Güzellik Sırları

Cilt Problemlerinin Besinlerle İlişkisi


Işıl ışıl parlayan, sağlıklı görünen, genç bir cilt hepimizin hayali. Kullandığımız çeşitli cilt bakım ürünlerini kenara koyarsak gerçek sağlıklı bir cilt görünümü iyi beslenmeyle başlar. Cildinizin genç görünümünü korumak için dikkat etmeniz gerekenler ve tüketmeniz gereken sağlıklı besinler yazının devamında sizleri bekliyor.

3c6f03e49c1b-5d5693d94b7e2-1-jpg
Cilt Problemlerinin Besinlerle İlişkisi
Giriş21.11.2019 17:35

 

Işıl ışıl parlayan, sağlıklı görünen, genç bir cilt hepimizin hayali. Kullandığımız çeşitli cilt bakım ürünlerini kenara koyarsak gerçek sağlıklı bir cilt görünümü iyi beslenmeyle başlar. Cildinizin genç görünümünü korumak için dikkat etmeniz gerekenler ve tüketmeniz gereken sağlıklı besinler yazının devamında sizleri bekliyor.

 

1. Yeşil Yapraklı Sebzeler Cildinizi Parlatıyor

 

 

Roka, maydonoz, ıspanak gibi koyu yeşil renkli sebzeleri sofralarımızdan eksik etmemek gerekiyor. Öğünlere özellikle bol yeşillik eklemek cilt hücrelerin yenilenmesini hızlandırarak daha parlak bir cilde ulaşmaya yardımcı oluyor. İşlenmiş hazır gıdaların tüketimi cildin parlaklığını yitirmesine yol açtığından tercih etmemek gerekiyor bunların yerine taze meyve sebze tüketmeyi alışkanlık haline getirmek oldukça önemli.
 

 

2. Nemli Bir Cilt İçin Bol Su Tüketin

 

 

Cildin nem dengesini sağlama konusunda en önemli etkenlerin başında gün içinde yeterli miktarda su içmek geliyor. Kilogram başına yaklaşık 30 ml civarında su içmek günlük su gereksiniminizi karşılamaya yetiyor. Örneğin 50 kilo olan biri, günlük 1.500 ml’den daha az su içmemeli. Ayrıca çiğ meyve ve sebzeler bol miktarda su içerdiklerinden, cildin nem dengesini sağlamaya yardımcı olmak için günde en az 3 porsiyon meyve ve öğünlerde bolca yeşilliklerden oluşan salataları tercih etmek gerekiyor.

 

 

3 - Karbonhidrattan Uzak Durun

 

 

Glisemik indeks, bir yiyeceğin kan şekerini yükseltme hızı olarak tanımlanıyor. Yapılan araştırmalara göre, beyaz şeker ve un gibi yüksek karbonhidratlı ürünlerle beslenmek akne oluşumuna yol açabiliyor. Bu sebeple yüksek karbonhidratlı yiyecekler tüketmek yerine tam tahıllı ekmek, bulgur gibi düşük karbonhidrat kaynakları yiyecekler tercih ederek akne oluşumunun önüne geçmek mümkün olabiliyor.

 

 

4. Kırışıklara Karşı Yumurta

 

 

Cildin yaşlanması doğal bir süreçtir ancak yine de bunu doğru yöneterek geciktirmek mümkündür. Güneş ışınlarına fazla maruz kalma ve diyet gibi birçok faktör cildin esnekliğini kötü etkiler. En iyi bakımlarla şımartılan cilt bile sonunda yaşlanma belirtileri göstermeye başlar ve kırışıklıklar geliştirir.
Yumurta akı yüz maskesi, cildi sıkılaştırmaya ve ince kırışıklıkları gidermeye yardımcı olan tutumlu bir yaklaşımdır. Maskeye ilave bileşenler eklemek etkiyi artırabilir. Cildiniz yağlı olma eğilimindeyse yumurta akını kullanmanız önerilir. Maskenin faydalarını iyileştirmek için yumurta akı karışımına E vitamini yağı, bal ve süt ekleyebilirsiniz.

 

5. Pul Pul Dökülmeler İçin Fındık ve Ceviz Tüketin

 

 

Cildin nemini kaybetmesi sonucu kuruyor ve pul pul dökülmeler meydana gelebiliyor. Bu nedenle yeteri kadar su içmenin, çiğ sebze, meyve tüketimini artırmanın su kaybını önlemek için alınabilecek önlemler arasında yer aldığından bahsetmiştik. Ayrıca, kuruyemişlerin içerdiği çoklu doymamış yağ asitleri de cildin nem dengesini sağlamaya yardımcı olarak pul pul dökülmelere karşı koruma sağlıyor. Günde 2-3 adet ceviz veya 7-8 adet fındık tüketmek bu ihtiyacı karşılamak için yeterli oluyor.

 

6. Cilt Lekelerine Karşı C Vitamini

 

 

Ciltte leke oluşumunun en önemli nedenlerinden biri güneşten gelen UV(ultraviyole) ışınlarıdır. Bu ışınların zararlı etkilerinden korunmak için alınan antioksidan miktarının arttırılması gerekiyor. C vitamini, E vitamini ve beta karoten cilt için savaşan en önemli antioksidan kaynakları arasında yer alıyor. Büyük boy bir portakal veya 8-9 adet çilek tüketerek günlük C vitamini ihtiyacının büyük bir kısmı karşılanarak cilt lekelerine karşı korunma sağlanabiliyor. 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.