Güzellik Sırları

Evde Pedikür Nasıl Yapılır?


Ayaklarımız sürekli yürüme, hava koşulları ve uygun olmayan cilt bakımı nedeniyle sertleşme eğilimindedir. Bazı normal ürünlerle evde kendinize profesyonel bir pedikür yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan şeyler: Tırnak makası, pamuk pedler, oje çıkarıcı, manikür kremi, tırnak törpüsü, lif kabağı, iyi bir ayak peelingi ve nemlendirici. Ürünlerinizi toplayın, adım adım kılavuzumuzu takip edin ve kendinizi evde şımartın…

evde-pedikur-nasil-yapilir-b4a5789a-6d76-439d-96cc-46b1e9af200b
Evde Pedikür Nasıl Yapılır?
Giriş21.11.2019 16:21

 

Günün yorgunluğunun vücudumuzda çöktüğü yer ayaklarımız oluyor. Ve bu yorgunluğun bir güzelliği de olması şart. Ayaklarınızı evde kendi kendinize yapacağınız pedikür ile şımartın. Ayakların bakımlı olması hem sağlık hem de görsellik bakımından oldukça önemlidir. Ayak bakımı deyince aklımıza elbet pedikür geliyor. Ayak kadar tırnakların da bakımlı olması gerek. Fakat kadınlar bunun için güzellik salonlarına epey bir para döküyor. Buna gerek var mı diye düşünmek lazım.

 

Evde birkaç malzeme bile bu işi yapmak da mümkün. Ayak bakımı için en uygun zaman banyo sonrasıdır. Bunun sebebi de cilt daha yumuşak oluyor ve tırnaklar esnek bir hal alıyor. Ancak banyoya gerek kalmadan ılık su doldurulmuş olan ve içinde bir kaşık tuz atılmış olan bir kabın içerisinde ayaklarınızı bekletebilirsiniz.  Ponza taşı ile başta topuklar olmak üzere ölü deri yüzünden sertleşmiş olan bölgeleri iyice ovmalısınız. Tahrişe yol açılmaması için hassas yerleri ovmaktan da kaçınmanızı unutmayın.

 

 

Tırnak etleriniz için bir tahta çubuk kullanabilirsiniz. Bu çubukla yumuşamış etleri içeriye doğru itmelisiniz. Başparmak tırnaklarınızın kenarlarında bulunan ölü derilerin ucunu kesebilirsiniz, çünkü bunlar bazen geriye itilemeyecek kadar sert olabilir. Bu aşamadan sonra tırnaklarınızı kesin. Burada dikkat edilmesi gereken şey, tırnakların yanlarını çok derinden kesmemeye özen göstermek ve küt bir şeklide de bırakmamak. İçeri doğru fazla kesilerek oyulan tırnak kenarları ileride batık tırnakların oluşmasına yol açacağından can acıtıcı olabilir. Bu aşamayı da geçtikten sonra sırada tırnaklarınızı törpüleme var. Ama metal bir törpüyle değil!   

 

 

Son zamanlarda çıkan karton törpüler bu iş için daha uygun diye düşünüyoruz. Neden karton törpü derseniz sebebi tırnakları kırmıyor oluşu. Törpüleme işlemi bittikten sonra ayaklarınızı tekrar durulayın ve kurulayın. Bu arada da besleyici bir maske de kullanmanız güzel olur. En besleyici ayak maskeleri ise kil ve bitkisel yağ özleri içerikli maskelerdir.

 

Maske Tarifi

 

 

Ayak maskesi hem nemlendirici hem de rahatlatıcı olmalıdır. Eşit miktarda yulaf ve esmer şekeri alın, bir miktar bal ekleyin. Daha sonra bu karışıma bir çorba kaşığı limon suyu ve zeytinyağı ekleyin ardından buzdolabı poşetlerine aktarın. Ayaklarınızı poşetlerin içine koyun, arkanıza yaslanın ve maske sihrini yaparken 10 dakika rahatlayın. Maskeyi silin ve yumuşak bir temizleyici ile yıkayın.


Artık sıra işin en güzel kısmı olan ojeyle pedikür işlemini tamamlaya geldi. Bu işleme başlamadan önce parmaklarınızı birer parça pamuk yardımıyla ayırın ve ojenizi o şekilde sürün. Sprey olarak nane özlü bir sprey kullanırsanız, ayaklarınızdaki kokuyu yok edip ferahlık sağlayacaktır.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.