Trending

Evde Bezelye Konservesi Nasıl Yapılır?


Baharın gelişiyle beraber içlerinde lezzet gizli bezelyeler de tezgahlardaki yerlerini almaya başlar. Nefis bir bezelye yemeğinden pilava, garnitüründen et yemeklerine kadar da birçok tarifin içinde yer alır ve çok sevilir.

87aef2a3d9da-bezelye-konserversi-nasil-yapilir-2-jpg
Evde Bezelye Konservesi Nasıl Yapılır?
Giriş14.09.2020 16:35

Baharın gelmesinin müjdesi ile birlikte içlerinde lezzet saklanan minik yeşil bezelyeler de hem Pazar hem mutfak tezgahlarındaki yerlerini almaya başladı. Türlüden makarna salatasına birçok tarifin gizli sırrı… Nefis mi nefis sulu bir tabak bezelye yemeğinden pilava, garnitürden et yemeklerine kadar her türlü tarifte kendine yer edinmiş bu minik yeşil topçuklar. Seveni çok sever ancak sevmeyeni bulunuyor maalesef.

Sorun şu ki bezelyeleri diğer mevsimler de taze bir şekilde bulmak zor. Hatta imkansız. Her besini mevsiminde zamanında tüketmek de önemli bir husus. Onun keyfini her zaman çıkarabilmek için iki farklı yöntem bulunuyor. Şimdi bu yöntemleri anlatacağız.

Bu yöntemlerden ilki bezelyeleri mevsiminde alıp buzlukta saklamak.Bu çok genel bir yöntem klasiktir. Diğer yöntem ise konservesini yapmak. Özellikte mutfakta pratiklik açısından konserve oluşturmak her daim bir kurtarıcı görevi görüyor.

E o zaman taze taze bezelyeler hazırsa bugün onları değerlendirelim ve nefis konserveler oluşturalım.
 

Evde bezelye konservesi nasıl yapılır?

bezelye-nasil-ayiklanir-1

İlk olarak bezelyelerimizi güzel bir şekilde ayıklayarak başlıyoruz.Ayıklarken dikkat edelim.Eğer varsa içinde çürümüş olan taneler var ise onları atalım.Tabi bir yandan da konserve olarak kullanacağımız kavanozları seçelim.Bu kavanozları da steril edeceğiz.Bu işlem yani kavanozları sterilize etmek daha uzun bir süreç içinde bezelyelerin vakumlu bir halde durmasını sağlayacak yani dayanıklılık sağlamış olacaktır.Bunu da aklınızda bulunsun.

bezelye-konserversi-nasil-yapilir-1

Ayıklamış olduğumuz bezelyeleri güzel bir şekilde yıkayın.Daha sonra bir tencere içerisine sıcak su dolduralım.Hazırlamış olduğumuz suyun içerisine ayıklanan bezelyeleri ekleyelim.Bezelyeler hafif yumuşayana kadar karıştırıp bezelyeleri bir güzel kaynatın.

Daha önceden steril hale getirdiğimiz kavanozlara yumuşayan bezelyelerimizi suyu ile birlikte,hafif ılındıktan sonra pay edelim.Bu aşamada plastik kavanoz kullanmayalım.Cam kavanoz kullanmanızı öneriyoruz.Bunun için daha önce aldığınız cam zeytin ve benzeri kavanozları bittikten sonra atmak yerine saklayabilirsiniz.Böylece cam atık oluşmasına da engel olmuş olacağız.Hem daha sağlıklı bir saklama yolu seçmiş olacağız.Bir taşla iki kuş ! Son adım olarak da kavanozlarımızın kapaklarını sıkıca kapatıp ters bir şekilde çeviyoruz.

bezelye-konserversi-nasil-yapilir-3

Ters çevirdiğiniz kavanozların tamamen vakumlu hale gelmesi için, doğrudan gün ışığı almayan serin ve kuru bir ortamda 1 gece kadar dinlendirin. Dilerseniz sonrasında buzdolabında ya da yine serin ve kuru bir ortamda muhafaza edebilirsiniz. Konservenizin içerisine havuç ve patatesi de haşlayarak ekleyebilirsiniz. Şimdiden ellerinize sağlık.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.