Güzellik Sırları

Dudak Dolguları


Dudak dolgusu aslında farklı amaçlarla planlanabilen dudağımızın tekrar şekillendirilmesini sağlayan estetik bir dokunuştur.

8c3046d0c77c-5ef5f1fe5542811bf8018ce2-jpg
Dudak Dolguları
Giriş02.07.2020 11:05

 

Dudak Dolgusu Nedir?

 

Bazı doğuştan ince yapılı dudakların dolgunlaştırılması, normal dudakların hatlarının belirginleştirilmesi, asimetrik dudakların simetrik hale getirilmesi ya da yaşlanmaya bağlı olan incelmenin giderilmesi şeklinde uygulanabilir. Hatta dudak dolgusu uygulanması dudağımızın nemlenmesini sağlamakta aynı zamanda dudak etrafındaki kırışıklıkların giderilmesine fayda sağlamaktadır.

 

Dudak dolgusu hızlı bir şekilde uygulanması, hastaların sosyal hayatına hemen geri dönebilmesi ve işlemin çok zahmetli olmaması açısından günlük hayatta çok daha popüler bir işlem haline gelmiştir.

 

Lokal anestezik bir krem ya da lokal anestezik bir iğne ile dudak etrafının uyuştulması sayesinde dışardan ufak iğneler yardımı ile 15-20 dakikada uygulanabilen bir dokunuştur. 

 

Dolgunun kendini belli etmesi 4 ile 7 gün civarındadır. Burada kullanılan madde hyaluronik asit maddesidir. Bu madde aslında vücudumuzda zaten var olan bir maddedir. Yaşlanmaya bağlı bu asit azalmakta ve tekrar dudağa enjekte edildiğinde dudağın nemlenmesini sağlayarak volüm kazandırılabilmektedir.
6-9 ay civarında bir kalıcılık sağlar daha sonrasında işlemin tekrarlanmasında hiçbir sakınca yoktur.

 

 

Eros Yayı Dudağı

 

 

Yüz estetiğinde dudak güzelliği çok önemli bir rolü vardır. Birçok sanatçı için de ilham kaynağı olmuştur. Şiirden edebiyata, resimden heykele birçok alanda ön plana çıkmıştır. Dudak dolgunluğunun yanı sıra dudak kontür hattının da belirgin olması gerekir. Eros dudak yapısında aşk yayı denilen üst dudağın orta bölgesindeki kontürünün hattının daha belirgin ve kıvrımlı olması gerekir. Tabii ki alt dudak ve üst dudak dolgunluklarının belirgin olması gerekir.

 

Afrodit Dudağı

 

 

Afrodit dudağı en evrensel dudak şekli olarak bilinir. Dolgun ve şekilli bir dudak yapısına sahiptir. Üst dudak hacmi 1 ise alt dudak hacminin de 1 olması gerekir, yani dudak hacimlerinin üst ve altta eşit olması gerekir. Üst dudakta eros yayı olarak da bilinen kıvrım hattı daha belirgindir. Dolgunluğu ise dışa doğru devam eden dudak şeklidir. Alt dudak ise orta kısımda dolgunluğu daha belirgin olmaktadır. Bu da görsel ve estetik bir görüntüye sahip olmanızı sağlamaktadır. Tabii ki bu dudak yapısının estetik bir bütünlük sağlaması açısından yüz hatlarınızla bir uyum içerisinde olması çok önemlidir. Yüz yapınıza göre şekli tasarlanır ve hyaluronik asit enjeksiyon edilerek dudaklarınıza volüm kazadırılır.

 

Venüs Dudağı

 

 

Venüs dudağı antik çağdan itibaren kabul edilen en ideal dudak yapılarından birisidir. Yüz altın oran hesaplamalarıyla uyumludur. Bu hesaplamalara göre Venüs dudağı tasarımı yüz yapınıza uygun bir şekilde yapılır. Venüs dudağında üst dudak çizgisi daha kıvrık daha belirgin ve daha asimetriktir. Alt dudak dolgunluğu ise üst dudağa göre daha fazladır. Örneğin alt dudak dolgunluğu ve hacmi 3 ise üst dudak dolgunluğu ve hacminin 1 civarında olması gerekir. Böylece ince dudaklar volüm kazanarak daha dolgun ve alımlı bir görünüme sahip olurken yaşlanma belirtisi gösteren dudaklar ise daha genç ve sağlıklı bir görünüm kazanır.

 

Hera Dudağı

 

 

Hera tipi dudak dolgusunda altın orana göre alt ve üst dudak birbirleri arasında belli bir simetriye sahip olmalıdır. Bu dudak tasarımı yapılırken alt dudak sırtı ile eros yayı kıvrımlarının orantısı doğru yapılmalıdır. Üst dudağın tam ortasında bulunan eros yayı kontürü daha belirgin hale getirilir. Altın oran hesaplamalarıyla hacim kazandırılan dudaklarda alt dudak kalınlığı 2, üst dudak kalınlığı 1 oranı kullanılarak tasarlanır. Dudak konturu dışa doğru hafif çıkıntı yapacak şekilde pürüzsüz ve gergin hale getirilir. Üst ve alt dudak çizgileri kıvrık, belirgin ve simetrik olarak tasarlanır.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.