Gaziler Dağı Tabiat Parkı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1.Bölge Müdürlüğü,Kocaeli Şube Müdürlüğü görev alanı içerisinde yer alan Gaziler Dağı Tabiat Parkı Kocaeli İli Gebze İlçesi Gaziler Dağı mevkiinde yer almaktadır.

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
6fb4aee499c8-koruparkgaziler-jpg
Gaziler Dağı Tabiat Parkı
Giriş20.11.2019 16:00

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 1.Bölge Müdürlüğü,Kocaeli Şube Müdürlüğü görev alanı içerisinde yer alan Gaziler Dağı Tabiat Parkı Kocaeli İli Gebze İlçesi Gaziler Dağı mevkiinde yer almaktadır.

Yerleşim merkezlerinin yoğun ve sam ortamlarından uzaklaşmak isteyen bölge halkının açık hava ve iş güçten kalan boş zaman değerlendirme ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 33Ha. Alan,1995 yılında ‘’Mesire Yeri ‘’ olarak tescil edilmiştir.2009 yılında alanda sınır değişikliği yapılarak mesire yerinin saha büyüklüğü 104ha’a genişletilmiştir.Mesire Yeri taşıdığı tabii,kültürel kaynak değerleri ve rekreasyon potansiyeli sebebiyle,Bakanlık Makamı’nın 25.07.2013 tarih ve 1601 sayılı olurları ile ‘’ Gazilerdağı Tabiat Parkı ‘’ olarak ilan edilmiştir.

Gazilerdağı Tabiat Parkı işletmecilik ihalesi 14.02.2014 tarihinde yapılmış olup ihaleyi 5+ 5 yıllığına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı kazanmıştır.İhale Konusu: Kapı Girişi Ücretlerinin Tahsili Ve Tesislerin  (2 adet Büfe, 1 adet Kır Gazinosu, 1 adet Kır Lokantası, 1 adet At Harası ve müştemilatı, 2 adet WC, 1 adet Futbol Sahası) İşletmeciliği işidir.

Tabiat Parkı içerisinde üst tabakayı oluşturan hakim bitki örtüsü dikim yoluyla getirilmiş olan ağırlıklı Sahil çamı olmak üzere,Karaçamdan oluşmaktadır.Alt tabakada ise;Meşe ,Adi Ardıç,Titrek Kavak,Kocayemiş,Sakız Ağacı,Akdeniz Defnesi,Böğürtlen,Laden ,Kuşburnu,Eğrelti,Geyik Dikeni ,Çayırotları bulunmaktadır.

Ala karga,Serçe ,Çulluk,Bıldırcın,Atmaca,Doğan,Şahin,Sığırcık ,Tavşan , Çakal,Yaban Domuzu, Sincap, Karaca gibi doğal yaban hayata dahil olan canlılar faunayı oluşturmaktadır.

Gazilerdağı Tabiat Parkı sınırları içinde yerleşim alanı bulunmamaktadır.Alan ile etkileşim halinde olan en önemli yerleşme Gebze ilçesine bağlı Gaziler Mahallesidir.Ancak alana Kocaeli’nin tüm ilçelerinden ziyaretçi gelebilmektedir.Gebze,Kocaeli’nin endüstrisinin büyük bölümünü barındıran,Marmara Denizi’nin kuzeyi ile İstanbul’un 45 Kilometre doğusunda yer alan bir ilçedir.Marmara Bölgesinin en büyük ikinci ilçesi olup Türkiye sanayisinin ’ini barındırmaktadır.Çevrede yaşayan halkın büyük bir bölümü sanayi kuruluşlarında çalışmaktadır.

Biyolojik Çeşitlilik,jeomorfolojik ve jeolojik özellikler,doğal ve kültürel peyzaj değerlerine sahip Tabiat parkı Kocaelide iyi vakit geçirebileceğiniz kaliteli bir ortam.

Eğer özel aracınızla gidecek olursanız hemen Gebze mutlukent mevkiinde.Karşınıza çıkacaktır.Otobüsle gidecek vatandaşlarımız ise 403-412-563-580 numaralı araçları kullanarak ulaşım sağlayacaklardır.Şimdiden mutlu ve güzel vakitler geçirmenizi diler,iyi günler dileriz.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.