Güzellik Sırları

Evde Dermaroller Kullanmadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey


Dermaroller (cilt silindirleri, mikro iğneli silindirler olarak da adlandırılır), cilt problemlerinizin onarımını desteklemek için mikro cerrahi çelik iğnelere sahip küçük, elle tutulan bir yuvarlama cihazıdır. Ciltteki elastin ve kolajen üretimini herhangi bir zarar vermeden uyarır. Dermaroller kullanmak, cilt iğneleme olarak da adlandırılır.

evde-dermaroller-kullanmadan-once-bilmeniz-gereken-her-sey-eab7c9fd-9700-414b-b652-6492b033c3ba
Evde Dermaroller Kullanmadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey
Giriş21.11.2019 17:32


Uygun koşullar altında uzman estetisyenler tarafından uygulandığını gördüğümüz dermaroller tedavisi, evde yapılabilir mi diye kadınlar tarafından çokça araştırılıyor. Kafanızdaki soru işaretlerini gidermek için bu yazımızda merak edilen soruların cevaplarını paylaşacağız.

 

Dermaroller Nedir ve Dermaroller Evde Nasıl Yapılır?

 

 

Dermaroller, bir cilt bakım cihazıdır. Yüzeyinde çok sayıda küçük ince iğneler bulunan bir silindirdir.

 

Dermaroller cilt üzerinde döndürüldüğünde, silindir üzerindeki küçük, ince iğneler ciltte mikro kanallar oluşturur. İğnelerin ciltte oluşturduğu delikler çok küçüktür ve yüzeyseldir. Cildin dış tabakasında gerçek hasara neden olmaz. 

 

İğneler, ciltteki kan akışını, kollajen üretimini harekete geçiren ve böylelikle cildin yenilenmesini tetikleyen küçük kanalcıklar oluştururlar. Aynı zamanda cilde uyguladığınız cilt bakım ürünlerinin verimliliği ve etkinliğinin artmasına da yardımcı olur.

 

 

Dermaroller faydası nedir ve nerede kullanılır?

 

 • Yaşlanan, lekelenen, çatlayan, kırışan, kısacası fonksiyonları yavaşlamış cildi uyarır ve kendi kendisini onarmasını tetikler.

 • Dermaroller, ürünlerin daha derine nüfuz etmesini, koyu lekelerin giderilmesini ve pürüzlü bölgelerin pürüzsüzleşmesini sağlar.

 • Cilt aydınlanır.

 • Yüzde, ellerde, dekoltede, selülitli bölgelerde, çatlaklarda kullanılır.

 
Cilde dermaroller uygulamak acı verir mi?

 

Cildinizin ne kadar hassas olduğuna bağlı olarak rahatsızlık derecenizin değişeceğini bilmelisiniz ancak bu tedavi yöntemi ağrılı bir işlem değildir. Dermaroller cilt üzerinde ne kadar uzun süre gezdirilirse, cilde verilen hasar o kadar artar. Bu sebeple aynı yüzeyde birkaç kez yuvarlamanız yeterli olacaktır.

 

Kanama olur mu?

 

Evde kullanacağınız dermarollerın iğneleri çok küçük ve silindirin baskısı da çok hafif olduğu için kanama olması beklenmez. Dermaroller için evde kullanacağınız araç kanama oluşturmamalıdır. Profesyonellerin ise daha güçlü, daha derine inebilen araçları vardır. Bunlar yara izi gibi derin cilt sorunlarını gidermek için hafif kanamalara neden olabilir.

 

 

Evde kullanılacak dermaroller iğneleri kaç mm olmalı?

 

Yüz için kullanılacak dermarollerın iğne uzunlukları asla 1.0 mm’den büyük olmamalıdır. Aslında yüzünüzde evde kullanmak için 0,25 mm, 0,5 mm ve 0,75 mm gibi uzunluklar önerilmektedir. Cilt bölgesi ne kadar inceyse, iğneler de o kadar kısa olmalıdır.

 

Sonuçları bir gecede görmek mümkün mü?

 

Mikro iğneleme, sabrın şart olduğu bir süreçtir. Sonuçlar için sürekli kullanım gereklidir. Cildimiz söz konusu olduğunda hızlı bir düzelme beklememek daha doğrudur.

 

Her gün dermaroller uygulayabilir miyiz?

 

Cildiniz ve iğne uzunluğu, ne sıklıkla kullanacağınızı belirleyecektir. Aslında iğne uzunluğu ne kadar küçükse, o kadar sıklıkla kullanılabilir. Örneğin 0.25 mm hergün, 1.0 mm sadece iki haftada bir kullanılabilir. Bu noktada her şey cildinizin hassasiyetine ve cildinizin ne kadar hızlı iyileştiğine bağlıdır.

 

 

Kullanımdan sonra ciltte hassasiyet oluşacak mı?

 

Deri genellikle dermaroller kullanımından hemen sonra pembe bir renk alır, bu korkulacak bir şey değildir bir süre sonra geçecektir. Ancak uzun süre geçmeyen kızarıklık ve cilt tahrişi normal değildir. Böyle olması halinde dermaroller kullanmayı bırakmalısınız.

 

Ne kadar sert ve çok uygulanırsa o kadar iyi mi?

 

Aşırı baskı uygulamak çok tehlikelidir ve iltihaba neden olabilir. Bir alandan en fazla 2-3 kez geçmeniz daha doğru bir uygulama olacaktır.

 

Dermaroller öncesi ve sonrası hangi ürünler kullanılabilir?

 

 • Bu uygulamadan sonra cilde sürülen ürün çok daha kolay emilir. Örneğin selülit kremlerini dermarollerdan sonra kullanırsanız maksimum fayda sağlayabilirsiniz.

 • Yüzde minik yaralar oluşturulduğundan, vücut orayı onarmak için yeni hücre oluşumunu başlatacağında antiaging ürünlerini dermaroller ile kullanırsanız çok daha hızlı sonuçlar almak mümkündür.

 • Dermaroller yüz için her zaman antibakteriyel bir temizleyiciden sonra uygulanmalıdır.

 • Bastırmadan, ciltte yatay ve dikey olarak gezdirdiğiniz zaman kızarma olabilir ama kanama oluşturmamaya dikkat etmek gerekir.

 • Unutmayın; sık uygulamak ciltte tahriş yaratıp, zarar verebilir. Bu yüzden ilk aşamada haftada bir kez uygulayarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

 • Dermarollerı uyguladıktan sonra cilt bakım ürünleriyle desteklemek daha faydalı olacaktır. Tedavi etmek istediğiniz cilt probleminiz ne ise ona yönelik ürün kullanarak destekleyebilirsiniz. Örneğin antiaging etki için vitamin ve sıkılaştırıcı ürünler kullanılabilir. Cilt sarkması ve derideki çukurların giderilmesi için kolajen, hyalüronik asit ve aminoasit içeren ürünler kullanılabilir.

 • Uygulama sonrası güneşe çıkmamalısınız, direkt güneşe çıkmasanız bile yine de güneş koruyucu bir ürün kullanmak da bir diğer önemli konulardandır.

 • Dermarollerınızı her kullanımdan sonra alkol içeren ürünlerle dezenfekte edin. Dermaroller’ı kapalı bir kap içinde saklayın ve çabuk bakteri üreyebilen banyo gibi ortamlarda tutmayın.
   

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.