Güzellik Sırları

Estetik Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler


Estetik cerrahiye ilgi artıyor. Hem erkekler hem de kadınlar, sarkık gıdıları, kaz ayakları, karın germe, göğüs dikleştirme gibi birçok işlemi düzeltmek için bıçak altına giriyor.

91004a627514-5c8e082e45d2a05010dd594d-1-jpg
Estetik Ameliyat Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler
Giriş28.11.2019 15:19

 

Estetik operasyonlara olan talep son birkaç senede yükselişe geçti. Sadece ABD’de son iki senede 2 milyona yakın kadın estetik operasyon geçirdi. Ülkemizde, hayati önem teşkil eden bu operasyonların kendini doktor olarak tanıtan bazı kişilerce yapılması sebebiyle birçok kişi riskli sağlık problemleri yaşadı. Bu sebeple estetik operasyon yaptırmaya karar vermeden hangi konuşlarda dikkatli olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ve seçiminizi ona göre yapmanız gerekmektedir. İşte estetik operasyon kararı almadan önce kesinlikle dikkat etmeniz gerekli olan 5 nokta…

 

1. Doktorunuzun Tecrübesini Araştırın

 

 

Estetik olmadan önce doktorunuzu iyi araştırın. Araştırma yaparken dikkat etmeniz gereken öncelikli noktalardan biri doktorunuzun tecrübesini araştırmaktır. Sağlığınızı emanet edeceğiniz doktorun eğitim aldığı kurumları, deneyimine(çalıştığı hastaneler) ve daha önce ameliyat ettiği hastaların öncesi ve sonrası fotoğraflarına göz atın. Bir doktorun en iyi referansı tedavi etmiş olduğu hastalardır. Sağlıklı iletişim kurup görüşme sırasında iyi bir izlenim aldığınız güven duyabileceğiniz deneyimli bir doktor seçimi yaptığınızdan emin olun.

 

Deneyimli, sertifikalı bir cerrah bulmak ilk ve en önemli adımdır, ancak tek adım değildir. 

 

2. İsteklerinizi İyi İfade Edin ve Ne istediğinizi Bilin

 

 

Ameliyat olmayı düşünüyorsanız kararınız net olmalıdır. Doktorunuza sormak yerine ne istediğinize kendiniz karar verin. Sizi en çok rahatsız eden bölgenizde ne gibi bir değişiklik istediğinizi açık bir şekilde ifade edebilmelisiniz. Estetik operasyon geçirmeden önce aklınıza takılan tüm sorularınızı sormuş olduğunuzdan emin olmalısınız, çünkü daha sonra bu soruları sormadığınıza pişman olma ihtimaliniz de bulunuyor. Doktorunuzun ne gibi eğitimler aldığını, ne sıklıkla bu operasyonları uyguladığını, muhtemel riskleri ve hastanedeki süreci detaylı bir şekilde, net ve kesin bilgi alın. Ameliyat sonrası yaşanabilecek sorunlardan en önemlisi hasta ile doktorun birbirini iyi anlayamamış olmasıdır.
 

3. Riskleri Öğrenin

 

 

Plastik cerrahi isteğe bağlı bir işlem olsa da risksiz değildir. Size uygulanacak prosedür ister genel anestezi (sizi uyutan bir ilaç ve gaz kombinasyonu) isterse lokal anestezi gerektiriyor olsun, bu işlemin kendi riskleri vardır ve bunu önceden doktorunuzla konuşmalısınız. Enfeksiyon, yara ayrılması ve istediğiniz sonuca ulaşamama gibi cerrahi komplikasyonlar da mümkündür. Tüm bu riskleri öğrendiğinizden emin olun ve ameliyat olmaya öyle karar verin.
 

4. Sağlığınızı Pazarlık Konusu Yapmayın

 

 

Estetik operasyonlar ucuz değildir. Bu yüzden tüm bu ücreti karşılayabileceğinizden emin olmalı ve operasyonunuzu ucuz olması için güvenilir olmayan kişilere yaptırmayı düşünmeyiniz.
 

5. Sonuç İçin Sabırlı Olun

 

 

Ameliyattan sonra modele dönüşmeyi beklemeyin. Sonuçlarınız konusunda sabırlı olun. Şişlik ve morlukların geçmesi zaman alır ve cildin yeni bir şekle uyum sağlaması haftalar veya aylar alabilir. Cerrahınızla işlem sonrası beklentiler hakkında konuşun. Eğer ameliyat sonrası kendinizi bir film yıldızı gibi görmeyi hayal ediyorsanız kusursuz olmak yerine iyileşmeye odaklanmalısınız.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.