Güzellik Sırları

Erkeklerin Saçı Neden Dökülüyor?


Saç dökülmesi (alopesi) sadece kafa derinizi değil tüm vücudunuzu etkiler üstelik geçici veya kalıcı olabilir. Hormonal değişiklikler, tıbbi durumlar yaşlanmanın normal bir parçasıdır. Herkes her gün 100 saç teli kaybeder, ancak erkeklerde bu durum daha yaygındır.

17388ca1b1e3-erkeklerde_sac_dokulmesi-jpg
Erkeklerin Saçı Neden Dökülüyor?
Giriş22.07.2020 11:16

 

Tipik olarak saç derinizden aşırı saç dökülmesi kelliği işaret eder. Yaş almakla birlikte kalıtsal saç dökülmesi, kelliğin en yaygın sebeplerinden biridir.
 

Saç dökülmesi, sebeplerine bağlı olarak birçok farklı şekilde görünebilir. Aniden veya aşamalı olarak ortaya çıkabilir. Sadece kafa derinizi veya tüm vücudunuzu etkileyebilir.

 

Saç Dökülmesi Belirtileri

 

 
Saç dökülmesinin semptomları yeterince açık görünebilir. Nedenlerine bağlı olarak erkeklerde saç dökülmesi aniden gelişebilir veya yaşlanmaya bağlı zamanla oluşabilir. Ayrıca, bazı saç dökülmeleri geçicidir, bazıları ise kalıcıdır.
Nihayetinde, erkeklerde saç dökülmesinin ve erkek tipi kelliğin farklı semptomları hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. 

 

Temel Tıbbi Durumlar

 


 
Saçkıran veya tiroid hastalığı gibi bazı tıbbi durumlar hormonal dengenizi bozabilir ve bunun sonucunda ani saç dökülmesine neden olabilir. Bazı hastalıklar (belirli lupus türleri gibi) kafa derisinde yara izi oluşturarak kalıcı saç dökülmesine neden olabilir.
Diyabet gibi durumlar bağışıklık sistemine zarar verebilir ve alopesi areata gibi saç dökülmesine neden olabilir. Ayrıca trikotilomani olarak bilinen ve geçici saç dökülmesine neden olabilen (foliküllerin zarar görmediğini varsayarsak) bir saç çekme bozukluğu da vardır.

 

İlaçlar ve Tedavilerin Yan Etkileri 

 

 

Bazı ilaç türleri ve tedaviler, potansiyel bir yan etki olarak saç dökülmesine neden olur. Buna kanser, yüksek tansiyon, artrit, depresyon ve kalp sorunları gibi hastalıklar veya durumlar için kullanılan ilaçlar dahildir. Radyasyon tedavisi de (kemoterapi vb.) uzun zamandır saç dökülmesiyle ilişkilendirilmiştir.

 

Aşırı Stres

 

 

Fiziksel bir şok veya travmatik bir olayın ardından birçok kişi geçici saç dökülmesi yaşar. Bu, esasen stres ve hormon üretimi arasındaki ilişkiden kaynaklanmaktadır.

 

Beslenme ve Yaşam Tarzı Seçimleri

 

 

Protein, demir ve temel vitamin ve besinlerden yoksun diyetler saç incelmesi ile ilişkilendirilirken, sigara içmenin erkek tipi kellik semptomlarını hızlandırdığı iddia ediliyor. Bazı araştırmalara göre hem aşırı kilo alımı hem de hızlı kilo kaybı belli eksikliklere yol açarak saç dökülmesine neden olabilir.

 

Saç Dökülmesinin Önlenmesi

 

 

Saç dökülmesine neden olan sebeplerin büyük çoğunluğu doğası gereği genetik olduğu için, buna kaçınılmaz bir durum olarak bakılabilir. Bu bir dereceye kadar doğru olsa da alopesi sürecini yavaşlatmak için alabileceğiniz önlemler vardır. Tüm saç dökülmelerinin kalıtsal bir özelliğin sonucu olmadığını da unutmamak önemlidir, bu da bazı önlemleri çok daha önemli hale getirir.

 

Islak Saçı Taramaktan Kaçının

 

 

Saç ıslandığında en zayıf halini alır. Bu nedenle ıslak saçları fırçalamaktan kaçının çünkü saç dökülme olasılığı artar. Eğer ıslak saçı taramanız gerekiyorsa, çok geniş dişli bir tarak kullanmanızda fayda var. Ayrıca saçları çok sık taramaktan kaçının çünkü bu saça zarar verecek ve dökülmeyi artıracaktır. Dolaşmaları gidermek için tarak veya fırça yerine parmaklarınızı fırça olarak kullanın.

 

Sarımsak Suyu, Soğan Suyu veya Zencefil Suyu 

 


 
Bu sulardan birini kafa derinize sürün, bir gece bekletin ve sabah yıkayın. Bir hafta boyunca düzenli olarak yapın ve gözle görülür bir sonuç göreceksiniz.

 

Saçınıza Yeşil Çay

 


 
Araştırmalar, yeşil çayı saça sürmenin saç dökülmesi problemini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Tek yapmanız gereken, bir bardak suda iki poşet yeşil çayı demlemek, soğumaya bırakmak ve ardından saçınıza uygulamak. Saçınızı bir saat sonra iyice durulayın. Sonuçları görmek için bunu bir hafta ila on gün boyunca düzenli olarak uygulayın.

 

Sürekli Isıtma ve Kurutmadan Kaçının

 


 
Saçınızı sık, sürekli ısıtma ve kurutma işlemlerine maruz bırakmayın. Isı saç dökülmesine neden olan zayıflığa ve kırılganlığa yol açabilir.

 

Biotin

 


 
H vitamini olarak da bilinen biotin, vücudumuzun yiyecekleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan B kompleks vitaminlerinden biridir. Araştırmalar, beslenmenize biotin açısından zengin yiyecekler eklemenin veya biotin takviyesi almanın saç dökülmesini yavaşlatabileceğini göstermektedir. Saç dökülmesi problemleriyle uğraşıyorsanız, fındık, tatlı patates, yumurta, soğan ve yulaf gibi biotin açısından zengin yiyecekler tüketmeyi ihmal etmeyin.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.