Güzellik Sırları

Cilt Bakımınızda Zeytinyağını Kullanmanız İçin 9 Neden


Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvesi olan zeytinden elde edilen doğal yağdır. Oldukça besleyicidir. Yararlı yağ asitlerinin yanı sıra, E ve K vitamini içerir. Ancak zeytinyağı aynı zamanda güçlü antioksidanlarla da yüklüdür.

2ef1c34fb341-zaytinyagi-jpg
Cilt Bakımınızda Zeytinyağını Kullanmanız İçin 9 Neden
Giriş19.11.2019 13:23

 

Zeytinyağının sağlıklı şeyler pişirmekten ya da salataya eklemekten başka faydaları da var. Zeytinyağının cildinize oldukça iyi geldiğini söylesek? Tabii ki salatalarda zeytinyağı olmazsa olmazlardan biridir. Ancak zeytinyağı, yemekler dışında başımızdan ayak tırnağımıza kadar nerdeyse her şeye fayda sağlıyor.

 

 

Saçlarınızı Yaza Hazırlar

 

Özellikle yaz aylarında yoğun güneşe maruz kalan saçlarımız daha fazla yıpranıyor.  Zeytinyağı, hem saçlarınızı yıpranmalara karşı koruyacak hem de oldukça doğal ve parlak bir görünüm sağlayacaktır. Bunun için saçlarınıza zeytinyağı ile masaj yapın ve yarım saat bekledikten sonra yıkayın.

 

İnatçı Makyajınızı Çıkarır

 

Uzmanlar, zeytinyağının derin bir temizlik sağladığını söylüyorlar. Makyaj temizlemek için yağ kullanmanın arkasındaki temel fikir, yağın yağı çözüyor oluşudur. Makyaj ürünleri genellikle yağ bazlı olduğundan zeytinyağı yüzünüzdeki makyajı güzelce temizleyecektir. Bunun için zeytinyağını cildinize masaj yaparak uygulayıp ardından ılık su ve yumuşak bir havluyla temizleyin.

 

Göz Çevresine Bakım Yapar

 

Gözaltı morlukları pek çok kadının şikayetçi olduğu bir problemdir. Nemlendirme yönünden çok başarılı bir etkiye sahip olan zeytinyağını daha spesifik bir hale getirerek bir göz çevresi kremi olarak da kullanabilirsiniz. Sabahları ya da yatmadan önce yüzük parmağınızla göz çevrenize nazik bir biçimde uygularsanız kendinize vitamin yüklü bir bakım yapmış olacaksınız.

 

 

Yüz Maskesi Yerine Geçer 

 

En etkili doğal yüz maskelerinden birisi de bir yumurta sarısını bir yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırıp cildinize sürebileceğiniz maskedir. Dilerseniz bu karışıma bir çay kaşığı limon suyu da ekleyebilirsiniz. Bu sayede cildiniz çok daha canlı ve ışıltılı bir görünüme kavuşacak. Gözenekleriniz sıkılaşacak, cildiniz nem ve parlaklık kazanacaktır.
 

Manikürünüzü Profesyonel Hale Getirir 

 

Tırnaklarınızın daha bakımlı ve manikürlü görünmesini istiyorsanız tek yapmanız gereken tırnak etlerinize zeytinyağı uygulayarak yumuşamalarını sağlamak. Ayrıca bu işlemle ellerinizi de nemlendirmiş olacaksınız. Aynı şeyi ayaklarınız için de yapabilirsiniz.

 

Tırnaklarınızı Daha Sağlıklı Uzatır

 

Sağlıklı ve kuvvetli tırnaklar istiyorsanız yine zeytinyağına başvurmanız gerekir. Çünkü zeytinyağı içerisindeki zengin E vitamini deposuyla tırnakların sağlıklı bir biçimde uzamasına da destek veriyor. Etkilerini tam manası ile görebilmek için tırnaklarınızı haftada bir kez 20 dakika civarı zeytinyağı içerisinde bekletebilirsiniz.

 


 

Tıraş Sonrası Bacaklarınızın Daha Pürüzsüz Olmasını Sağlar

 

Kendinizi tıraş ederken jileti direkt olarak uyguluyorsanız ve tek bıçaklı bir tıraş bıçağı kullanıyorsanız bu o bölgeyi kurutarak solgun bir görünüm verebilir. Tıraş ettiğiniz bölgeye öncesinde ve sonrasında zeytinyağı sürerek hem tıraş bıçağının rahat kaymasını sağlayabilir hem de cildinizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

 

Yaşlanmaya Karşı Savaşır

 

Zeytinyağı zengin yapısı sayesinde cilde zarar veren ve yaşlanma etkilerini ortaya çıkaran unsurlarla mücadele vererek daha genç bir görünüme kavuşmanız için elinden geleni yapıyor. Siz yeter ki ona şans verin. Bunun için zeytinyağını mümkünse 15 dakika kadar cildinizde tutun.
 

Antioksidan Seviyenizi Artırır

 

Zeytinyağı en güzel E vitamini kaynaklarından biri. Ayrıca cildinizi UV ışınlarına karşı koruyan bir antioksidan kaynağıdır. Zeytinyağındaki antioksidanlar, kanserin önde gelen tetikleyicisi olduğuna inanılan serbest radikallere bağlı oksidatif hasarı azaltabilir.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.