Güzellik Sırları

C Vitamini Nasıl Çalışır?


Cilt bakımlarında yavaş yavaş asit kullanımına girmiş bulunuyoruz. C Vitamini serumları, C vitamini ampulleri, kremler bunların hepsini çok yaygı bir şekilde piyasada görüyoruz. C Vitaminiyle ilgili bilmeniz gereken her şeyi detaylarıyla size anlatmaya çalıştık.

c-vitamini-nasil-calisir-4f70763a-e6c9-47ab-95a2-0c5c8e2a7352
C Vitamini Nasıl Çalışır?
Giriş29.06.2020 11:39

 

C Vitamini (Askorbik) Asit Nedir?

 

Askorbik asidin yapısı 6 karbonlu basit şekerlere benzer. Ve bütün vitaminler arasında en dayanıksız olanı C vitaminidir. Neden? Çünkü C vitamini oksijenle temasında hemen okside olur ve aktivitesini kaybeder. Bu yüzden eğer cilt bakımı ürünü olarak C vitamini ürünü kullanıyorsanız ampul ya da serum olarak ürününüzü olabildiğince serin ve karanlık bir yerde muhafaza etmeye çalışmalısınız. Kutusunu atmayabilir kutunun içinde kapalı banyo dolabının içeresinde saklayabilirsiniz. 

 

Eğer açtıktan sonra tek kullanımda ya da iki kullanımda bitmeyecek ürünler ise ampuller gibi daha uzun vadede büyük serumlar kullanıyorsanız bunları buzdolabında saklayabilirsiniz.

 

 

Gıdalarla C vitamini almaktan bahsedecek olursak, bilinenin aksine C vitamini akla ilk gelen portakal, mandalina haricinde (tabii ki onlarda da C vitamini var) aslında bazı sebzelerde daha yüksek oranlarda bulunuyor. Örneğin; maydanoz, biber, karalahana, ıspanak.

 

Gıda yoluyla C vitamini tüketecekseniz C vitamini suda kolay erir bu yüzden pişirme suyuna kolayca geçer. Kolay okside olma dezavantajından dolayı sebze meyveleri kestikten sonra çok bekletmememiz lazım. Pişirdikten sonra da çok bekletmemek lazım eğer bekletirseniz vitamin kaybına sebep olmuş olursunuz. 

 

C vitamini kan yoluyla dokulara taşınır fazlası da idrarla böbreklerden atılıyor. Bildiğiniz üzere vitaminler vücutta depolanamıyor. Bu yüzden günlük olarak vitamin alınması gerekiyor. Nasıl olsa depolanmıyor vücuttan atılıyor diye fazla fazla tüketmek de çok sağlıklı bir şey değil. Çünkü bu kez de böbrekleri yorabilirsiniz. Şöyle ki yetişkin bir insan vücudunda tabii ki emilim oranına da bağlı olarak ortalama 1500-3000 mg arasında C vitamini olması gerekiyor. Bunun genelde 900 mg altına düşmemesi gereklidir çünkü düştüğünde başka durumlar ortaya çıkabilir.

 

 

C Vitamini Ciltte Nasıl Çalışır?

 

 

C Vitamini en bilinen haliyle çok güçlü bir antioksidandır. Ve bir enzim kofaktörüdür. Örneğin kolajen sentezi için çok gerekli bir maddedir. Kolajen, başta kaslarımız, kemiklerimiz, kan damarlarımız, sindirim sistemimiz ve cildimiz olmak üzere vücudumuzun hemen hemen her yerinde bulunan bir proteindir. C vitamininin görevi de prolin aminoasitlerini hidroksiproline çevirerek kolajen sentezine yardımcı olmaktır. Bu demek oluyor ki, C vitamini yaraların iyileşme hızını, hücrelerin yenilenme hızını artırır. Sivilce ve lekelerin görünümünü giderir. C vitamini ayrıca demir emilimini kolaylaştırır. Demir emilimini kolaylaştırdığı için cilde doğal bir parlaklık kazandırır. Renk dengelemede inanılmaz başarılı bir vitamindir. Gözaltı morlukları için C vitamini içerikli kremler tercih ederseniz çok etkisini göreceksiniz. İnce kırışıklıkları açar yani aslında yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır. Bunlar ağırlıklı olarak ciltte yarattığı etkiler bunlardır. 

 

 

C Vitamini Vücutta Nasıl Çalışır?

 

 

C Vitamini bildiğiniz gibi vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Yara, yanık, nezle, ateşli hastalıklar, grip gibi durumlar ve sigara kullanımı vücutta C vitamini ihtiyacını arttırıyor. Çünkü C vitamini tüm bu durumlarla, bu durumların vücutta yarattığı etkiler ile savaşıyor.

 

C vitamini eksikliğinde vücutta çabuk yorulma, halsizlik, yaraların iyileşmesinde gecikme, iştahsızlık, hastalıklara karşı dirençsizlik ve ciltte lekelerin belirmesi gibi problemler oluyor. 

 

Ayrıca D vitamini seviyesini de idealde optimumda tutmaya yardımcı olduğu için cildin sağlıklı görünümü destekler.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.