Trending

Çocukluk Çağında Yalanın Nedenleri


Çocukluk çağında yalan söylemenin tetiklenmesine en fazla yol açan etkenlerin başında korku duygusu gelir.

67614513c702-cocukluk-jpg
Çocukluk Çağında Yalanın Nedenleri
Giriş03.09.2020 12:01

Çocukların yalan söyleyebilmeleri için önce söylediklerinin yanlış olduğunu bilmeleri ve anlamaları gerekir. Küçük çocuklar, 3 ya da 4 yaşına kadar gerçek ve hayal ürünü arasındaki farkı söyleme yeteneğine sahip değildir; bu nedenle, çocuklar o yaşa gelene kadar yalan söyleyemezler.

Yalan Yalan söyleme yeteneğini geliştirmiş çocuklar bunu çeşitli nedenlerle yapabilirler:

Bazı çok küçük çocuklar yalan söylediklerinin farkında değiller. Yalandan inanma ve gerçekliğin karışımı olan hayali yalanlar söylerler. Bu tür yalanlar, çocukların zengin yaratıcı ve eğlenceli yanlarını günlük yaşamlarıyla birleştirir. Çocuklar gelişmeye ve büyümeye devam ettikçe, bu karmaşık uzun masallar ortadan kalkacak.

Daha sonra, küçük çocuklar yetişkinleri veya akranlarını test etmek ve nasıl tepki vereceklerini görmek için yalan söyler. Bu tür bir yalan, sosyal bir deney olarak kabul edilebilir. Çocuklar ilgi görürse veya ödüllendirilirse, çocukluk boyunca (ve belki de yetişkinlikte) yalan söylemeye devam edeceklerdir. Diğer zamanlarda çocuklar kendilerini daha iyi veya daha önemli hale getirmek için abartır veya övünürler. En yeni video oyunlarının veya oyuncaklarının ne olduğu konusunda arkadaşlarına yalan söyleyebilirler veya bir yarışmada tamamladıkları atlama jack'lerinin sayısını artırabilirler. Normalde çocuklar, kendileri için önemli olan kişilerden hayranlık ve olumlu geri bildirim almak için övünür: arkadaşlar, aile veya öğretmenler. Kırılgan özgüvenlerinin ilgi odağı haline gelmesine yardımcı olur.

En ciddi yalan türü, çocuklar cezadan kaçınmak için yalan söylediğinde ortaya çıkar. Küçük çocukların çoğu, bir hata yaptıklarını veya yanlış bir şey yaptıklarını anlarlarsa yalan söylemeye çalışırlar ve yalan söylemenin onları istenmeyen sonuçlardan kurtaracağını düşünürler. Bu tür bir yalan fark edilmezse ve aktif olarak cesareti kırılmazsa, çocuklar bunu çocukluk boyunca kullanmaya devam edecek ve ancak bunda daha iyi olacaklar.

Ebeveynler ve bakıcılar için yalan söylemekten vazgeçmenin en iyi yolu, okul öncesi çocuklarıyla bu konuda kesin, sakin ve sabırlı bir şekilde konuşmaktır. Birincisi, çocukların hikayelerinin gerçek olmadığını ve sadece gerçeklik ile fanteziyi karıştırmadığını anlamalarını sağlamak önemlidir. Küçük çocuklara yalan söylemenin neden kabul edilemez olduğunu ve nasıl incitici olabileceğini açıklamak, davranışı yeniden yönlendirmenin en iyi yoludur. "Kurt Ağlayan Çocuk" gibi hikayeler, küçük çocuklara yalan söylemenin tehlikelerini öğretmenin iyi bir yolu olabilir.

Her tür disiplinde olduğu gibi, ebeveynlerin, çocukların yalanlarını ortaya çıkarırken ve düzeltirken bile, çocuklarını ne olursa olsun sevdiklerini yinelemeleri çok önemlidir. Bazı çocuklar ebeveynlerinin onayını almaya çalıştıkları için yalan söyleyebilirken, diğerleri ebeveynleriyle olan iyi durumlarını kaybetmemek için yalan söyleyebilir. Sonuç olarak, okul öncesi çağındaki yalanlarla mücadele etmek için alay veya utanç kullanılmamalıdır; sadece daha fazla yalanı teşvik edebilir.

Araştırmalar, çocuklara sonuç vermenin veya yalan söylediği için çocukları cezalandırmanın, bu olay öncesi gelişim aşamasında yalan söylemenin cesaretini kırmanın çok etkili bir yolu olmadığını gösteriyor. Bununla birlikte, ebeveynler sonuç vermesi gerektiğini düşünüyorsa, bu sonuçlar yaşa uygun olmalı ve çok şiddetli olmamalıdır. Örneğin, dört yaşındaki Suzy yanlışlıkla yere karalama konusunda yalan söylediyse, bunun uygun bir sonucu Suzy'nin annesinin lekeyi fırçalamasına yardım etmesi gerekebilir. Çocuklar genellikle ağır cezalardan kaçınmaya çalışacaklarından, çocuklukta yalan söylemenin ağır cezalandırılması yalan davranışını artırabilir.

Son olarak, diğer disiplin tekniklerinde olduğu gibi, ebeveynlerin öğrettiklerini uygulaması gerekir. Küçük çocuklar ebeveynlerinin diğer çocuklara veya yetişkinlere "beyaz yalanlar" veya çok büyük yanlış masallar söylediğini gözlemlerse, kendilerine ne zaman yalan söylemeleri veya söylememeleri gerektiği konusunda kafaları karışabilir. İkincisi, yalan söylemenin bir sonucu olarak başarılı olan yetişkinler görürlerse, ebeveynlerin kendilerine yükleyebileceği her türlü sonuca rağmen yalan söylemenin iyi bir şey olduğunu öğrenebilirler.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.