Trending

Fal Nedir Çeşitleri Nelerdir


Ne demişler fala inanma falsız da kalma! Bu içeriğimizde sizler için fal nedir çeşitleri nelerdir bunları araştırdık ve bir başlık altında derlerdik.İnsanoğlunun merak duygusunu tatmin etme amaçlı fala başvurmuştur.Daha detaylı bilgi içeriğimizde....

d5507f5a47c0-fal-jpg
Fal Nedir Çeşitleri Nelerdir
Giriş21.02.2020 14:30

İnsanoğlu var olduğu sürece, geçmişte olduğu gibi gelecek hakkında da bilgi sahibi olmak istemiş ve isteyecektir. İnsanlık tarihi boyunca pek çok insan bu merakı hissetmesine rağmen, bunları bastırmanın yolunu bulmuştur. Fakat bir öte yandan birçok insan, bu merakın üstüne gitmiş ve çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir.

 

Falın Geçmişi

 

Fal ortaya çıktığı dönemlerden itibaren birçok aşamadan geçmiş ve evrilerek bu güne ulaşmıştır. Geçmişte falcılık önemli meslek grupları arasında sayılıyordu. Fala verilen önem öyle bir boyuttaydı ki, ara sıra ulusların geleceği bile falcılar aracılığı ile öğrenilmeye çalışılıyordu. Falcı ve kâhinlerin sayısı çok fazlaydı ve hatta şahıslara özel kâhinler bulunuyordu. Ülkelerin ileri gelenleri alacakları önemli kararlardan önce bu kâhinlere danışıyor, kararlarını o şekilde alıyorlardı. Tüm bu süreç içinde, fal bakma teknikleri de zamanla evrilerek çeşitlenmiştir.

 

Ateş Falı:

 

Ateşe atılan nesneler ile bakılan eski bir fal biçimidir. Eğer ateşe atılan nesne tamamen yanarsa bu kötüye işarettir. Nesne kısmen yanar ya da hiç yanmaz ise yorum olumlu olur. Türkler arasında da bilinen bir fal biçimidir. Türkler nesneler ile değil ateşin rengini yorumlayarak ateş falına bakarlardı.

 

Duman Falı:

 

Eski uygarlıklardan kalma bir fal çeşididir. Buna göre, yasemin yaprakları ateş atılır ve çıkan dumanın aldığı şekiller yorumlanır idi.

 

El Falı:

 

En eski fal çeşitlerinden birisidir ve günümüzde de hâlen bilinmektedir. Üç bin yıl öncesindeki Hint kaynaklarında, Vedalarda, yer alır, Orta Çağ’dan kalma el yazması eserlerde rastlanır. Avuç içerisinde görülen işaretlerin, çizgilerin yorumlanmasından ibarettir. Bütün kültürlerde bu çizgiler yaşamsal bir hiyeroglif sayılmış ve insanın kişiliğini, gidişatını, yaşamının safhalarını anlatmak için kullanılmıştır.

 

I Ching (Yi King):

 

Çin’in en eski felsefe sistemi ve fal biçimidir. Taoism, Confucius gibi çeşitli Çin dinlerini etkileyen gizemli bir bilgi kaynağıdır. Fallar arsında en karmaşık olanıdır. Açıklanması ve yorumlanması uzun incelemelere konu olmuştur.

 

İskambil Falı:

 

İlk örnekleri 16. Yüzyılda görülen o zamandan bugüne yaygınlığını kaybetmeyen bir fal biçimidir. Bir kısım tarihçilere göre, iskambil kağıtları Fransa kralı çılgın 1.Charles’ı eğlendirmek amacıyla çizilmişlerdir. Falın amacı ve işlevi geleceği açıklamaktır. Buna göre destedeki kartlara birer anlam verilir ve bunlar bir araya getirilerek yorumlanır. Maça, Kupa, Karo, Sinek’lerdeki kral, kraliçe, vale ve sayılar yorumlanarak bakılır. Her bir kralı, kraliçenin, valenin ve sayının kendisine özgü anlamları vardır.

 

Kahve Falı:

 

En çok Akdeniz ülkelerinde ve Orta Doğu’da kullanılan ve dünyanın her yerinde uygulanmakta olan bir fal çeşididir. Kahve falından ilk defa bahseden kaynak, Floransalı falcı Tommaso Tamponelli’dir. Kahvenin telvesinin aldığı şekiller yorumlanarak gelecekten haber verilir.

 

Kemik Falı:

 

Yunanlılardan kalma bir fal çeşididir. Homeros’un İlyada Destanı’nda sözü geçer. Aslında tanrı Hermes’e bir çeşit sunuştur.Yere atılan kemiklerin durumundan tanrıların niyetlerini anlamanın mümkün olduğuna inanırlardı.

 

Mum Falı:

 

Eritilen bir mumun su dolu bir kaba akıtılması ve oluşan şekillerin yorumlanması suretiyle oluşan bir fal çeşididir.

 

Sayı Falı:

 

Eski Yunanlılarda ve Yahudilerde görülen bu fal biçimi, Orta Çağ’dan ve Rönesans’tan gelen çeşitli katkılar ile, gizemcilikte evreni açıklamaya dair bir anahtar sayılırdı. Sayılardan oluşan tarihler, çeşitli birimlerden ve isimlerin sayısal değerlerinden yararlanılarak geleceği bilme işleminde sayılar kullanılır.

 

Su Falı:

 

Bakır levhalara sihirli sözlerin yazılması ve su dolu bir kaba yerleştirilmesi ve bakire bir kızın suyun içerisine bakıp gördüklerini anlatması suretiyle bakılır.

 

Tarot Falı:

 

Dünyada bir hayli yaygın bir fal çeşididir. Başlangıcının ne zaman olduğu tam olarak bilinemese de 14. Yüzyıldan kalma tarot desteleri olduğu bilinmektedir. Gizemci geleneğe göre Mısır’dan gelmiştir ve bir kutsal kitabın, tanrı Toth’un kitabının özetlenmiş biçimidir. Tarot kartlarının bir fal aracı olarak kullanılması 18. Yüzyıldan sonradır. Bugün en fazla kullanılan desteleri yetmiş sekizlik destelerdir. Bu yetmiş sekizlik desteler, yirmi iki Büyük Giz, elli altı Küçük Giz’den oluşmaktadır. Bunların en önemlileri Büyük Gizlerdir ve her bir resimli kartın kendisine has bir anlamı vardır. Bu kartlara göre anlamlar çıkarılarak fala bakılır.

 

Yüz Falı:

 

Bir kişinin yüz biçimine göre kişiliğinin ve geleceğinin yorumlanması ile oluşan bir fal çeşididir.

 

Zar Falı:

 

Orta Çağ’dan kalma olduğuna inanılan bir fal çeşididir. Bu fala göre, bir daire çizilir ve dairenin içerisine üç tane zar atılır. Bu zarların gösterdiği sayılar toplanır ve buna göre yorum yapılır.

 

Grafoloji:

 

İnsanın el yazısını inceleyerek onun karakterini tanımlama esasına dayanır. Genelde temeli bilimsel durumlara dayanır.

 

Tespih Falı:

 

Bu fal için ilk olarak bir niyet edilerek tespihin püskülünden tutulur. Tespihi tutan kişi diz çökerek yere oturur ve tespih hangi elinde ise o elinin dirseğini dizine dayar. Hiç konuşmadan, hareket etmeden durur ve tespihi sallamaya başlar. Tespih şayet kıbleye doğru sallanır ve dönerse niyet edilen şeyin gerçekleşeceğine aksi takdirde gerçekleşmeyeceğine inanılır.

 

Yıldız Falı:

 

İnsanların doğdukları gün temel alınarak gökyüzünün o günkü durumu, yıldızların konumu ve bunların insan üstündeki etkilerinden yola çıkarak insanın geleceğini yorumlama işidir. Astroloji ile yakından ilgilidir.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.