Güzellik Sırları

COVID-19'dan Korunurken El Sağlığına Dikkat


Ellerinizi yıkamak, korona virüsün (COVID-19) yayılmasını yavaşlatmak için çok önemlidir. Bununla birlikte, sık sık el yıkama, uygun önlemler alınmadığında pul pul, kaşıntı, çatlak ve hatta kanayan kuru cilde neden olabilir. Bu, cildinizde bakterilere ve diğer mikroplara izin verebilecek ve enfeksiyon riskinizi artırabilecek açık yaralara neden olabilir.

83054e2af703-5e7324ce55427e16049a0403-jpg
COVID-19'dan Korunurken El Sağlığına Dikkat
Giriş18.06.2020 12:02

 

El dezenfeksiyonu,  COVID-19 ile mücadele stratejilerinin önemli bir parçasıdır ve bu süreçte en az 20 saniye boyunca düzenli el yıkama önerilir. Aşırı sabun ya da dezenfektan kullanımı ya da elleri sıklıkla yıkamak el cildinin kurumasına ve el egzamalarının oluşmasına yol açabiliyor. Alınabilecek bazı önlemler ile ciltteki hassasiyetin ya da sık el yıkamanın cilt üzerindeki kötü etkisini nasıl en aza indirmek mümkündür. Bu süreçte el sağlığını korumak için dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 

Ilık Su ile Yıkayın: Ilık su sıcak sudan çok daha iyidir. Çok sıcak su temizliğin etkisini artırmak yerine cildi daha da kurutur. Sıcak su ellerinizi doğal yağlarından da arındıracağı için tavsiye edilmez.

 

Nemlendirici Sabun Kullanın: Birçok sabun cildi soyup kurumasına ve çatlamasına neden olabileceği için ellerinizi nemlendirici etkili bir sabunla yıkamanızda fayda var. Bir kalıp sabunu bir arada tutan bağlayıcılar doğal olarak yüksek pH'a sahiptir ve bu da gereksiz kuruluğa neden olur bunun yerine sıvı sabunları tercih edin, çünkü genellikle cildi daha az kuruturlar.

 

 

Nemlendirici Uygulayın: Yıkandıktan sonra nemlendirici uygulanmaz ise eliniz daha çok kurur. Bunun nedeni, suyun bir mıknatıs gibi davranması ve cildin en derin katmanlarından çekilip buhar. Sonuç daha da sıkı ve kuru bir cilttir. Bunun olmasını önlemek için, hemen ardından el kremini uyguladığınızdan emin olun. Hafif bir katman bile işe yarar.

 

Cilt Kremi Kullanın: Egzama veya sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarından muzdaripseniz ve kuru cildinizin daha fazla yıkamaya bağlı olarak gittikçe daha da kuruduğunu ve çatladığını fark ederseniz. Vazelin gibi bir cilt balsamını seçebilirsiniz, hem etkilenen bölgeleri rahatlatacak hem de daha fazla hasardan koruyacaktır.

 

 

Basitliğin genellikle bulabileceğiniz en iyi tarif olduğunu biliyorsunuz. Bu yüzden, sadelik adına, size denenmiş kolay yapılabilecek ev yapımı nemlendirici tarifleri hazırladık.

 

1.    Tarif

 

 

 • 1/2 su bardağı hindistan cevizi yağı,

 • 1 çay kaşığı E vitamini yağı

 • 6 damla lavanta yağı (isteğe bağlı)

 

Tarif çok basit bütün malzemeleri bir kaba koyup iyice karıştırın. Malzemeleri el mikseri yardımıyla çırparsanız daha pürüzsüz, kremsi bir ürün elde edebilirsiniz. 

 

2.    Tarif

 

 

 • 1/2 su bardağı shea yağı

 • 2 yemek kaşığı organik hindistan cevizi yağı (natürel sızma)

 • 2 yemek kaşığı organik sızma zeytinyağı

 • İsteğe bağlı: 20 damla uçucu yağ 

 

Tüm malzemeleri bir cam kaseye ekleyin. Bir sos tavasında 2 bardak suyu kaynatın. Su kaynamaya başladığında cam kasedeki malzemelerinizin içine su girmesine izin vermeden eritin. Karışım eridikten sonra bir kavanoza alarak soğuması için bırakın. Karışım tamamen katılaşana kadar buzdolabında muhafaza edin. Donduktan sonra çıkarın ve artık oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. 

 

 

3.    Tarif

 

 

 • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

 • 4 yemek kaşığı aloe vera jeli

 • 1 çay kaşığı E vitamini yağı

 • 2 yemek kaşığı badem yağı

 

Hindistan cevizi yağını eritin ve tüm malzemeleri homojen bir şekilde karıştırın. Daha sonra soğumasını bekleyin. Aloe vera, özellikle kış aylarında aşırı kuruluk sorunu yaşıyorsanız, cildiniz için harikalar yaratacaktır. Aynı zamanda badem yağı bu nemlendiricinin cildi nemlendirme, tahrişi ve kuruluğu tedavi etme kapasitesini en üst düzeye çıkaracaktır.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.