Trending

Elma Sirkesinin Püf Noktaları


Her sabah suyunun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi koyup içenler onun şifasını anlat anlat bitiremezler. Haksız hiç sayılmazlar. Çünkü el emeği ile yapılmış bir elma sirkesinin onlarca gizli şifası var.

1ce86895914c-elmasirkesi1-jpg
Elma Sirkesinin Püf Noktaları
Giriş30.09.2020 10:00

Sabahları suyunun içerisine 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyip içenler  şifasını anlat anlat bitiremezler. Haksız da sayılmazlar. Çünkü el emeği yapılmış bir elma sirkesinin onlarca gizli şifası var. Turşudan salataya, hamur işlerinden çorbalara kadar birçok farklı tarifte de kullanılır üstelik.

Uzun zaman sonunda fermente hale geldiği için marketlerde satılan sirkelerden çok farklı ve hafif de bir lezzeti olur. Üstelik evde sirke yapmak da o kadar zor değil. Temizliğinden cilt bakımına kadar da her alanda kullanılabilir.E o zaman elmalar hazırsa sirkeleler bizi bekler.

 

Elma sirkesi yapmanın püf noktaları

 

elma-sirkesi-puf-noktalari1

Daha önce sirke yapmayı denediyseniz ve başarısız olduysanız en önemli yanlış seçtiğiniz elmalardır. Elmalarınızı olabildiğinde organik seçmelisiniz. Pürüzsüz olmayan, parlamayan, boyasız elmaları seçmeye özen gösterin. Elmalarınız ne kadar organik olursa fermantasyon süresi o kadar hızlı, sirkenin tadı da o kadar güzel olacaktır. Elmalarımızı seçtiysek artık onları saplarından ayırıp güzelce yıkamaya geçebiliriz..

elma-sirkesi-yeni

Diğer bir öenmli püf noktamız ise  elmaların kabuklarını kesinlikle soymamak.  Elmaları iri parçalar halinde doğruyoruz ve kabuklarını asla soymuyoruz. . Sirke kurmak için sirke anasına ihtiyacımız var. Fakat ilk defa sirke kuruyorsak yüksek ihtimalle  sirke anası elimizde olmayacaktır.

Telaş yapmayın. 1 çay bardağı kadar organik elma sirkesi edinin. Bir yerlerden ev yapımı olduğuna emin olduğunuz sirke temin etmişseniz bu sizin çok işinize yarayacaktır. Bulgur, kuru nohut veya bal da süreci hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

elma-sirkesi-zayiflama

Steril ettiğiniz cam kavanozlara elmalarınızı ekleyin. Üzerine de temiz içme suyunuzu dökün. Bu aşamada musluk suyu kullanmamayınız. Bu da işin  önemli püf noktalarından birisi. Sirke kurarken mutlaka cam bir kavanoz ya da yine cam bir şişe kullanın. Ardından eğer elinizde varsa sirke ananızı, yoksa 1 çay bardağı kadar organik sirkeyi ilave edin.

Organik sirkeyi ilave ettikten sonra kuru nohut, dilerseniz bulgur da ilave edebilirsiniz.  ve Silikon Plastik bir kaşık yardımıyla sirkenizi güzelce karıştırın. Tahta ya da çelik kaşık kullanmamaya özen gösterin. Üzerini tülbentle kapatıp lastik geçirin ve gün ışığını doğrudan almayan, serin ve kuru bir yere kaldırın.

elma-sirkesi-puf-noktalari

1 hafta boyunca her gün açıp sirkenizi  karıştırın. Ardından 2 günde bire düşürün. Elmalarınızın dibe çöktüğünü ve yüzeyde beyaz bir tabaka oluştuğunu göreceksiniz. Yüzeyde beyaz bir tabaka oluşmaya başladığında karıştırma işlemini bırakın. O tabakayı gördüğünüzde sirkeniz olmaya başladı demektir.

Yüzeydeki sirke anası hafif kalınlaşmaya başladığında temiz ellerinizle (kaşık değdirmeden) sirke analarınızı alın ve bir cam kaba koyun. Elmalarınızı süzdürün. Temiz bir kavanoza süzdürdüğünüz sirkeyi alın. 1 yemek kaşığı kaya tuzu ve 2 yemek kaşığı organik bal koyup olgunlaşmaya bırakın. 1 hafta da bu şekilde dinlendirdikten sonra sirkeniz tüketime hazır! Çıkan sirke anasını diğer sirke yapımlarınızda kullanabilirsiniz. Hazırladığınız sirkeden 1 çay bardağı kadar ayırmayı unutmayın.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.