Ekopark

Şehrin en güzel bölgelerinden biri olan Şirintepe Mahallesi’nde ise Ekopark adıyla, çok büyük ve çok özel bir alan yaratıldı. Herkes kabul ediyor ki, Ekopark İzmit’in batısına nefes aldırdı.

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
a423030cbbb2-1521026816_dsc_0125-jpg
Ekopark
Giriş20.11.2019 17:37

Şehrin en güzel bölgelerinden biri olan Şirintepe Mahallesi'nde Ekopark adıyla çok büyük ve çok özel bir alan oluşturuldu. Ekopark'ın İzmit'in batısında nefes aldığını herkes kabul ediyor.
İzmit Şirintepe'de bulunan Ekopark 40 dönümlük bir alan üzerine kurulmuştur.

Ekopark'ın en önemli özelliklerinden biri de bu alanda kullanılan tüm malzemelerin doğada kolaylıkla çözünür, geri dönüşüme uygun olmasıdır. Şirintepe Ekopark, “çevre dostu” belediye uygulamalarının en güzel örneklerinden biri olarak gösterilebilir.

Şirintepe Ekopark'ın en önemli özelliklerinden biri de bu alanda kullanılan enerjinin tamamının bu alanda kurulan sistemlerde üretiliyor olmasıdır. Park alanı içerisinde güneş ve rüzgar yoluyla enerji üreten sistemler bulunmaktadır. Bu sistemlerde üretilen elektrik enerjisi ile park alanı aydınlatılır, park içindeki elektrikli cihazlar kullanılabilir.

Ayrıca şirintepe'deki ekopark alanında 510 metrekare büyüklüğünde biyolojik bir gölet de bulunuyor. Bu havuzda kurulan sistem sayesinde gölün suyu herhangi bir kimyasal madde kullanılmadan kendini temizleyip arıtabilir. Ekopark'a gidip, yeşillikler içindeki bu göletin başında oturmak gerçekten büyük bir zevk.

Ekopark alanı içinde ailelerin piknik yapabileceği yerler oluşturuldu. Üreticiler tarafından doğal ve organik ürünlerin satıldığı küçük, şık dükkanlar var. Bir yürüyüş rotası, çocuk oyuncakları, yetişkinler için spor malzemeleri bulabilirsiniz. Seyir terasından yapılan çok güzel bir manzara.

Park alanı içerisinde yer alan küçük hayvan barınakları da özellikle çocukların ilgisini çekmektedir. Bu hayvan barınaklarında çeşitli kuşlar, ördekler, tavşanlar var. Park alanındaki tüm ahşap malzemeler Sapelli ve Ireko ağaçlarından yapılmıştır.

Yaz kış güzel manzaralara tanıklık eden Ekopark, aileler ve çocuklar için güzel bir seçimdir.Çocuklarınız güvenle koşarken ve oynarken çayınızı, termosunuzu alabilir, onları izleyebilirsiniz.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.