Trending

Evde Tereyağı Nasıl Yapılır?


Sütçülerden alacağımız çiğ sütlerle her türlü süt ürününü hazırlayabilirsiniz.Bu ürünlerden biride tereyağı.Süt kaymağından evde tereyağı yapmayı anlatacağız bugün sizlere.

4aaadf6584ba-organikyag-jpg
Evde Tereyağı Nasıl Yapılır?
Giriş28.09.2020 10:20

Sütçülerden alacağımız çiğ sütlerle her türlü süt ürününü hazırlayabilirsiniz.Bu ürünlerden biride tereyağı.Süt kaymağından evde tereyağı yapmayı anlatacağız bugün sizlere.

Tereyağını süt yağının yoğunlaşmış hali olarak tanımlayabiliriz. Mutfaklarda yemeklere ve tatlılara lezzet katan nefis bir ürün.Hele bir de saf ve doğal olursa.

Kendisini evde yapmak öyle sanıldığı kadar da zor değil.Gözünüzde büyütmeyin.

Süt kaynatırken hani üzerinde oluşan bir kaymak tabakası var ya. Heh , işte o kaymaktan lezzetli mi lezzetli, nefis tereyağı yapacağız.Hem de organik olacak. Her süt kaynattığınızda o kaymakları bir kenarda biriktirin.

Haydi kolları sıvıyalım ve tereyağı yapmaya başlayalım.

Elde ettiğiniz sonuç hazır aldığınız tereyağından çok daha nefis ve güzel olacak.

 

Kaymaktan tereyağı nasıl yapılır?

hearthookhome.com

Öncelikle sütümüzü kaynatırken üzerinde oluşan kaymakları bir kaba aktarmıştık.. Süt ne kadar yağlı olur ise üzerinde birikecek kaymak tabakası da o kadar çok miktarda olacaktır. Bir kenara ayrılan kaymakları ağzı kapalı bir şekilde buzlukta saklayabilirsiniz.

Biriken kaymak mitarı yeterli bir seviyeye ulaşınca bir çırpma kasesinin içerisine alın. Bir mikser ya da çırpma teli yardımı ile iyice, güzelce çırpın ve kaba soğuk su ilave edin. Soğuk suyu aşama aşama ilave edeceğiz.İlk adımda az miktarda su ekleyelim.Ölçümüz 200 gram kaymak için 1 su bardağı soğuk su olacak.Dediğimiz gibi suyu azar azar yavaş bir şekilde ekleyeceğiz.

Su ekleme işlemini tamamladıktan sonra çırpmaya devam ediyoruz. Ardından tekrar su ekleyeceğiz. Soğuk su (hatta mümkünse buzlukta bekletilmiş soğuk su), tereyağının toparlanması için gerekli olacak önemli bir yardımcı. Tereyağı iyice toplaşım katılaşmaya başladığında ise bir tülbente ya da temiz bir kaba aktarıyoruz.

hearthookhome.com

Fazla suyu almak için tülbentte iyice sıkın ya da elinizle fazla sularını güzelce sıkıp şekil verin. Arzunuza göre biraz tuz ilave edebilirsiniz. Ya da farklı aromatik otlar ilave edip yoğurup  tüm suyunu da iyice  attığına emin olduktan sonra yağınızı şekillendirebilirsiniz.

tereyagi-yapimi-1

EVET! İşte tereyağımız hazır! Ev yapımı tereyağınızı ağzı sıkıca kapalı bir kabın içinde 1 haftaya kadar taze bir şekilde buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.Ya da yine  kapalı bir biçimde 1-2 ay boyunca da taze olarak buzlukta saklayabilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık!

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.