Güzellik Sırları

Cildinizde oluşan güneş lekeleri nasıl geçer?


Güneş lekeleri, sık sık karşılaştığımız korunmasız güneşe çıkıldığında oluşabilecek cilt problemlerinden biridir. Peki yüzümüzde bu kahverengi noktaların oluşmaması veya oluşanlardan kurtulmak için ne yapmamız gerekiyor? İşte detaylar...

4db1e18f636a-asian-woman-checking-face-with-dark-spot-mirror_34670-806-jpg
Cildinizde oluşan güneş lekeleri nasıl geçer?
Giriş05.08.2020 11:37


Güneş Lekesi Nedir?

 

Güneş lekeleri, cildinizin güneşe maruz kalan bölgelerinde gelişen minik kahverengi lekelerdir. Güneş lekeleri zararsızdır. Kozmetik nedenlerden dolayı onları çıkarmak istemediğiniz sürece sağlığınız için herhangi bir risk oluşturmazlar veya tedavi gerektirmezler.

Güneş lekelerinin koyuluklarının açılmasına veya yok edilmesine yardımcı olmak için kullanabileceğiniz birçok profesyonel ve evde tedavi yöntemleri vardır. Yüz, boyun, ellerin üstü, omuzlar, üst sırt ve ayakların üstleri gibi bölgelerde oluşabilir.
Genellikle kahverengi veya siyah olan bu lekeler özellikle daha açık tenli olanlarda daha belirginlerdir.
Güneşten gelen UV ışını; cildin melanin üretim oranını hızlandırır. Melanin, cildinize pigment sağlayan bileşendir ve belirli bir bölgede daha fazla melanin oluştuğunda, bu alan daha koyu hale gelir.

 

Güneş Kremi Kullanın

 


 
Düzenli güneş kremi uygulanması ve güçlü güneş ışıklarından korunmanın makul bir yoludur. Güneşten gelen UV ışını cildin melanin üretim oranını hızlandırır. Melanin cildinize pigment sağlayan bir bileşendir fazla üretildiğinde koyu lekeler meydana gelir. Güneş kremi kullanımı sizi güneşin zararlı ışınlarından koruyacak ve renk değişimlerini önlemeye yardımcı olacaktır. Güneş kremi kullanmanın anahtarı, dışarı çıkmadan 30 dakika önce bol miktarda sürmek ve her iki saatte bir güneşe maruz kalan bölgelere tekrar uygulamaktır. Ayrıca geniş kenarlı şapkalar, güneş gözlükleri ve ultraviyole koruyucu giysiler gibi güneş koruyucu ürünler, güneşin verdiği zararı azaltmak için çok önemlidir.

Güneş lekelerini yok etmek için üretilmiş güzellik ürünleri vardır, ancak özellikle hassas cilde sahip olanlar için sert olabilirler. Korkmayın güneş lekelerini doğal yolla yok etmek için kullanabileceğiniz bazı doğal yöntemler var.
 İşte güneş lekelerini hafifletmek veya yok etmek için kullanabileceğiniz bazı ev ilaçları.

 

Aloe Vera
 


Aloe vera, güneş hasarını önlemenin en iyi yollarından biridir. Muhtemelen güneş yanıklarınızı yatıştırmak için zaten kullanıyorsunuz ve güneş lekelerini tedavi etmek için de kullanabilirsiniz. Bilimsel çalışmalar, aloe vera bitkisinde bulunan bir bileşik olan aloesinin ciltteki hiperpigmentasyonu hafifletebileceğini kanıtlamıştır. Kullandığınız aloe vera hiçbir katkı maddesi olmadan olabildiğince doğal olmalıdır. Aloe vera bitkiniz varsa yapraklardan birini kesip jeli sıkarak cildinize sürebilirsiniz. Doğal aloe vera jeli veya suyu da satın alabilirsiniz. Duştan önce 20 dakika boyunca güneş lekelerine uygulayın, ardından durulayın. Aloe vera ayrıca çok nemlendiricidir, bu nedenle, aydınlatma özelliklerine ek olarak cildinizin de yumuşadığını fark edeceksiniz.

 

Elma Sirkesi

 

 
Elma sirkesi, çeşitli kozmetik nedenlerden dolayı evde kullanılan popüler bir ilaç haline geldi. Cilt tonunun eşitlenmesine yardımcı olan ve güneş lekelerini hafifletmeye yardımcı olabilecek alfa hidroksi asit içerir. AHA, doğal bir peeling olarak çalışır ve birçok popüler cilt bakım ürününde bulunur. Güneş lekesi tedavisi olarak kullanmak için elma sirkesini suyla seyreltin ve pamuklu bir bezle cildinize uygulayın. Elma sirkesi cildinizi kurutabilir, bu nedenle zaten kuru veya hassas bir cildiniz varsa dikkatli kullanın ve nemlendiricinizi sürmeyi unutmayın. 

 

Limon Suyu

 


 
Limon suyu, yüzünüzdeki ve vücudunuzdaki güneş lekelerini azaltmanın en kolay ve en popüler yollarından biridir. Güneş lekelerinin olduğu yerlere bir dilim limonu nazikçe dairesel hareketlerle sürün. Limon suyu C vitamini ile doludur ve çok asidiktir, bu da cildinizi kurutabilir. Cildiniz hassas ise limon suyunu bir bardağa sıkmalı, suyla seyreltmeli ve ardından pamuklu bir bezle yüzünüze sürmelisiniz. Düzenli bir tedavi olarak limon suyu kullanıyorsanız, cilt bakımı rutininizde bir nemlendirici kullandığınızdan emin olun.

 

Yoğurt
 

 

Yoğurt güneş lekeleri için bir başka tedavi türüdür, hiperpigmentasyonu hafiflettiği düşünülen laktik asit içerir. Ayrıca, güneş sonrası mikrobiyomunuzu dengelemeye ve beslemeye yardımcı olacak sağlıklı bir probiyotik dozuna sahiptir. Yoğurdu duştan önce 20 dakika boyunca cildinize doğrudan uygulayın, ardından iyice durulayın.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.