelir.) Bazı eski uygarlıklarda; Mısır, Mezopotamya, Romalılar ve Yunanlılarda görülür.

Antik çağ nekropolü ile Bizans Dönemine ait kutsal yeraltı mezarları kalıntısı (hipoje) karayollarının yaptığı yol çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılmıştır. Kocaeli Müze Müdürlüğü’nün bölgede yaptığı geniş kapsamlı arkeolojik çalışmalar ile elde edilen gözyaşı şişesi, küp, ayna gibi buluntular tespit edilmiş Roma dönemine ait buluntular daha sonra müzeye kazandırılmıştır.

 
Milattan sonra II. ile IX yüzyıl arasında yapıldığı tarihlenmiştir. İstanbul - Ankara karayolunun İzmit kesiminde Gültepe Parkı alanının doğusunda bulunmaktadır. 1991 yılında Karayollarının yaptığı Park Alanı açma çalışmaları esnasında freskli bir mezar odasının açığa çıkması ile gün yüzüne çıkarılan alanda, Kocaeli Müzesinin yaptığı kazılar sonucunda çok sayıda hipojenler ile haç planlı bir kilise kalıntısı, batısında ise ince uzun dikdörtgen şeklinde odaların yer aldığı mezar odaları ve Hristiyan şehitleri için yapılmış Martyrion kalıntıları bulunmuştur. Açığa çıkarılan alan bugün atıl durumdadır ve kaçak olarak yapıların kazılar sonucu mezar odaları ve kilise kalıntısı tahrip edilerek ağır zarar görmüştür.

Yeraltında kazılan odalarda hipoglar bulundu. Ayrıca kayaların içerisinde oyulmuş veya zemine inşa edilmiş ve toprakla tepelere dönüştürülmüş yapay tepeler de bulunurdu. Bölgede Roma dönemine ait 35 cm x 40 cm boyutlarında yanmış ve kaynatılmış gövdelerin kemiklerinin yerleştirildiği Kiremit Mezar olarak adlandırılan kemikler bulunuyor. Pişmiş topraktan üçgen şeklinde 'boneler' de bulunmaktadır. Yine bölgenin üst kesimlerinde ikinci ve üçüncü yüzyıllara ait Roma lahitleri de civarda bulunur.
 

Gültepe Nekropolüne Nasıl Gidilir?

İzmit merkeze yaklaşık 2 km uzaklıkta Gültepe Mahallesi, eski İstanbul yolu üzerinde ve TEM Karayolu kenarında yer almaktadır. Ayrıca İzmit Merkez'den otobüs ile ulaşım sağlanabilmektedir.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.