Eskihisar Kalesi (Palekanon)

Bizans döneminde dik yamaçlı bir tepenin üzerine Gebze limanını korumak amacıyla inşa edilen Eskihisar Kalesi, Gebze’ye bağlı bir yerleşim yeri olan Eskihisar’da bulunuyor.

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
8fea6b9b351c-eskihisar-kalesi-jpg
Eskihisar Kalesi (Palekanon)
Giriş20.11.2019 16:12

Gebze limanını dik yamaçlı bir tepe üzerine korumak için Bizans döneminde inşa edilen Eskihisar Kalesi, Gebze'ye bağlı bir yerleşim yeri olan Eskihisar'da bulunuyor.Çevresinde birkaç kapı daha bulunsa da Eskihisar Kalesi'nin ana girişi iki kule arasındaki giriştir.

İç ve dış olmak üzere iki bölümden oluşan kalenin iç kısmına girmek mümkün değil, sadece Kocaeli belediyesinin düzenlediği tiyatro, konser gibi çeşitli etkinliklerin olduğu günlerde, iç kale kapıları açılır.

Manuel Kommenos tarafından yaptırıldığı düşünülen dikdörtgen planlı kalenin altında 8 sütunlu bir Bizans sarnıcı ve yaklaşık bin kişilik bir tiyatro ortaya çıkarıldı.

İstanbul'a 70 km uzaklıkta bulunan Eskihisar Kalesi ziyarete açık olmadığı için görülmeye değer bir şey olmadığını düşünebilirsiniz. Ancak Eskihisar Kalesi denizin hemen yanında inşa edildiği için deniz kenarındaki yürüyüş yollarında kısa bir yürüyüş yapabilir ve kaleyi önden inceleyebilirsiniz.

Kocaeli Vapur İskelesi'nin de bulunduğu kalenin önüne ulaşmak mümkün. Kalenin solundaki toprak yoldan aşağı inerseniz arabanızı park edebileceğiniz bir park alanı bile bulacaksınız.Eskihisar Kalesi'nin bulunduğu yerin eski adı Pelekanon'dur. PELEKANON adı, peleka bölümünün LUVI dilinde Pela (su geçidi) ve Ka (yer) elementlerinden gelmektedir.

ESKİHİSAR / PELEKANON, Kuzey Yakası'nda, ince uzun bir "su geçidi" görünümündeki İzmit Körfezi'nin en dar yerine yakın bir yerdeydi .. Özenle seçilmiş çok etkileyici bir yerde bulunmaktadır.
Eskihisar'daki kale bugünkü haliyle 30M.X63m ölçülerinde dikdörtgen planlıdır. 3 kulesi, 2 kapısı ve özel komutan ikamet bölümü vardır.


Pelekanon, geç Bizans tarihçilerinin eserlerinde Yunanlılar ve Osmanlılar arasında önemli bir savaş alanı olarak bahsedilir.

İmparator Aleksios tarafından yaptırılmıştır. Bu kale daha sonra en az üç önemli olaya tanık olmuştur.1097 Haçlı ordusu Godefroi de Bouillon'un başında burada kaldı, arkasından haçlı sefere katılmadan I. Türkler, Anadolu Selçuklularının başkenti İznik onları kuşatırken, Haçlı ordusu üst üste sözde bir yolculuk yaptı, ancak Haçlılar buraya ve İznik'e gelmemek ve subaylarının başarıya teslim edilmesine izin vermek planın göz kulak olma yeteneği vardı. 

Eskihisar Kalesi, olağanüstü güzel bir yerde yer almaktadır. 1994 kazılarında bulunan Roma Çağı eseri, Iustiniaus dönemi kiliselerinin Korint tipi sütun başlıkları ve Haçlı sütun başları ile 1900'lü yıllara tarihlenebilecek kabartma bezemeli mimari yapı Iustinianus döneminden taşlar, buradaki görkemli bir yapının, iustinianus döneminde güçlü bir tapınak ve gösterişli bir kilise olasılığına sahip olabileceğini düşündürmektedir.

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.