Trending

Dünyanın Farklı Yerlerinden Farklı Gelenekler


Dünya, birçok farklı coğrafya, insan, kültür ve dillerden oluşan bir gezegen ve haliyle her ülke ve kültürün belli başlı gelenek ve görenekleri meydana gelmiş. Endonezya’da evlendikten sonra 3 gün boyunca tuvalete gidilmenin yasak olması şu anda bizlerin garibine gitse de, oradaki insanlar için bu adetler bir hayli önemli. Dünyanın farklı yerlerinden farklı gelenekleri sizler için araştırdık.İşte,dünyanın farklı yerlerinden farklı gelenekler sizlerle...

373bdaf7c52e-endonezya-jpg-jpg
Dünyanın Farklı Yerlerinden Farklı Gelenekler
Giriş15.11.2019 11:24

1. Hindistan’da Tuvalet Kâğıdı Kullanılmıyor

Birçok gezgin Hindistan’da tuvalet kâğıdının tuvaletlerde sık bulunmadığına şaşırır. Çünkü Hindistan’da tuvalet kâğıdı pek yaygın kullanılmaz. Hindistan'da tuvalet kâğıdı yerine, tuvaletlerin yanında bulunan küçük bir kovada bulunan su, temizlik amacıyla kullanılmaktadır. Tuvalet kâğıdını kullanmak, boruları tıkayabilecek ve ekstra atık yaratabileceğinden dolayı iyi bir fikir olarak görülmemektedir.

 

2. Endonezya’da Evlendikten Sonra Tuvaleti Kullanmak Yasak

Endonezya’da yeni evli bir çiftin 3 gün boyunca tuvalete gitmesine izin verilmez. Eğer tuvalete giderlerse, bu evliliklerinde kötü şans olarak kabul edilir. Yeni evlilere az miktarda yiyecek ve su verilirken, bu geleneği bozmadıklarından emin olmak için aile üyeleri tarafından izlenirler.

 

3. Masai’de İnsanlar Birbirlerini Tükürerek Selamlar

Tükürmek, birçok kültürde kaba sayılırken, bu, Kenya’daki Masai kabilesinde selamlaşmanın ve saygı göstermenin geleneksel bir yoludur. Kabilenin üyeleri, ellerini sallamadan önce ellerine tükürürler. Kabile üyeleri bunu yeni doğmuş bebeklere ve yeni gelinlere, kutsanmaları ve iyi şans getirmeleri için yapıyorlar.

 

4. Meksika’da Sarı Gül Hediye Edilmez

Güller, dünyanın hemen hemen her yerinde duygularınızı göstermek için muhteşem bir hediyedir. Bununla beraber, bir renk seçerken, bazı ülkeler bazı güllerle özel anlamlar yüklemiştir. Meksika kültüründe ise sarı gül, ölüm demektir.

 

5. Almanya’da Bir Düğün Öncesi Tabak Parçalanır

Evlenecek çiftin konukları, çiftin evine çömlek ve tabak getirir ve kırarlar. Daha sonra gelin ve damat, iyi şans getireceğine inandıklarından kırılan çömlekleri temizlerler.

 

6. Danimarka’da Bekârlara Tarçın Atarlar

16. yy’den kalma bu eski Danimarka geleneği, bugün hala devam etmektedir. Bir kişi doğum gününde hala bekâr ise, arkadaşları onları tarçınla yıkayacaktır.

 

7. Venezuela’da Geç Kalmak Çok Yaygındır

İster bir etkinliğe, ister toplantıya, ister bir partiye katılıyor olun, Venezuela’da insanların başlangıçta planlandıklarından daha sonra gelmesi çok yaygındır. Venezuelalılar iş söz konusu olduğunda bile rahat bir tempo ile gidecekleri yere varıyorlar.

 

8. Macaristan’da Bardaklar Tokuşturulmaz

Macaristan’ı ziyaret ederken, insanların barda bardakları tokuşturmadıklarını görmek şaşırtıcı gelmiş olabilir. Bu tarihi gelenek, Avusturya’nın Macar devrimini yenip bardaklarını tokuşturarak kutladığı 1848 senesinden geliyor. Sonuç olarak, Macarlar bardaklarını seneler boyunca tokuşturmama kararı alıyor.

9. Brezilya’da Mermi Karınca Tarafından Isırılmak Oldukça Yaygındır

Bu gelenek, Brezilya’daki Sateré-Mawé kabilesinde, bir çocuk ergenliğine girdiğinde yapılır. Ergenlik çağına girmiş çocuk, mermi karıncalarıyla dolu eldivenler giyip, geleneksel bir dansa katılmak zorundadır. Bu tören çok zor bir olaydır, çünkü mermi karınca ısırığı, dünyadaki en acı böcek ısırıklarından birisidir.

 

10. Vanuatu’da İyi Bir Hasat İçin Bungee Jumping Yapılıyor

Vanuatu’da erkekler tarafından yapılan bu ritüel iyi bir hasat sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Ayak bileklerinden bağlı bir biçimde atlayış yapan erkekler, bunun hasat mevsiminde iyi şans getirdiğine inanıyor.

 

11. Fransa’da Bekârlar, Komik Şapkalar Takar

 

Fransa’da, 25 Kasım'da, Sainte Catherine’i anma günüdür. Sainte Catherine, evlenmemiş kadınların genç koruyucu azizidir. Bu günde 25 yaşını tamamlamış her kadın renkli şapkalar giyerler.

12. Güney Afrika’da Pencereden Mobilya Atmak Yaygındır

Yılbaşı Gecesi birçok ülke havai fişeklerle kutlanırken, Güney Afrika’da uzun zamandan beri bu gelenek devam ediyor. Yeni yılda insanlar mobilyalarını pencereden dışarıya ve sokaklara atıyorlar. Bu gelenek, hırsızlık gibi olayların meydana gelmemesi için polis kuvvetleri tarafından izlenir.

 

 

13. Finlandiya’da İş Toplantıları Saunada Yapılır

Sauna, Finlandiya kültürünün önemli bir parçasıdır. Yalnızca vücut toksinlerini atmak için değil, ayrıca iş toplantıları için de hizmet sunmaktadır. Finlandiya’da meslektaşların veya iş ortaklarının beraber saunaya gidip daha rahat bir ortamda konuşmaları ortak bir gelenektir.

 

14. Çin’de Düğünde Ağlanır

Birçok kültürde bir düğün kahkahalarla dolu bir tören olsa da, Çin’de evlenmeden bir ay önce gelin ağlatmak bir gelenektir. Aynı durum bizim ülkemizde ise kına gecesinde yapılır. Birkaç gün sonra, gelecekteki evliliği için neşe göstermek için annesi ve diğer aile üyeleri ile bir araya gelir.

 

15. Orta Doğu’da Sol El Kullanılmaz

Bazı Orta Doğu ülkelerinde birini selamlamak veya sol eli ile yemek yemek kaba ve sağlıksız olarak kabul edilebilir. Sol el lavaboya gittikten sonra temizlenmek için kullanıldığından, kirli el yemek masasında kullanılmaz.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.