Trending

Çocuklardan Almamız Gereken Hayat Dersleri


Hepimiz çocuk olduğumuz o yaştan geçtik. Yetişkinler olarak unuttuğumuz ve çocukların hala yapıyor gibi göründüğü şeyler nelerdir? Çocuklar yetişkinlere kıyasla daha özgüvenli, cesur ve hayattan zevk alır olurlar. Herkes kendinden emin olmak ve hayatı dolu dolu yaşamak ister, bizler de sadece bir gün küçük yaşımızda olduğumuz gibi olacağımızı varsayarak yaşarsak neler olur?

e8b7f92ccb87-cocuk4-jpg
Çocuklardan Almamız Gereken Hayat Dersleri
Giriş23.06.2020 11:21

Çocuklar şarkı söylemeyi, dans etmeyi, gülmeyi ve oynamayı öğrenirler. Ama biz yetişkinler, hayatı her zaman çok ciddiye alırız. Bazen hayatın ciddiye alınmaması ve keyif alınması gerektiğini bile unutuyoruz. Elbette, olgunluğun önemli olduğunu biliyoruz, ama güldüğümüz, gülümsediğimiz, oynadığımız ve istediğimiz her şeyi yaptığımız, o neşenin yerini alamaz.

İşte çocuklardan öğrenebileceğimiz en şaşırtıcı şeylerden bazıları ve neden bunları hayatımıza da uygulamalıyız. Çünkü çocukluk şimdiye kadarki en iyi şey.

 

Ömür boyu arkadaş olun

Her zaman yeni arkadaşlar ararız, ancak yeni arkadaşlar bulduğumuzda, bazı eski arkadaşlarımızı kaybetme eğilimindeyiz. Doğru değil mi Hayatınızda hiç kimseyi kaybetmemek ve herkese hitap etmemek için onları sadece arkadaş değil, aynı zamanda ömür boyu arkadaş da yaparsınız.

 

 

Kendin ol

Çocuklar en çok sevdikleri şeyleri yaparken, en çok sevdikleri / sevdikleri biriyle konuşurken, vakit geçirirken veya en çok değer verdikleri insanlarla oyun oynarken onay istemezler ve rahat olurlar. Öyleyse neden yetişkinler her zaman ego yapıyor ve kasıntı davranıyor ? Neden kendimiz olamıyoruz ve bizim için en önemli olan herkese gerçekten değer veremiyoruz.

 

 

Doğanın Tadını Çıkarın

En son ne zaman “yağmurların” tadını çıkardınız ya da en son ne zaman ormana girdiniz ya da en son ne zaman bir nehir ya da sahil kenarında oturarak uzun zaman geçirdiniz? Tanrı bize zevk almamız için güzel bir doğa verdi. Çocuklar bunları yapmayı çok seviyorlar, öyleyse neden biz de onları takip etmiyoruz?

 

 

Kutlamaları Hep Birlikte Kutlayın

Çocukken, tüm festivalleri bayramları ve törenleri ailemiz ve kuzenlerimizle birlikte kutlardık ve çok eğlenceliydi. Ancak çoğu kişi için durum böyle değil, bayramları  birlikte kutlamıyoruz veya kutlasak bile, o zaman yalnızlık içinde kutlamak istiyoruz. Tek başına mutluluğu kutlarken yeterince eğlenebilir misin?

 


 

Sevgi dolu erkek kardeş / kız kardeş

Çocukken, aranızda ne olursa olsun kardeşler sevmeye devam edilir. Elbette, hata yaptıklarında onlara doğruyu yanlışı öğretmelisiniz ama her zaman sevginizi onlara hissettirin. Yetişkinlik aşamasına geldiğimizde, maddi şeylerin peşinden gideriz ve birçok insan ailesinden ayrı yaşamaya başlar ve kendine bakmak için uzak kalır. Aynı anneden doğdunuz, öyleyse neden bu farklılaşmayı gösteriyorsunuz?

 

 

Saygı Eğitimi

Çocukken her zaman okullardan kaçardım. Ancak zaman geçtikçe, iyi eğitimin beni bugün kim olduğuma ulaştırmada ne kadar önemli bir rol oynadığını gerçekten anladım. Yetişkin olduğumuzda, bunları hafife alırız ve bunun herkesin anladığı bir şey olduğunu varsayarız. Ancak, sizin sahip olduğunuz gibi, tüm çocuklar iyi bir eğitim almıyor.

 

 

Ebeveynlere Yardım

Çocukken ailemize yardım etmeye çalışmalıyız. Ancak yetişkin olduğumuzda, onların kendi başlarına idare edebileceklerini varsayma eğilimindeyiz. Anne babanızın sizden çok yardıma ihtiyaç duyduğu bir çağda, çoğu insan onları görmezden gelmeyi seçiyor.

 

 

Açık Eğlence

Bazen ciddi olarak oturup düşünürüm. Tek bir yerde olmak ve eğlenmek nedir? Dışarı çıktığımızda hayattan daha çok zevk alıyoruz. Yeni bir yere gitmek, trekking yapmak, yolda yeni insanlarla tanışmak vb. Olabilir. Çocuklar bunu her zaman yaparlar çünkü keşfetmeyi severler.

 

 

Gıdaya Saygı

Çoğu insanın düzgün yiyecek almadığı bir ülkelerde çocukları görüp gerçeği bilerek yaşamalı ve çoğu zaman gıdayı ve kaynakları boşa harcamamaya çabalanmalı. Çocuklar bu duruma çok daha fazla duyarlıyken yetişkin olduğumuzda, çok fazla yiyeceği israf etme eğilimindeyiz çünkü harcayacak çok paramız var ya da umursamıyoruz.
 

 

Yeni şeyler denemek

Çocuklar her zaman yeni yerler, yeni şeyler keşfetmeyi severler. Aynı şeyleri tekrar tekrar yapmakla sınırlı kalmayı sevmezler. İşte bu yüzden yetişkinlerden daha yaratıcılar. Yetişkin olduğumuzda, bu ilkelerin çoğunu unutmaya meyilliyiz.

 

 

Korkuyu çok sonra öğrenirler

Çocukların kaybetme korkusu yoktur ve bu yüzden endişelenecek çok az şeyleri vardır. Büyüdükçe, zihnimizde çok fazla korku yer edinir ve bu nedenle kendi hayatımıza kötü bir şekilde katkıda bulunma eğilimindeyiz.

 

 

Koşulsuz sevgi

Biri en çok sevdiğin birini sevmenin ne demek olduğunu söylediğinde bunu bilirsin. Çocukken gördüğümüz her şeyi severdik, arkadaş, kuzen, aile, yabancılar olabilirdi. Ama büyüdükçe, bu şeylerin çoğunu unutma eğilimindeyiz. Çocuklar başkalarını sever çünkü gerçekten severler. Ancak yetişkinler söz konusu olduğunda, her zaman böyle değildir.

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.