Güzellik Sırları

Çay Ağacı Yağının Faydaları


Çay ağacı bugüne kadar kullanılan (özellikle de cilt ve saç bakımında) çok yönlü ve popüler esansiyel yağlardan biridir. Birçok terapitik özelliği nedeniyle çay ağacı yağının sayısız kullanım alanı vardır. Çünkü çay ağacı yağı doğal olarak antimikrobiyaldir ve çok sayıda sorun için faydalı olduğundan hemen her evde olması gereken doğal yağlardan biridir.

a3ceeb4947b8-5d56a5225a795-1-jpg
Çay Ağacı Yağının Faydaları
Giriş21.11.2019 17:33

 

 

Çay ağacı yağı, mikroplarla savaşmaktan ve cildin problemlerine verdiği yatıştırıcı etkisine kadar birçok sorun için kullanılabilir. Yaz aylarında ilkyardım çantanızın doğal yardımcısı olmasının yanı sıra, kışın virüsler ile mücadele etmek için de kullanılır. Tek başına harika faydaları olmakla birlikte diğer özelliklerini en üst düzeye çıkarmak için diğer esansiyel yağlarla da birleştirebilirsiniz.

Aşağıda, çay ağacı yağının birçok kullanımından birkaçını listeledik.

 

1. Mikrop Savar Olarak Kullanılır

 

 

Antibakteriyel özellikleri olduğu için, çay ağacı yağı harika bir mikrop savaşçısıdır. Evinizdeki yüzeyleri temizlerken aynı zamanda sterilize etmek, havadaki mikropları kırmak ve hatta cildinizde dezenfektan olarak kullanmak için faydalanabilirsiniz. Doğal, ancak güçlü bir mikrop avcısı olarak kullanmak için el sabunları ve ev yapımı temizleyicilere eklemeniz yeterlidir. Hastalığı uzak tutmak için kendi elinizi dezenfekte etmek için bile kullanabilir.

 

2. Cilt Tahrişlerini Azaltmak İçin Kullanılır

 

 

Çay ağacı yağı, anti-enflamatuar özellikleriyle de tanınır. Bu nedenle kaşıntılı, tahriş olmuş veya iltihaplı cilt üzerinde kullanım için idealdir. Aslında, tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olmak için formüle edilmiş doğal ürünlerde bulunan yaygın bir bileşendir. Lavanta esansiyel yağı ve jojoba yağı ile birlikte cildinizi yatıştırıcı etkili bir merhem yapabilirsiniz.

 

3. Akne Önleyici ve Kurutucu Olarak Kullanılır

 

 

Akneye bakteri ve tıkanmış gözenekler dahil olmak üzere birçok şey neden olabilir. Anti-enflamatuar ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle, çay ağacı yağı, akneyi tedavi etmek için yaygın olarak etkili doğal bir ilaçtır. Aknenin azaltılmasında faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda bununla ilişkili yara izlerinin de azaltılmasına yardımcı olabilir. Genellikle lavanta ile birleştirilir. Leke tedavisi için kullanılabileceği gibi yüz temizleyicileri ve serumlarına da eklenebilir.

 

4. Alerjiler İçin Kullanılır

 

 

Doğal olarak anti-enflamatuar özelliği olan çay ağacı yağının alerjiler için de faydalı olduğu düşünülmektedir. Mevsimsel alerjilerde kullanıldığında etkili olmakla kalmaz, aynı zamanda kızarıklıklar için de mükemmel bir seçimdir. Mevsimsel alerjiler için, buhar yardımıyla evin her tarafına dağılmasını sağlayabilirsiniz. Kurdeşen veya kızarıklıklarda kullanmak için, sadece 1 çorba kaşığı jojoba yağı 10-12 damla çay ağacı yağı karıştırın ve etkilenen bölgeye sürün.

 

5. Doğal Vücut Bakımında Kullanılır

 

 

Çay ağacı yağı, doğal vücut bakım ürünlerinize eklemek için mükemmel bir seçimdir. Güçlü antimikrobiyal özellikleri nedeniyle, deodorant, diş macunu, şampuan ve hatta yüz ürünlerine mükemmel bir katkı sağlayabilir. Ayrıca, kafa derisi ve diş eti sağlığının korunmasına yardımcı olabilir, kendi kişisel bakım ürünlerinizi yapmak için malzeme seçerken içerisine ekleyebilirsiniz.

 

6. Yaraların Tedavisi İçin Kullanılır

 

 

Çay ağacı yağı, yaraları tedavi etmek için kullanılmıştır. Sadece enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yaraları da temizler ve yatıştırır. Aslında, etkili antimikrobiyal ve anti-enflamatuar özellikleriyle, açık yaralarda enfeksiyona neden olabilecek diğer bakterileri öldürerek küçük kesikleri ve sıyrıkları tedavi etmek ve dezenfekte etmek için kullanılabilir.

 

7. Siğillerin Giderilmesi İçin Kullanılır

 

 

Çay ağacı yağının siğiller için de faydalı olduğuna inanılmaktadır. Siğiller insanda papilloma virüsünden kaynaklanır ve kişiden kişiye geçebilir. Antiviral ve bağışıklık arttırıcı özelliklerinden dolayı, çay ağacı yağı, siğiller de dahil olmak üzere birçok farklı cilt enfeksiyonunda yaygın olarak kullanılır.

 

8. Mantar Enfeksiyonları İçin Kullanılır

 

 

Çay ağacı yağının mantar enfeksiyonları için de yaygın olarak kullanılması elbette şaşırtıcı değildir. Tek başına veya diğer doğal ilaçlarla birlikte kullanıldığında tırnak mantarından kurtulmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Özellikle sporcular çay ağacının mantar önleyici özellikleri nedeniyle ayak bakımlarında kullanmaktadır. Çay ağacı yağı, saçkıran ve kaşıntı için de yararlı bir tedavi olabilir. 

 

9. Saç Bakımı İçin Kullanılır

 

 

Çay ağacı yağı sadece saç derisi sağlığına destek olmakla kalmaz, aynı zamanda saç biti tedavisi için de etkili bir doğal ilaç olarak kullanılır.
Güçlü antimikrobiyal özellikleri nedeniyle, çoğu durumda yararlı olabilen bu yağ, her ev için paha biçilemez bir esans yağıdır. Siz de kullanıp, deneyimledikçe en sevdiğiniz uçucu yağlardan biri haline geleceğine şüphe yok.

 

10. Doğal Deodorant Olarak Kullanılır

 

 

Ter bezlerinin büyük bir bölümü koltuk altı bölgenizde bulunur. Çay ağacı yağının antibakteriyel özellikleri, terlemeye bağlı oluşan koltuk altı kokusunu kontrol etmeye yardımcı olur. Çay ağacı yağının bakterilerle savaşan özellikleri, onu deodorantlar için ideal bir doğal alternatif haline getirir.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.