Trending

Filofobi Nedir ve Aşık Olma Korkusunu Nasıl Yönetebilirsiniz?


Aşk, hayatın en güzel ve şaşırtıcı yanlarından biri olabilir, ancak aynı zamanda korkutucu da olabilir. Bazı endişeler normal olsa da, bazıları aşık olma düşüncesini korkutucu buluyor

579796b74e16-ysr-sevgililer-1-medium-jpg
Filofobi Nedir ve Aşık Olma Korkusunu Nasıl Yönetebilirsiniz?
Giriş24.07.2020 12:00

 

Filofobi, sevgi ya da başka biriyle duygusal olarak bağlantı kurma korkusudur. Diğer belirli fobilerle , özellikle doğası gereği sosyal olanlarla aynı özelliklerin çoğunu paylaşır . Ve tedavi edilmezse hayatınızı önemli ölçüde etkileyebilir.

Filofobi hakkında bilmeniz gereken her şeyi, buna neyin sebep olduğunu ve nasıl üstesinden gelebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Filofobinin belirtileri


Filofobi, bu konu hakkındaki bir kaygının ötesinde, mantıksız bir aşık olma korkusudur. Fobi o kadar yoğun ki hayatınızı etkiliyor.

Belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Aşık olmayı düşünürken bile hem duygusal hem de fiziksel tepkileri içerebilirler:

 • yoğun korku veya panik duyguları
 • kaçınma
 • terlemek
 • hızlı kalp atımı
 • nefes almada zorluk
 • işleyiş zorluğu
 • mide bulantısı

Korkunun mantıksız olduğunun farkında olabilirsiniz, ancak yine de onu kontrol edemeyeceğinizi hissetmeniz çok doğal ve normaldir.

 

Filofobiyi sosyal anksiyete bozukluğu olarak tanımlayamayız tam olarak ancak filofobiye sosyal anksiyete bzoukluğuda eşlik eder.Sosyal anksiyete bozukluğu, sosyal durumlarda aşırı korkuya neden olur, ancak filofobiden farklıdır, çünkü bir dizi sosyal bağlamı kapsar.

Filofobi , 18 yaşın altındaki çocuklarda görülen bir bağlanma bozukluğu olan engelli sosyal katılım bozukluğu (DSED) ile bazı benzer özellikler gösterir . DSED, bozukluğu olan kişilerin başkalarıyla derin ve anlamlı bağlantılar kurmasını zorlaştırır. Tipik olarak çocukluk çağı travmasının veya ihmalinin sonucudur.

 

Filofobi için risk faktörleri

Scott Dehorty, filofobinin, geçmişte travma veya yaralanma yaşayan kişilerde daha yaygın olduğunu söyledi .Birisi çocukken derinden yaralanmışsa veya terk edilmişse, aynı şeyi yapabilecek birine yakın olmaktan çekinebilir. Korku tepkisi ilişkilerden kaçınmak, böylece acıdan kaçınmaktır. Kişi korkunun kaynağından ne kadar kaçınırsa korku o kadar artar. "

Belirli fobiler de genetik ve çevre ile ilgili olabilir. Mayo Clinic'e göre, bazı durumlarda beyin işleyişindeki değişiklikler nedeniyle belirli fobiler gelişebilir .

 

Teşhis

Filofobi, Amerikan Psikiyatri Birliği Teşhis ve İstatistik El Kitabında (DSM) yer almadığından, doktorunuzun size resmi bir filofobi teşhisi koyması olası değildir.Yine de, korkunuz bunaltıcı hale gelirse, psikolojik yardım alın. Bir doktor veya terapist belirtilerinizin yanı sıra tıbbi, psikiyatrik ve sosyal geçmişinizi değerlendirecektir.

Tedavi edilmezse, filofobi aşağıdakiler de dahil olmak üzere komplikasyon riskinizi artırabilir:

 • sosyal izolasyon
 • depresyon ve anksiyete bozuklukları
 • uyuşturucu ve alkol kötüye kullanımı
 • intihar

 

Tedavi

Tedavi seçenekleri fobinin ciddiyetine göre değişir. Seçenekler arasında terapi, ilaç, yaşam tarzı değişiklikleri veya bu tedavilerin bir kombinasyonu bulunur.

 

Terapi

Terapi - özellikle bilişsel davranışçı terapi (BDT) - filofobili kişilerin korkularıyla baş etmelerine yardımcı olabilir. BDT, fobinin kaynağına yönelik olumsuz düşünceleri, inançları ve tepkileri belirlemeyi ve değiştirmeyi içerir.

 

Korkunun kaynağını incelemek ve acıyı keşfetmek önemlidir. Dehorty, "Deneyim içinde, kaçınma nedeniyle basitçe 'incinme' olarak kategorize edilen birçok büyüme yolu olabilir," dedi: "Kaynak keşfedildikten sonra, gelecekteki olası ilişkilerin bazı gerçeklik testleri yapılabilir."

What-if senaryoları da yardımcı olabilir. Aşağıdaki gibi sorular sorun:

 • Ya bir ilişki yürümezse?
 • Sonra ne olur?
 • Hâlâ iyi miyim?

Konun uzmanı Dehorty, "Bu sorunları genellikle hayal gücümüzde çok daha büyük hale getiririz ve senaryoyu hayata geçirmek yardımcı olabilir," diyor ve daha sonra ekliyor birisi size 'Merhaba' derse 'Merhaba' ile yanıt vermek veya kahve içmek için bir arkadaş veya meslektaşla buluşmak gibi küçük hedefler belirleyin. Bunlar yavaş yavaş gelişebilir ve korkuları hafifletmeye başlayabilir. "

 

İlaç tedavisi

Bazı durumlarda, teşhis edilebilir başka akıl sağlığı sorunları varsa, doktor antidepresanlar veya anksiyete ilaçları yazabilir. İlaçlar genellikle terapi ile birlikte kullanılır.

 

Yaşam tarzı değişiklikleri

Doktorunuz ayrıca egzersiz, gevşeme teknikleri ve farkındalık stratejileri gibi çareler önerebilir.

 

Filofobili birini desteklemek için ipuçları

Eğer tanıdık bildik çevrenizden birisinde filofobi varsa ona yardımcı olabilirsiniz.Bunun için aşağıda yazdığımız maddelere bir göz atabilirsiniz.

 • Anlamakta güçlük çekseniz bile, bunun ciddi bir korku olduğunu kabul edin.
 • Kendinizi fobiler hakkında eğitin.
 • Yapmaya hazır olmadıkları şeyleri yapmaları için onlara baskı yapmayın.
 • Uygun görünüyorsa yardım aramaya teşvik edin ve bu yardımı bulmalarına yardımcı olun.
 • Onlara nasıl destek olabileceğinizi sorun.

Filofobi gibi fobiler zaman zaman bunaltıcı olabilir ve hayatınızı ciddi şekilde etkileyebilir, ancak bunlar tedavi edilebilir. Dehorty, "Kendimizi kapattığımız hapishaneler olmak zorunda değiller," diyor. "Onlardan çıkmak rahatsız edici olabilir, ama yapılabilir."

Mümkün olduğunca çabuk yardım aramak, fobinizin üstesinden gelmenin anahtarıdır ve dolu ve mutlu bir yaşam sürmenize katkıda bulunur.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.