Trending

Dövüş Kulübü (Fight Club)


90’lı yılların sonunda gösterime giren Fight Club yani Dövüş Kulübü birçok sinemasever için hala en etkileyici filmler arasındadır. Bir yer altı edebiyatı örneği olan aynı isimli Dövüş kulübü ( fight club) romanından uyarlanan filmde, günümüz toplumunun temel belirleyenleri sorgulanıyor. İş hayatımız, ev hayatımız ve sosyal hayatımıza dair derin bir sorgulamayı temsil eden Dövüş kulübü , çarpıcı bir konuya sahip.

236db9d6683f-fight-club-wallpaper-1-jpg
Dövüş Kulübü (Fight Club)
Giriş15.01.2020 9:31

Kapitalist Dünyanın Çıkmazları

 

Kapitalist ve modern dünyada herkes kapana sıkılmış gibidir. Evden işe ve işten eve sürekli gidip gelmek ve insanlar arası ilişkilerin daha tekdüze ve yüzeysel olması herkesi bunaltmıştır. Norton da çalışma hayatından ve gündelik hayatından fazlası ile sıkılmış bir beyaz yakalıdır. İyi bir iş bulduktan sonra evini en yeni ve en gelişmiş mobilya ve teknolojik gereçlerle dolduran Norton hayatında büyük bir monotonluk hisseder. Bu durum kendisinde aşırı derecede bunalmışlık ve uykusuzluğa neden olur. Bir arayış içerisindedir ve bunu çözmek için kanser hastası olmasa bile kanser hastalarının terapi toplantılarına katılır.

 

Gizemli Arkadaş Tyler

 

Tesadüfen tanıştığı gizemli arkadaşı Tyler esasında sabun satmakla uğraştığını söyler. Bir süre sonra yakınlaşan ikili enteresan bir kulüp kurmaya girişir. Norton bir gün evine geldiğinde evinin yanmış olduğunu görür ve Tyler’a taşınır. Tyler’la beraber bu sıkıcı hayata karşı tavır almak için dövüşmeye başlarlar. Birbirlerini sert şekilde hırpalayarak hırslarını alana kadar dövüşerek rahatlamaya çalışırlar. Kısa sürede daha çok yandaş bulurlar ve her gece bir bodrum katında birbiriyle dövüşürler. Bu grup kapitalist hayatın daralttığı yaşamlarına karşı dövüşen insanların kulübüdür. Norton da giderek kendini daha rahat hisseder.

 

Çığırından Çıkan Kulüp

 

Bir süre sonra işler iyice karışır. Tyler kapitalist dünyaya karşı daha sert bir savaşa girmeye karar verir ve büyük bankaları patlatıp veritabanlarını silmeye karar verir. Böylece herkesin borcu silinecektir ve bu proje kulübün Kıyamet Projesi’dir. Ancak bir süre sonra Tyler ortadan kaybolur ve Norton kendini çok kötü hisseder ve her yerde onu aramaya başlar. Bulamayınca tekrar bunalıma girmeye başlar ve her şeyi polise anlatır. Ancak olaylar onun sandığı gibi değildir. Filmin sonu sürprizlidir. Çarpıcı, gündelik yaşantımıza ve yaşamımızdaki temel amaçlara yönelik sorgulayıcı ve etkileyici bir film izlemek dilerseniz Dövüş Kulübü tam size göre.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.