Güzellik Sırları

Evde Sivilce Tedavisi


Akne, gözeneklerin yağ ve ölü deri hücreleriyle tıkandığında ortaya çıkan bir cilt rahatsızlığıdır. Geleneksel sivilce tedavileri sivilcelerden kurtulabilirken, genellikle cilt tahrişi ve kuruluk gibi olumsuz etkiler gösterebilirler. Durum böyle olunca da birçok insan sivilcelerden hızla kurtulmak için doğal alternatifleri denemeye yöneldi. Sizin için birkaç alternatiften bahsettik.

evde-sivilce-tedavisi-158420f9-32bd-470e-b233-f2cbbef132b7
Evde Sivilce Tedavisi
Giriş21.11.2019 16:49

 

Salisilik asit, niasinamid veya benzoil peroksit gibi geleneksel akne tedavilerinin en etkili akne solüsyonları olduğu kanıtlanmıştır, ancak bunlar pahalı olabilir ve kuruluk, kızarıklık ve tahriş gibi istenmeyen yan etkilere görülebilir. Bu yan etkilerden korunmak için evinizde deneyebileceğiniz bazı doğal tedavi yöntemleri mevcut, bu sayede bakterileri öldürerek iltihaplanmayı azaltabileceksiniz.

 

1. Çay Ağacı Yağı

 

 

Bakterilerle savaşması ve cilt iltihabını azaltmasıyla bilinir. Çay ağacı yağı, doğal bir antibakteriyel ve antiinflamatuardır, yani sivilceye sebep olan bakterileri öldürmeye yardımcı olur. Çay ağacı yağının anti-enflamatuar özellikleri, sivilcelerin şişmesini ve kızarıklığını da azaltabileceği anlamına gelir. Sivilce izlerini önlemeye ve azaltmaya yardımcı olarak size pürüzsüz ve temiz bir cilt sağlar. Çay ağacı yağı çok tahriş edici olabileceğinden dolayı cilde asla seyreltilmeden uygulanmaması gerekir.

 

Uygulanması

 

1 damla çay ağacı yağını 1 damla cadı fındığı yağıyla seyreltin. Pamuklu çubuğu karışıma batırın ve sivilcenin üzerine uygulayın. Günde bir 1-2 kez tekrarlayabilirsiniz.

 

2. Yeşil Çay

 

 

Yeşil çay, iltihaplanma ve sivilceye neden olabilecek bakterilerle savaşmaya yardımcı olduğu bilinen flavonoidler içerir. Aynı zamanda antioksidan bakımından da zengindir; iltihaplanma ile savaştığı, sebum üretimini azalttığı ve sivilceye eğilimli cilde sahip kişilerde bakterilerin büyümesini engellediği görülmüştür.

 

Uygulanması

 

Yeşil çayı kaynar suda 3-4 dakika demlendikten sonra soğumaya bırakın. Bir pamuk yardımıyla veya sprey şişesi kullanarak yüzünüze uygulayın. Günde 1-2 kez bu işlemi tekrarlayabilirsiniz. Buz dolabında saklarsanız vereceği serinlikle cildinize yatıştırıcı bir etki verecektir.

 

3. Aloe Vera

 

 

Aloe vera, berrak bir jele sahip yaprakları olan tropikal bir bitkidir. Cilde uygulandığı zaman aloe vera jeli bakterilerle savaşarak, iltihabı azaltmaya ve yara iyileşme süresini desteklemeye yardımcı olduğu görülmüştür. Aloe vera, sivilceye sebep olabilecek bakterileri engelleyen salisilik asit, lupeol, üre nitrojen, sinnamonik asit, sülfür ve fenoller içerir. Bu nedenle sivilce, sedef hastalığı, kızarıklıklar, kesikler ve yanıklar gibi çeşitli cilt rahatsızlıkları için popüler bir tedavi yöntemidir. 

 

Uygulanması

 

Aloe vera yapraklarındaki jeli bir kaşıkla kazıyın. 2 ölçek suyu 1 ölçek aloe vera jeli ile karıştırın. Çözeltiyi bir spreye alarak etkilenen bölgelere uygulayın. Hem nemlendirecek hem de bakterileri öldürerek akne oluşumunu önleyecektir.

 

4. Elma Sirkesi

 

 

Elma sirkesi diğer sirkeler gibi, birçok bakteri ve mantar türüyle savaşma yeteneği ile bilinir. Sivilce oluşumunu tetikleyen bakterileri öldüren sitrik asit gibi organik asitler içerir. Elma sirkesinde bulunan laktik asit de sivilce izlerinin görünümünü iyileştirebilir.

 

Uygulanması

 

1 ölçü elma sirkesi ve 3 ölçü suyu karıştırın (hassas bir cildiniz varsa daha fazla su ile seyretmelisiniz) ardından temizlenmiş cildinize pamuk yardımıyla uygulayın 1-2 dakika bekletin ve suyla durulayın. Günde 1-2 kez bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.