Gezilecek Yerler

Darıca Hayvanat Bahçesi


Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı , Kocaeli ilinin Darıca ilçesinde bulunmakta ve hayvanat bahçesi, yaklaşık 80 dönümlük bir alan içerisinde yer almaktadır.

d0eeb6daae04-darica1-jpg
Darıca Hayvanat Bahçesi
Giriş20.11.2019 16:10

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde yaklaşık olarak 80 dönümlük bir arazi üzerine 260’ın üzerinde tür çeşitliliğiyle 3000 adetten fazla canlıya ev sahipliği yapan “Darıca Hayvanat Bahçesi“, hayvan severlerin sıklıkla ziyaret ettikleri yerler listesinin en başında geliyor.

İstanbul’a oldukça yakın bir konumda yer alan hayvanat bahçesinde güzel bir gün geçirebilirsiniz.Ayrıca çocuklarınızın hayvanları yakından tanımalarına fırsat sağlayabilir,onlara hayvan sevgisini aşılayabilirsiniz.

Hayvanat bahçesinin ilk adımları iş adamı Faruk Yalçın’ın hayvanlara karşı olan sevgisini insanlara da yansıtıp, aşılayabilmek istemesinin üzerine 1993’te Darıca’da atıldı.

Emekli olmasının ardından tüm vaktini hayvanat bahçesinde geçiren Yalçın, hayvan ve bitki bakımı üzerinde toplamda 21 ayrı kitap yazıp yayımlamıştır. Hayvanat bahçesinin tüm giderleri kurduğu vakıf üzerinden karşılanmaktadır.

Darıca Hayvanat Bahçesi’nde 250’nin üzerinde bulunan canlı çeşitiyle birlikte yaklaşık 3000 adet hayvan yaşamaktadır. Bir botanik bahçesi olma özelliği de taşıyan hayvanat bahçesinde 400’ün üzerinde bitki çeşidi olmak üzere yaklaşık 8.000’nin üzerinde bitki ziyarete açıktır.

Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği üyesi olan bahçeyi her sene 150.000’i öğrenci olmak üzere yaklaşık 700.000 bin kişi ziyaret etmektedir.

Boğaziçi Hayvanat Bahçesi de, Kuş Cenneti ve Botanik Parkı 1991 yılında, soyları tükenmekte olan hayvanların bakımlarını üstlenmek ve soylarının devamını sağlamak amacıyla Darıca’da kurulmuştur.

 Yani işin özünde Boğaziçi Hayvanat Bahçesi, Darıca Hayvanat Bahçesi ve Faruk Yalçın hayvanat bahçesi ortak bir mekana isim olmuşlardır.

 

Hangi Tür Hayvanları Görebilirim?

Buraya gelen ziyaretçilerin en çok merak ettikleri soru “hangi hayvanları görebilirim?” oluyor. Bahçede 300’e yakın hayvan türü yer alıyor. Bu canlılar “Memeliler, kuşlar, sürüngenler, balıklar ve omurgasızlar” şeklinde kategorilere ayrılıyor.

Her iklim ve kıtadan ayrı ayrı cinslerin bir arada bulunduğu bu kültürel ve bilimsel park, hem kendiniz hem de çocuklarınız için muhteşem bir kültür gezisi rotası oluşturacak.

Penguen, kızıl panda, 100 yaşına merdiven dayamış sevimli kaplumbağa, maymun ailesi, kuşlar, yırtıcılar,kaplanlar, jaguar, timsahlar, yılanlar, kangurular, balıklar, atlar ve zebralar da görebileceğiniz hayvan türlerinden sadece bazıları.

Her geçen gün artan çeşit ve nüfusuyla Darıca Hayvanat Bahçesi sizleri bu dünyaya davet ediyor.

BALIKLAR;

Astronot Balığı,Aynalı sazan balığı,Dev Arapiama Balığı,Gümüş Balığı,Koi Balığı,Öpüşen Gurami Balığı,Piranha Balığı,Şingu Vatoz Balığı,Yılan Balığı,Afrika Ciklet Balıkları,Kırmızı Yüzgeçli Kedi Balığı,Mavi Gurami Balığı,Rus Mersin Balığı,Paku Balığı,Timsah Turna Balığı gibi birçok balık türü…

MEMELİLER;

Aguti,Alageyik,Altın Aslan Başlı Maymun,Anadolu Sincabı,Armadillo,Altın Çakal,Çöl Tilkisi,Cüce Su Aygırı,Çin Muntjak Geyiği, Jaguar, Kapibara,Kızıl Kanguru, Korsak Tilkisi,Zebra,Şempanze,Puma,Sibirya Kaplanı gibi bir çok memeli türü…

SÜRÜNGENLER;

Benekli Kaplumbağa,Beyaz Göğüslü Varan,Missisipi Alligatoru,Afrika Mahmuzlu Kaplumbağa,Mavi Dikenli Kertenkele gibi birçok sürüngen türü…

KUŞLAR;

Abdim Leyleği,Çıkrıkçın,Edward Sülünü,Elliot Sülünü,Gelin Ördeği,Beyaz Tepeli Sülün,Cennet Papağanı,Em Devekuşu,Gözlüklü Penguen,Gri Taçlı Turna,Büyü, Flamingo,Halkalı Ördek,Japon Turnası,Karga Başlı Akbaba,Kırmızı İbiş gibi bir çok kuş türünü barındırmaktadır.

Hayvanlarla iç içe bir gün için şüphesiz ki en iyi adreslerden biri Darıca Faruk Yalçın Hayvanlar Alemi ve Botanik Parkı’dır. Hayvanat bahçesi demek, filler, zürafalar, çeşit çeşit maymunlar, ayılar, köpek balıkları, piranalar, flamingolar, aslanlar, timsahlar, devekuşları, Güney Amerika kuşları ve kaplanlar görmek demektir.

Bununla da sınırlı kalmayıp sürüngenler alemine merhaba deyip kertenkeleler, iguanalar, yılanlar, kaplumbağalar ya da Nil krokodilleri seyretmektir. Kangurular, geyikler görüp Sibirya Kaplanları’nı önünde bir parça but bir parça kolla ziyafet verirken rahatsız etmeme kaygısı taşımak demektir.

Çocukların keçileri sevdiğine, tavşanlarla koşturduğuna, küçük pony atlarına bindiğine tanık olmaktır. Darıca Hayvanat Bahçesi panda dostlarıyla bir fotoğraf karesinde buluşmasıdır.

Bir pumanın, bir vaşağın, bir kirpinin yanından geçtikten sonra iklimimizde görmeye alışkın olmadığımız penguenlere keskin geçişler yapabilmektir. Vedalaşırken papağanların “hoşçakal” demesidir.

 

Darıca Hayvanat Bahçesi Nerededir?

Darıca Hayvanat Bahçesi, İstanbul’a komşu olan Kocaeli’nin Darıca ilçesinde yer almaktadır. Özellikle İstanbul’un Anadolu Yakası’nda ikamet edenler için kısa bir sürede buraya ulaşım sağlamak mümkün. Bahçenin harita üzerinde ki yerini görmek isteyenler “Google Konumu“na tıklayabilirler.

 

Ziyaret Saatleri

Gişelerin çalışma saatleri 09:30 – 18:00 arasındadır ancak siz içeri girdikten sonra hava kararana kadar gezinizi yapabilirsiniz. Ayrıca bahçe resmi tatiller dahil hiçbir gün kapalı değildir yani yılın 365 günü ziyaret edebilmeniz mümkün.Yaklaşık 3 saatlik bir zaman içerisinde bütün hayvanat bahçesini turlayabilirsiniz ancak size tavsiyemiz daha geniş bir zaman aralığında ziyaretinizi yapmanız yönündedir.

Unutmadan ekleyelim,koranavirüs sebebiyle ikinci bir duyuru yapılana kadar hayvanat bahçesinin ziyaret saatleri  11.00-18.00 saatleri arasına alınmıştır.

 

2020’de Güncel Giriş Ücretleri

Sadece çocukların değil yetişkin bireylerin de büyük bir merak ve zevkle gezdiği hayvanat bahçesiyle ilgili olarak en merak edilen şeylerden birisi de “Darıca Hayvanat Bahçesi Giriş Ücretleri”dir. Hayvanat bahçesi giriş ücret tablosunun güncel hali şu şekildedir:

Yetişkin:  59 TL

Öğrenci ile 4-17 Yaş Grubu: 49 TL

65 Yaş Üstü: 20 TL

0-3 Yaş Grubu :  Ücretsiz

Öğretmen : Ücretsiz *

Buraya özel araçlarıyla ulaşım sağlayacaklar 10 TL ücret karşılığında gün boyunca hayvanat bahçesinin otopark hizmetinden yararlanabilirler. Yukarıda yer alan ücret tablosunun dışında yıllık üye olarak çok daha avantajlı bir şekilde sınırsızca ziyaret hakkı elde edebilirsiniz.Üyelik ve yıllık ücretler için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Covid-19 önlemleri kapsamında park haftanın 7 günü 10.30 – 17.00 saatleri arasında açıktır. Parkta bulunan gişeler kapanış saatinden 30 dakika önce kapanmaktadır.

Bilet satışları bilet.com ve biletix.com üzerinden ve gişemizden yapılmaktadır. Gişe sırası beklememeniz ve sosyal teması azaltmanız için biletlerinizi online olarak almanızı öneririz.

 

* NOT: Bugüne kadar öğretmenler ücretsiz bir şekilde giriş yapabilirken virüs sonrası giden öğretmenlerden “MEB anlaşmasının bitmesi nedeniyle” ücret talep edilmeye başlanmış.

 

Nasıl Ulaşım Sağlanabilir?

Buraya çeşitli yollardan ulaşım sağlayabilirsiniz.Sizler için bu yolları sıraladık.

Özel Araçla Ulaşım

E-5 Üzerinden:

E-5 olarak bilinen yeni adıyla da D-100 olan Kocaeli-İstanbul karayolundan kolay bir şekilde buraya ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul yönünden geleceklerin Tuzla’da Şifa Mahallesi ayrımını geçtikten sonra gelen Darıca sapağından girmeleri gerekiyor. Darıca sapağından direkt devam ettiğinizde tabelaların da yardımıyla kolay bir şekilde bahçenin önüne gelebilirsiniz. Kocaeli yönünden gelecekler ise Gebze ilçesini geçtikten sonra hemen Darıca yol ayrımına girmelidir.

TEM Üzerinden:

Yine Darıca ya da Bayramoğlu yol ayrımını takip edip Şekerpınar Kavşağı’ndan çıkış yaparak kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Hayvanat bahçesi ilçe içindeki ana yol üzerinde yer aldığından TEM’den ilgili yol ayrımına girdiğinizde direkt buraya kadar gelebilirsiniz.

Otobüsle Ulaşım

Bahçenin yer aldığı ilçe, İstanbul’un çıkışında yer alan Tuzla’nın hemen komşusu olması nedeniyle Tuzla’ya gelen otobüs hatlarını kullanarak aktarmalarla buraya ulaşım sağlanabilmektedir. Kartal’dan kalkan 17B ile meşhur 500T hattıyla Tuzla’da inerek Darıca otobüsleriyle ulaşım sağlanabilir. Yine Harem-Gebze minibüs hattı kullanılarak Şifa Mahallesi Durağı’ndan Darıca otobüsleriyle ulaşım sağlanabilir.

Kocaeli’den

400 numaralı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi otobüslerini kullanarak, parkımıza ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Servisle Ulaşım

Hayvanat bahçesinin Kadıköy Evlendirme Dairesinin önünden kalkan servisleriyle haftanın 7 günü buraya ulaşım sağlama imkanınız bulunmaktadır.

 

Marmaray ile Ulaşım

Gebze – Halkalı arasında sefer düzenleyen Marmaray ile buraya ulaşım sağlama imkanı bulunmaktadır. Bu hattı kullanacakların Osmangazi durağında inmeleri gerekmektedir. Durakta belli saatlerde kalkan servislerle ücretsiz ulaşım sağlanabilmektedir.

Son olarak şunu söylemekte fayda var, hayvanat bahçesi geniş olmasının yanında karmaşık bir düzende planlandığı için tüm canlıları görmek için dikkatli bir şekilde gezmeli ve girişte mutlaka bir gezi haritası edinmelisiniz.

Keyifli Geziler Dileriz 

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.