Trending

Evliliği Güçlendiren Etmenler


Son birkaç yıl içerisinde dünya üzerinde yapılan çalışmalarda evlilikte gösterilen fedakarlıklar özellikle de Türkiye’de üzerinde çok durulan bir konu oldu. Öğrenim üyesi Dr. Duygu Dinçer ve Öğrenim Üyesi Dr. Didem Aydoğan bu hususta yaptıkları araştırmaların sonuçlarını yayımladı.İşte o detaylar…

e057646fe46b-5ef955a45542850f00be651d-jpg
Evliliği Güçlendiren Etmenler
Giriş29.06.2020 11:28

Dış görünüm değişimi,tarz ve karakter değişimi,evlendiğiniz kişinin ailesi ile birlikte yaşama,eşinin ev içerisinde ki bütün sorumluluklarını tek kişinin alması,hem ev de hem işte çalışanın kadın olması gibi fedakarlık davranışlarının hepsinin tek kişiye yüklenmesi ve bunun hep kadın olması yine bunun doğal bir şey olarak kabul edilmesi.Kadınların bu görevi gibi bir davranış sergileniyor.

Genel olarak bir yaşamı bütünüyle değiştirmek hep kadından bekleniyor.Çoğu zaman coğrafya kader oluyor.İşini değiştirmek,iş hayatına son vermek,evini yaşadığın yeri hatta soyadını değiştirmek,eğitime ara vermek belki de bitirmek gibi büyük fedakarlık,kişiliğinden benliğinden ödün hep kadınlar tarafından yapılıyor.Bunu araştırma sonuçlarında da rahatlıkla gözleyebiliriz.

Bu sergilenen fedakarlık adı verilen davranışların ardında iki temel güdü yatmakta.Birincisi eşini mutlu etme isteği.Onunla daha yakından bir ilişki kurma isteiği.Ve bunun için gösterilen çaba da bu fedakarlık davranışı.Bu motivasyon ile daha duygusal bir yapıda ki kadınlar fedakar olmayı görev ediniyor.

İkincisi ise sürekli huzursuzluk yaşamaktan bıkmış ve yorulmuş insanın kendine kaçış yolu olarak ‘Onun dediği olsun tadım kaçmasın’ demesi.İlişkinin huzurunun bozulmaması için fedakarlık davranışında bulunan eş,diğer eşin ilgisini kaybetemek istemez ve kavgadan tartışmadan zıt görüşlerden çoğu kez istemeyerek de olsa fedakarlıkta bulunur. Bu durum ise taraflarda bazı zamanlarda sinirlilik durumu oluşturur bu da eşler arasında bulunan ilişkinin huzurunu kalitesini kötü yönde etkiler.

Dr. Dinçer ve Dr.Didem Aydoğanın 2019 senesinde yayımlamış olduğu “Evlilik ilişkisinin gizil güçleri: Özgecil aşk, acının dönüştürücü gücü ve fedakarlık doyumu” isimli başka bir araştırmasında eşin ihtiyacına duyarlılık gösteren ve bu mevcut ihtiyaçları karşılamak için bu amaçla fedakar davranışlarda bulunan bireylerin sergilemiş oldukları bu davranıştan zevk duydukları ve doyum aldıkları gözlenmiş.


Evli çiftlerin partnerleri ile ilişkilerini geliştirmek iyileştirmek amacıyla gösterdikleri fedakarlıklardan memnun olma seviyeleri yükseldikçe bulundukları ilişkiden çok daha fazla doyum almış aldıkları gözlemlenmiş oldu.

Evli bireyler birbiri için yerleşim yeri değişikliği, iş ve kariyer değişikliği, iş hayatını sonlandırma, eğitim hayatına ara verme ya da son verme gibi büyük fedakarlıklar yapabiliyor.

Ancak elbette ki böyle büyük davranışların yanında gündelik ve daha küçük çapta (süreklilik gösteren ) fadakarlıklar yapıyorlar.

Buna örnek verecek olursak ev işlerinin yönetimi,çocuk bakmak,kavga ve tartışma durumlarında alttan alma durumu,kendi ihtiyaçlarını geride tutarak eşin ihtiyaçlarını öncelikli görmek gibi bir çok gündelik fedakarlık her evli çiftte gösterilen basit gibi algılanmaya başlanmış davranışlar olmuştur.

Bir eşlerden birisi ilişkilerini sürdürmek için istemediği halde fedakarlıkta bulunuyor ve sonrasında mutsuz oluyor ve tükenmiş hissediyorsa  ilişkiye yarardan çok zarar getiriyor.​​​​​​​

Örneğin kişi özgürlüklerinin kısıtlandığını ya da anlaşılmadığını düşünebiliyor. Sonucunda da evliliklerden ‘Senin için saçımı süpürge ettim, karşılığı bu muydu?’ şeklinde sesler yükselmeye başlayabiliyor.​​​​​​​

Tabii bu noktada diğer eş kendini suçlu hissetmemek için fedakarlık yapmaya yönelebiliyor fakat bu tür bir fedakarlık içten gelerek yapılmadığı ya da kişide mecburiyet hissi uyandırdığı için yine ilişkiyi güçlendirici bir fedakarlık olmaktan uzaklaşıyor.​​​​​​​

Yani evliliklerde eşleri hangi motivasyonun fedakarlıkta bulunmaya yönelttiği oldukça önem taşıyor.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.