Güzellik Sırları

Concealer Nedir ve Nasıl Kullanılır?


Concealerlar, yani kapatıcılar, makyaj çantamızın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Yorgun bir yüzü canlı göstermek, cilt lekelerini gizlemek ve gözaltlarındaki koyu halkaları gizlemek için de idealdirler. Concealer uygulamak hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

991b4c112793-5d5663bbe26d7-1-jpg
Concealer Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Giriş21.11.2019 17:33

 


Fondöten cilt tonunuzu eşitlemek için harika bir iş çıkarır, ancak bazen yeterli değildir. Gizlemek istediğiniz sinir bozucu sivilceleriniz, koyu lekeleriniz veya cilt tonunuzda eşitsizlikler varsa, kapatıcı makyaj rutininizde yardımcı bir araç olabilir.

 

1. Concealer Seçimi

 

 

Concealerların birçok farklı rengi ve formu bulunmaktadır. Ancak size hangisinin uygun olduğuna siz karar vereceksiniz. Sivilce leke izleri ya da gözaltı morlukları. Neyi gizlemek istediğinize karar verdikten sonra, uygun rengi ve yapıyı seçebilirsiniz. Bunlar için ten renginizden 1-2 ton açık concealerları tercih etmelisiniz. Hangi renk düzelticiyi kullanacağınızı belirlemenize yardımcı olması için renk skalasını kullanın. Cildinizde kapatmak istediğiniz herhangi bir rengi nötrlemek için renk skalasındaki zıt renk ile eşleştirin.

 

Büyük gözenekleriniz ve yağlı cildiniz varsa, gözeneklerinizi daha büyük gösterebileceğinden krem veya stick kapatıcılardan kaçınmak isteyebilirsiniz. Bunun yerine sıvı kapatıcılar tercih etmelisiniz.

 

  • Kızarıklığı azaltmak için yeşil renkli kapatıcı kullanılır.

  • Sarı renkli kapatıcı yüzünüzü aydınlatır.

  • Lila kapatıcı, sarı tonlu tenlerin eşitlenmesine yardımcı olabilir.

  • Turuncu veya kırmızı renkli kapatıcı, mor veya koyu lekeleri kapatmak için kullanılır.

  • Yara izleri veya gözaltı halkaları için, doğal cilt tonunuzdan 1-2 ton daha açık bir kapatıcı kullanın. 

  • Gerçek bir renk uyumu elde etmek için cilt tonunuza uygun kapatıcıyı ellerinizde değil yüzünüzde test edin. 

 

2. Concealer Uygulaması

 

 

Gözaltlarına Kapatıcı Uygulamak: Bir concealer fırçası, nemli makyaj süngeri veya parmak uçlarıyla concealerı gözaltınıza yayın. İlk önce göz pınarlarınızdan başlayıp, gözünüzün diğer tarafına doğru iyice dağıtın. Ancak parmak uçlarınızla uygularken çok nazik uygulamaya önem vermelisiniz ve her zaman tampon hareketlerle yaymalısınız. Gözaltındaki derimiz çok ince olduğu için cildin diğer kısımlarından daha hassastır. Yüzünüzü aydınlık göstermek için kapatıcınızı gözaltına ters üçgen şeklinde sürerek uygulamalısınız. 

 

İzleri Gizlemek: Sivilce, güneş lekesi gibi izleriniz varsa, bu noktaların üzerine concealer uygulayın ve nazikçe dağıtın. Dokulu bir görünüm oluşmaması için ince bir kat uyguladığından emin olmalısınız. Özellikle akneniz varsa, parmak uçları yerine yumuşak bir makyaj fırçasıyla uygulamanızı öneririz.

 

Sabitlemek: Gizlemek istediğiniz tüm noktalara concealer uyguladıktan sonra, transparan bir pudra yardımıyla concealerı sabitleyebilirsiniz.
 

 

3.Yüzünü Aydınlatmak İçin Kullanın

 

 

Kapatıcıyı sadece gözaltı morluklarını ve sivilce izlerini gizlemek için değil, aynı zamanda yüzünüzü aydınlatmak için de kullanabilirsiniz. "Ters Kontür" adı verilen bu uygulama ile yüzünüzün ön plana çıkarmak istediğiniz bölgelerini kapatıcı ile aydınlatabilirsiniz.

 

Kapatıcınızı gözaltlarınıza ters üçgen şeklinde uygulayıp, burun çizginize, çenenize ve elmacık kemiklerinizdeki kontür bölgesinin altına uyguladığınızda doğal gölgelendirmelerle doğal bir kontür yapmış olacaksınız. Yüzünüzün boyutlandığını göreceksiniz.

 

Kapatıcının Mükemmel Durması için Püf Noktaları

 

 

  • Concealerın yüzünüzde yapay görünmemesi, gizlediğiniz noktaların belli olmaması için mutlaka ten renginizine uygun tonda bir ürün kullandığınızdan emin olmalısınız.

 

  • Eğer gözaltlarınızdaki koyu halkalar için kapatıcı bile kar etmiyorsa, correctorlardan yardım alabilirsiniz. Koyu bölgeleri nötrlemek için somon renkli bir corrector uyguladıktan sonra üzerine kapatıcınızı uygulayabilirsiniz.

 

  • Concealer kullandıktan sonra gün boyu kalıcı olmasını sağlamak için mutlaka transparan pudra ile sabitlemelisiniz. Böylece kapatıcınız hem çizgilere dolmayacak hem de etkisini gün boyu sürdürecektir.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.