Trending

Etiketlerde Ki Semboller Ne Anlama Geliyor


Giydiğimiz her kıyafetin üzerinde nasıl yıkanması gerektiği vb. açıklayan bir etiket bulunuyor. Çok fazla yer kaplamamak adına bu etiketlerin üzerinde yazılı değil de sembol şeklinde açıklamalara yer verilmiş.Çoğu sembolün anlamını biliyoruz.Ancak kafa karıştıran semboller de bulunmaktaBugün içeriğimizde bu sembolleri ve anlamlarını anlatacağız.

b81e83dd15db-1599747888-thumbnail-jpg
Etiketlerde Ki Semboller Ne Anlama Geliyor
Giriş17.09.2020 13:28

İlk önce bu işin biraz tarihine değinelim.1950'li yılların sonlarında,tekstil denetim ve bakım etiketlemesi için Avrupa derneği kuruldu.Bu sebepten dolayı,özellikle de Avrupa'da çamaşırlardaki semboller birbirne çok benzer ya da aynıdır.Dünya genelindeli pazarda ise semboller uluslararası bir şekle gelmiştir.Fakat tam anlamıyla ne ifade ettikleri konusunda hala bir takım kafa karışıklıkları oluyor.Neyse ki endişelenmenize gerek yok biz aşağıda hepsini açıkladık.

 

ÇAMAŞIR MAKİNESİ

1

 

Bu sembolün bulunduğu çamaşırı makinenizde yıkayabileceğinizi ifade etmektedir.

 

2

 

Kovanın üzerinde ki sayı o çamaşırı ya da kıyafeti yıkayabileceğiniz maksimumum sıcaklığı temsil etmektedir. Çamaşırınızın küçülebileceğini ya da renginin değişebileceğini ifade eder.

3

 

Kovanın alt kısmında bulunan çizgi, sıkma döngüsünün yavaş olması gerektiğini ifade eder.Yıkanacak çamaşır ya da kıyafet genellikle hassas olduğu için hızlı bir sıkma döngüsüne dayanamaz.Zarar görür. 

4

 

Bu sembol, kıyafetleri yalnızca elinizde yıkayabileceğiniz ya da eğer  çamaşır makinenizin bu özelliğe varsa makinenizdeki el yıkama ayarında kullanabileceğiniz anlamına gelir.

5

 

Kova üzerinde ki çarpı işareti ise, makinede yıkanamayacağı anlamına gelir. Kuru temizleme yaptırabilirsiniz.

 

KURUTUCU

6

 

Bu sembolümüz ise, kıyafetlerinizi kurutucuda normal bir sıkma ayarında kurutabileceğinizi ifade etmektedir.

7

 

Yalnızca bir nokta varsa , kurutucuya koyabileceğiniz, fakat düşük ısıda kurutabileceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca, kısa programda tuttuğunuzdan da emin olun!

8

Bu sembol ise kurutucu da kurutma yapamayacağınızı ifade eder.Çamaşır ipine asarak kurutma işlemi yapmalısınız.

 

ÜTÜLEME

9

 

Ütüde bir nokta bulunuyorsa eğer,bu kıyafetinizi ütülüyebilirsiniz demektir. Fakat ayarı 110 dereceden daha yüksek olamaz.

10

 

Bu sembol de ise iki nokta ütü yaparken sıcaklığın en yüksek 150 derece olabileceği anlamına geliyor.

11

Bu sembolde ise üç nokta ütü de sıcaklığın maksimum 200 derece olabileceğini temsil eder.

 

ÇAMAŞIR SUYU

12

 

"CI" veya "CL" harflerini içeren bir üçgen şeklindeki bu sembol çamaşır ya da kıyafetin çamaşır suyu ile ağarabileceğini ifade eder.

13

 

Üzerinde çarpı bulunan üçgen şeklindeki bu sembol ise ağartıcadan uzak durmanızı söylüyor.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.