Güzellik Sırları

Bronzlaşayım Derken Cildinizi Yaşlandırmayın


Güneşe maruz kalma, cildinizin dış faktörlere bağlı yaşlanmasının en büyük sebebidir. Güneşten gelen UV ışınları kırışıklıkların, pigmentasyonun, güneş lekelerinin, azalmış cilt elastikiyetinin, cilt dokusunun bozulmasının ve cilt yaşlanmasının diğer birçok belirtisinin başlıca nedenidir. Aslında, birçok bilimsel çalışma, yaşlı bir görüntünün % 80-90'ının, ne kadar güneşe maruz kaldığınızdan kaynaklandığını göstermiştir.

89837c388c2a-5f0f12435542871d48de0bf2-jpg
Bronzlaşayım Derken Cildinizi Yaşlandırmayın
Giriş16.07.2020 10:41

 

Güneş, cildimizdeki proteinlerin bozulmasına neden olarak zamanla genç görünümümüzün kaybına yol açar. Kök hücrelerin ölmesine, cildin incelmesine ve kırışmasına neden olur.

 

Güneşten gelen ultraviyole ışınları cilde nüfuz eder. Burada cildi sıkı tutan elastik liflere zarar vererek kırışıklıkların oluşmasına neden olurlar. Güneş ışığı ayrıca ellerdeki, yüzdeki ve güneşe maruz kalan diğer bölgelerdeki yaşlılık lekelerinden veya " karaciğer lekelerinden" de sorumludur.

 

Oluşan kırışıklıkların miktarı ve ne kadar belirgin oldukları, büyük ölçüde bir kişinin ne kadar güneşe maruz kaldığına bağlıdır.

 

UVA ve UVB Işınları Arasındaki Fark Nedir?

 

 

Güneş ışığında bulunan birçok farklı ışın türü vardır. Cildimize en çok zarar veren ışınlara ultraviyole (UV) ışınları denir. Dünya yüzeyine ulaşan iki temel ultraviyole ışın türü vardır - UVB ve UVA. UVB ışınları güneş yanığı üretmekten sorumludur. 
Ultraviyole B (UVB) daha kısa dalga boyuna sahiptir ve cilt yanması ile ilişkilidir.
Ultraviyole A (UVA) daha uzun bir dalga boyuna sahiptir ve cilt yaşlanması ile ilişkilidir. UVA ışınları cilde daha derinlemesine nüfuz eder ve kırışıklık oluşumu dahil olmak üzere erken cilt yaşlanma problemlerinde daha büyük bir rol oynar. 
Güneş ışığında UVB ışınlarından yaklaşık 500 kat daha fazla UVA ışını vardır. Bu nedenle, cildinizi UVB ışınlarının etkilerinden korumanın yanı sıra, çok sayıda UVA ışınlarının zararlı etkilerinden korumak da çok önemlidir. 

 

Nasıl Güneşlenilmeli?

 

 

Pek çok insan teninin bronz görünmesini sever. Doğal güneş ışığı altında bronzlaşmak için daha iyi bir yer yoktur. Bununla birlikte, UV'ye aşırı maruz kalma yanıklara ve cilt kanserine yol açabileceğinden, bronzlaşma düzgün yapılmazsa tehlikelidir. Güneşte bronzlaşmak istiyorsanız, sağlıklı ve ışıltılı kalmak için vücudunuzu yanıklardan korumayı öğrenmeniz gerekir.

 

1.    Öğlen güneşten kaçının

 

 

Günün öğle saatlerinde (öğlen 11’den 2'ye kadar) güneş radyasyonu çok daha güçlüdür, güneş ışıklarının yeryüzüne dik bir açıyla geldiği bu vakitlerde güneşe maruz kalmadan kaçınmak önemlidir. Gölgede kalmanız ve kendinizi uygun şekilde korumanız tavsiye edilir.

 

2.   Güneş Kremi

 

 

Güneş kremi, cildinizi güneşin UV ışınlarından korumak için sürdüğünüz bir üründür. Ancak güneş koruyucunun sadece bir filtre olduğunu bilmek önemlidir - tüm UV ışınlarını engellemez. Uygun güneş koruyucu kullanımıyla bile, bazı UV ışınları geçmeye devam eder.  
Hafif bulutlu veya serin günlerde bile dışarı çıkmadan önce SPF 15 veya üstü yüksek korumalı güneş koruyucu kremler sürün. Açıkta kalan cildin tüm kısımlarına kalın bir tabaka halinde sürerek uygulayın. Sırtınız gibi ulaşılması zor yerler için birinden yardım alın. Güneş kremleri, losyonlar, kremler, merhemler, jeller, spreyler, mendiller ve dudak balsamları gibi birçok biçimde mevcuttur. 
Dışarı çıkmadan önce güneş kremi sürmek ve bir süre beklememek de önemlidir. Çoğu güneş kremi, sürdükten hemen sonra çalışmaya başlar. Bazı ürünlerin ise koruma sunması yaklaşık 20 ila 30 dakika sürer.

 

3.   UV Işınlarını Engelleyen Güneş Gözlüğü Kullanın

 

 

Dikkatli olmazsanız gözleriniz güneşten kolayca zarar görebilir. UV ışınlarını engelleyici güneş gözlükleri, gözleri zararlı ışınlardan korumak için önemlidir. Araştırmalar, gözlerinizi korumadan güneşte uzun saatler geçirmenin belirli göz hastalıklarına yakalanma şansınızı artırdığını göstermiştir.

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.