Güzellik Sırları

Bölgesel Kararmalar İçin Doğal Tarif


En çok merak edilen sorulardan bir tanesi koltukaltı ve genital bölge kararmasıdır. Maliyeti düşük ve evinizde kendi başınıza yapabileceğiniz çok fazla yan etkisi olmayan bir tariften bahsedeceğiz.

bolgesel-kararmalar-icin-dogal-tarif-f2aff59b-996b-4d01-85e4-05d628fa398b
Bölgesel Kararmalar İçin Doğal Tarif
Giriş19.11.2019 15:17

 

Vücut yapımız çocukluktan ergenliğe geçiş ile birlik değişmeye başlar. Hormonal yapımızın değişmesiyle beraber iki bölgede de koltukaltı ve kasıklarımızda, genital bölgelerimizde kıllanmalar oluşur. Bu kıllanmaların dışında ter bezlerimiz faaliyete geçer, genital bölgedeki hormonal salgıların değişmesinden dolayı da bu bölgeler artık daha farklı bir floraya sahip olur. Özellikle kadınlarda bu bölgenin vajina florası dediğimiz floranın belli bir ph değeri vardır. Ve bu ph değerinin korunması gereklidir eğer hijyenik ürünlerle, genital bölgeye özel ürünlerle temizlenmez ise bu bölgede bakteriler oluşur ve bu bakteriler yer ederek zamanla kararmalara neden olur.

 

 

Buraya yerleşen bakteriler eğer hijyenik şartlar sağlanamıyorsa bir süre sonra buradaki dokuyu yemeye başlıyor ve kararmalar oluşuyor. Bunun için şu anda kullanılan pek çok metot var. Lazerle beyazlatmalar, medikal uygulamalar ve bunun dışında kimyasal peeling tarzı uygulamalar bulunmaktadır. 
Maliyeti düşük evinizde kendi başınıza yapabileceğiniz çok fazla yan etkisi olmayan bir tariften bahsedeceğiz.

 

Aslında cildi beyazlatmada her zaman kullandığımız şey kimyasal peelingdir. Kimyasal peeling dediğimiz şeyin adı kimyasal ama içeriği aslında kimyasal değildir. Meyve asidi dediğimiz alfahidroksi asit veya hyaluronik asit dediğimiz farklı asit türleri meyve ve sebze enzimlerinden elde ediliyor. En yüksek asidik olanlar da biliyorsunuz turunçgillerdir. Turunçgillerde askorbik asit vardır. Genelde bunlar cilt ve vücut bakımlarında ince ince soyarak leke tedavisinde kullandığımız içeriklerdir. 

 

 

Bu tarifte en büyük askorbik asit kaynağı olan limonu kullanacağız. Limon suyu biliyorsunuz beyazlatıcı özelliğe sahiptir. Leke beyazlatmak için kullanırız aynı zamanda limonun kendi asidik yapısı sayesinde yüzünüze sürdüğünüzde cildinizi parlatıcı muhteşem bir enzim peelingi yapmış olursunuz. Limonun içerisindeki salisilik asitten ve enzimlerden faydalanarak genital bölgelerdeki ve koltukaltındaki kararmaları gidereceğiz.

 

Limon suyu alkali özelliktedir. İçtiğiniz zaman kanınızı vücudunuzun ph değerini dengeleyerek alkali eder. Vücudun asit ve alkali arasında bir dengesi var kanınızın da bir ph değeri vardır yarım limonun suyunu sıkıp 1 litre suya ekleyerek gün içerisinde içtiğinizde kanınızı alkalize etmiş olursunuz.

 

Malzemeler

 

  • ½ limon suyu 

  • 2 çorba kaşığı karbonat (karbonatı ne kadar kullanacağınız bölgedeki kararmaya bağlıdır)


Bütün ürünlerin her ne kadar doğal desek de yan etkisi olabilir. Cildiniz çok hassas çok kızarmaya meyilli alerjik bir cilt ise bu formül size uygun olmayabilir. Uygularken çok sert hareketlerle yapmamanızı öneriyoruz. Bir pamuk yardımıyla problemli bölgeye sürerek biraz emmesini bekleyin. Cilt limon suyunu emdikten sonra karışım daha yoğun bir hale gelecektir sonrasında masaj yaparak uygulamalısınız. Biraz uygulaması zor olabilir bu sebeple banyoda yapabilirsiniz. Haftada 2 kez, 2-4 dakika masajla iyice yedirecek şekilde uygulanmalıdır. Cildi soyucu etkiye sahiptir ve hafif yakması normaldir.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.