Güzellik Sırları

Biotinin Faydaları


Biotin, saç sağlığı için sıklıkla önerilen sekiz B vitamininden biridir. Aynı zamanda B-7 vitamini veya H vitamini olarak da biliniyor. Biotin eksikliği saçların incelmesine yol açabileceğinden, uzmanlar biotin takviyesi almanın (hap veya tablet biçiminde) ya da biotinle zenginleştirilmiş şampuan ve saç ürünleri kullanmanın saçı besleyip, saç ve tırnakların sağlıklı uzamasına yardım edebileceğini iddia ediyorlar.

d0d51f084cc6-biotin-jpg
Biotinin Faydaları
Giriş30.06.2020 15:18

 

Biotin temel bir vitamindir - yani vücudunuzun düzgün çalışması için bu mikro besine ihtiyacı vardır. Gıdalardan da alabildiğiniz biotin, vücudunuzun yediğiniz yiyecekleri (protein, karbonhidratlar ve yağ) enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur. Bir biotin takviyesi almak, biotin eksikliğini tedavi etmek için oldukça etkilidir. 

 

Tırnak Sağlığını Destekler

 

 

Tırnaklar kırılgandır ve kolayca kopabilir veya çatlayabilir. Biotin eksikliği, kırılgan tırnaklara neden olur. Biotin içeren takviyeler almak tırnakların gücünü artıracaktır. Beslenme ve diğer yaşam tarzı faktörlerini değiştirmek, tırnak sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

 

Saça Etkileri

 

 

Saç hücreleri vücutta en yüksek enerjiye ihtiyaç duyan hücrelerdir. Vücudumuz saç hücrelerini hayati bir organ olarak algılamadığı için vitamin ve mineral eksikliğinde önceliği hayati organlara verir. Bu sebeple vitamin takviyesi almak önemlidir. B7 vitamini olarak da bilinen biotin saçta keratin üretimini uyarır ve saçınızı güçlendirerek dökülme eğilimi azalacaktır. Uzmanlar, biotin içeren şampuan, saç kremi, saç yağları veya maskelerin saçı besleyeceğini, dolgunluğu artırabileceğini ve parlaklık katabileceğini iddia ediyor. Daha sağlıklı, daha güçlü saçları vaat ettiğini iddia eden birçok saç ürünü biotin içerir. Biotin eksikliği saç dökülmesine neden olabilir, bu da vitaminin saçı sağlıklı tutmada rol oynadığını gösterir.

 

Cilt Sağlığını İyileştirir

 

 

Biotin, iyi cilt sağlığını destekler. Yaşlanma karşıtı bakımda da düzenli olarak kullanıldığında cildin kolajen üretimini destekliyor. Elastikiyetini artırarak cildi kırışıklık gibi yaşlılık belirtilerinden kurtarmaya yardımcı oluyor. Araştırmalar biotinin cildin nemini, pürüzsüzlüğünü ve görünümünü iyileştirmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Biotin eksikliği olan kişiler, kırmızı, pullu döküntüler gibi cilt problemleri yaşayabilirler. Bazı uzmanlar ayrıca biotinin sedef hastalığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğine inanıyor. Sağlıklı bir cildi korumak için bu vitamin oldukça önemlidir ve düşük biotin seviyesine sahip kişilerde cilt sağlığı bozulabilir.


Biyotin Açısından Zengin Gıdalar

 

 

Çoğu insan muz, havuç, pişmiş yumurta sarısı, sardalya, kuruyemiş, baklagiller, bira mayası, besin mayası, karaciğer, karnabahar, somon ve mantar gibi biotin açısından zengin besinler tüketerek günlük biotin ihtiyaçlarını karşılayabilir. Tükettiğiniz yiyeceklerle doğal olarak yeterli miktarda biotin almanız muhtemeldir.
Muhtemelen yediğiniz gıdalardan önerilen günlük biotin miktarını zaten alıyorsunuzdur. Ancak, alımınızı artırmak istiyorsanız, beslenme alışkanlıklarınıza daha fazla biyotin açısından zengin yiyecekler ekleyebilirsiniz.
Bunlar şunları içerir:

 

 

 • Karaciğer veya böbrek gibi organ etleri

 • Yumurta sarısı

 • Badem, yer fıstığı, ceviz ve fındık

 • Soya fasulyesi ve diğer baklagiller

 • Tam tahıllar

 • Muz

 • Karnabahar

 • Mantarlar

 

Isı, biyotinin etkinliğini azaltabilir, bu nedenle çiğ veya asgari düzeyde pişirilmiş yemekleri tercih edin.

 

Eksiklik

 

Biotin eksikliği, aşırı alkol kullanan veya çok fazla çiğ yumurta akı (biotin emilimini engelleyen bir protein olan avidin içerir) tüketen kişilerde ortaya çıkabilir. Genetik bozukluklar, böbrek diyalizi görmek ve çok fazla sigara kullanımı da biotin ihtiyacınızı artırabilir. Biotin bağırsaklarda üretildiği için, iltihaplı bağırsak hastalığı olan veya bağırsaklardaki bakteri dengesini bozabilecek diğer rahatsızlıkları olan kişiler yeterli biotin üretemeyebilir. Herhangi bir eksiklik belirtisi fark ederseniz, sağlık uzmanınıza danışın. 

 

Belirtiler şunları içerir:

 

 

 • Saçta incelme

 • Kırılgan tırnaklar

 • Kuru cilt

 • Özellikle gözler, burun ve ağız çevresinde kırmızı pul pul döküntüler

 • Konjunktivit

 • Depresyon

 • Bitkinlik

 • Halüsinasyonlar

 • Kollarda ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma.
   

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.