Güzellik Sırları

Cilt Tipine Göre Nemlendirici Seçimi


Her cilt tipinin uygun nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Bol su içerek cildin ihtiyacı olan nemi sağlamanın yanında süreceğiniz nemlendirici kremler ile hem cildin direncini arttırmanız hem de nem dengesini korumanız gereklidir. Peki her nemlendirici her cildinize uygun mu? Doğru nemlendirici seçimi nasıl yapılır? İşte oldukça önemli olan cilt tipine göre nemlendirici seçimi hakkında bilmeniz gerekenler.

cilt-tipine-gore-nemlendirici-secimi-cfbcfea3-8ae2-4f41-97b9-2a6621c440b9
Cilt Tipine Göre Nemlendirici Seçimi
Giriş21.11.2019 17:34

 

 

Yağlı veya sivilceli bir cilde dahi sahip olsanız cildinize düzenli olarak nemlendirici uygulamalısınız. Elbette tam da bu noktada doğru nemlendiriciyi seçmiş olmak gereklidir. Yani kuru cilde uygulanan nemlendiriciler yağlı ciltlere ya da yağlı ciltler için olan nemlendiriciler kuru ciltlere uygulanmaz, uygulanmamalıdır! Çünkü yanlış nemlendirici tercihi cildinizin yapısını ciddi anlamda bozabilir. Peki cilt tipine göre uygun nemlendirici seçimini nasıl yapmalıdır?

 

Öncelikle nemlendiriciler cildimize ne fayda sağlar? Cilde ihtiyacı olan nemi kazandırır, cildi yumuşatır, kırışıklıkların, ince çizgilerin oluşmasını engeller, dış etkenlere karşı cildin direncini artırır ve cilt sorunlarında dermatologların yardımcı ürünlerindendir.

 

 

1. Karma Ciltler İçin Nemlendiriciler: İki farklı nemlendiricinin kullanılması gerekebilen cilt grubudur aslında. Çünkü cildin bazı bölgeleri yağlı bazı bölgeleri kurudur. Yağlanma da genellikle t bölgesi olarak tanımlanan alın, burun ve çene bölgesinde oluşur. Cildin yağlı bölgeleri için su bazlı nemlendiricileri kullanmak gerekirken, kuru bölgeler için de daha yoğun kıvamlı, kuruluğun derecesine göre yağ bazlı nemlendiriciler önerilmektedir. Diğer cilt tiplerinde de olduğu gibi düzenli olarak nemlendirme uygulaması yapılması gerekmektedir.

 

Nemlendiriciler için aslında şu genel kuralı asla unutmamalısınız, nemlendiriciler yağ ve suyun bileşiminden oluşur. En yoğun yapıya sahip olan en çok yağ içerendir. En ince yapıya sahip olan da en çok su içerendir. Yağlı ciltlerin ihtiyacı su bazlı nemlendiriciler yani ince yapıya sahip olanlar, aksine kuru ciltlerinki de daha yoğun yapılı nemlendiriciler olmalıdır.

 

 

2. Kuru Ciltler İçin Nemlendiriciler: Neme en çok ihtiyaç duyan cilt tipi kuru ciltlerdir. Çünkü kuruluk ile birlikte cilt esnekliğini kaybetmeye başlar. Bununla birlikte ilerleyen zamanlarda cilt çatlamaya, pul pul dökülmeye başlar ve kırışıklıklar, ince çizgiler daha çabuk ortaya çıkıp, çoğalır. Özellikle yaşlanma belirtileriyle mücadele edebilmek için düzenli olarak cildi nemlendirmeniz gerekmektedir.

 

Nemden yoksun olan kuru ciltler için yoğun içerikli nemlendiriciler kullanılmalıdır. Ancak aynı zamanda da yağ dengesini sağlamalıdır. Bunun için özellikle gliserin içerikli nemlendiriciler önerilmektedir. Böyle nemlendiricileri kuru ciltlere özellikle kış aylarında 4-5 saatte bir kullanmak faydalı olacaktır.

 

 

3. Yağlı Ciltler İçin Nemlendiriciler: Aslında en çok hata yapılan cilt tiplerinden biridir. Yağlı ciltlerin de nemlendirici kullanması gereklidir. Ancak doğru ve uygun içerikli ürünlerin seçilmesi şarttır. Özellikle de akneye eğilimli bir cilt yapısı olduğu için içeriğinde akne önleyici özelliklerin olması gereklidir. Yağlı cilt tiplerinde nemlendirici seçiminde önemli olan seçtiğiniz ürünün cildin yağ dengesini korumaya yardımcı olmasıdır.

 

Kuru ciltlerin aksine, yağ bazlı değil, su bazlı nemlendiriciler tercih edilmelidir. Nemlendirici öncesi cildin temizlenmesi de yağlı cilt tipleri için oldukça önemlidir. Özellikle gece kremleri yağlı ciltler için mutlaka kullanılmalıdır. Çünkü cilt en iyi gece yenilenmektedir. Bu yüzden yağlı ciltlere uygun olduğu belirtilen ürünleri seçmekte fayda var.

 

 

4. Hassas Ciltler İçin Nemlendiriciler: Hassas ciltler için durumlar diğer cilt tiplerinden daha farklıdır. Çünkü onlar için tek önemli olan nemlendiricinin yağ bazlı veya su bazlı olması değildir. Nemlendiricilerin içeriğindeki kimyasallara karşı cilt alerjik reaksiyonlar veya kaşıntı gibi belirtiler gösterebilir. Bu yüzden daha çok su bazlı ve bitkisel nemlendiriciler önerilmektedir.

 

Öncelikle aslında her cilt tipi için geçerli olan bir konuyu hatırlatmak istiyoruz. Özellikle de hassas bir cildi olanlar doktora başvurmadan nemlendirici dahil hiçbir ürünü kullanmamalıdır.

 

Cilt tipiniz ne olursa olsun, nemlendiricinizin güneş ışınlarına karşı koruyucu etkisinin olmasına özen gösterin. Özellikle yaz aylarında ayrı bir güneş koruyucu losyon kullanılması da gerekebilir.

 

Son olarak, satın alacağınız nemlendiricilerin içeriğini mutlaka okuyun. Örneğin alkol olmamasına özen gösterin veya cilt tipinize uygun içerikler olduğundan emin olun. Hassas bir cildiniz varsa bitkisel ürünleri tercih edin.

 

Satın alınan tüm ürünlerin içerikleri mutlaka okunmalıdır. Nemlendirici ürünlerin içerisinde paraben ve alkol bulunmamasına özen gösterilmelidir. Cilt tipine uygun ve cildi tahriş etmeyen ürünler kullanılmalıdır.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.