Trending

Gülmenin Birçok Şeye Faydalı Olduğunu Biliyor Muydunuz?


Gülmenin birçok şeye faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Örneğin vücuttaki kasları gevşetme gibi bir özelliği vardır. Gülmek,başta yüzdeki kaslar olmak üzere boyun, omuz ve karındaki kasları rahatlatır.Daha fazla faydasını öğrenmek için içeriğimizi okumaya devam edin lütfen.

38414ee4f96f-gulmek-jpg
Gülmenin Birçok Şeye Faydalı Olduğunu Biliyor Muydunuz?
Giriş11.02.2020 15:54

Gülmek Vücuttaki Stres Hormonu Oranını Azaltır

 

Hayata pozitif bakan ve sürekli olarak gülen insanların stres hormonları daha düşük oranlara sahiptir. Hormonların oranı azaldıkça vücut daha da rahatlar ve yalnızca fiziksel olarak değil, duygusal olarak da dinlenir.

 

Gülmek Büyüme Hormonunu Artırır

 

Loma Linda Üniversitesi araştırmacıları gülünen bir ortama dâhil olmanın bile büyüme hormonunu yüzde 87'ye kadar artırdığını kaleme aldılar.

 

Gülmek Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır

 

Gülmek kan dolaşımını canlandırarak kalbiniz için önemli olan kandaki oksijenlenmeyi artırır. Kan akışındaki bu artış felç, kardiyovasküler rahatsızlık ve kalp krizi riskini azaltabilir.

 

Gülmek Kan Akışını İyileştirir

 

Gülmek iç damar zarlarının genişlemesine ve daha iyi bir kan akışının sağlanmasına sebep olur.

 

Gülmek Bağışıklık Sistemini Destekler

 

Ulusal Kanser Enstitüsü'ne göre gülmek, hormonları kontrol altında tutarak NK hücreleri, lenfositler, B hücreleri ve T hücreleri gibi bağışıklık sistemi maddelerinin uygun şekilde fonksiyon göstermelerine yardımcı olur.

 

Gülmek Daha Hızlı İyileşmenize Yardımcı Olur

 

Gülmek, bağışıklık sistemimizi desteklemek, tansiyonumuzu düşürmek, stres hormonlarını azaltmak gibi faydalarıyla gülmenin kronik hastalıkları daha hızlı atlatmaya yardımcı olur.

 

Gülmek Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olur

 

Japon araştırmacılar akşamları gülmenin vücudu daha çok melatonin üretmeye ettiğini keşfetti

 

Gülmek Fiziksel Bir Egzersiz Türüdür

 

Gülmek gerçekten de bir egzersiz türü olabilir. Gülmek diyaframı, omuzları ve karnı çalıştırır.

 

Gülmek Saldırganlığın Azalmasına Yardımcı Olur

 

Gülmenin ortamdaki gerginliği kesip atan ve insanların rahatlamasına yol açan hipotetik bir bıçak olduğu söylenir. Gülmek stres hormonlarının düzeyini azaltıp kasların rahatlamasını sağlarken, insanların daha sakin ve daha az agresif olmasına sebep olur.

 

Gülmek Organlara İyi Gelir

 

Gülmek kan akışını iyileştirir, stres hormonlarını düzenler  ve biraz egzersiz sağlar. Ayrıca gülmek, kalp, beyin ve akciğerler gibi organları uyararak harekete geçmesini sağlar.

 

Gülmek Sindirimi Kolaylaştırır

 

Araştırmalar,  gülmenin sindirimi kolaylaştırdığını ve irritabl bağırsak sendromunu hafifletmeye yardımcı bir terapi görevi gördüğünü ortaya çıkardı.

 

Gülmek Daha Rahat Soluk Almanıza Yardımcı Olur

 

Gülmek akciğer kapasitesini artırır ve pis havayı dışarı itip daha çok temiz havanın içeri girmesini sağlayarak akciğerlerinizi temizler. Gülmek uzun uzun soluk vermenize (yani pis havayı dışarı itmenize) sebep olarak kan dolaşımınıza iç olan oksijen miktarını artırır.

 

Gülmek Öz Saygıyı Artırır

 

Gülmek özellikle erkeklerde öz güven üzerinde çok büyük etkiye sahip. Örneğin birisi bir erkeğin şakasına güldüğünde bu durum erkeği pozitif yönde etkiler.

 

Gülmek Ömrü Uzatır

 

Gülmenin birçok faydası gösteriyor ki gülmek ömrü uzatıyor. Yapılan araştırmalara göre hayatta daha pozitif bakış açısına sahip olanların yaşam süresinin 7.8 sene daha uzun olduğu görülmüştür.

 

Gülmek Kişilerin Üretkenliğini Artırmaya Yardımcı Olur

 

Bazı çalışmalar gülmenin, üretkenliğini pozitif yönde etkilediğini gösteriyor. Kişinin pozitif ruh hali, problem çözmede kolaylık sağlıyor. Ayrıca daha enerjik, çalışma motivasyonu daha yüksek ve yollarına çıkan zorlu görevler karşısında daha iyimser oluyorlar.

 

Gülmek İlişkileri İyileştirir

 

Çalışmalara göre, beraber gülme meditasyonu yapan çiftler ilişkilerinde muazzam bir iyileşme görüyorlar. Sık sık gülen aileler daha yakın bağlara sahip ve hayatların streslerini dengede tutmada daha başarılı olurlar.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.