Güzellik Sırları

Beslenme Şekliniz Cildinizi Etkiliyor


Beslenme alışkanlıklarınız sağlığınız için oldukça önemlidir. Sağlıksız bir beslenme metabolizmanıza zarar verecektir. Cildinizin ana görevini yerine getirebilmek için doğru besin dengesine ihtiyacı vardır. Güzel bir cilt ise içten beslenmeyle başlar.

1cfc608ccbf5-young-sporty-woman-with-pepper-kitchen_1303-24754-jpg
Beslenme Şekliniz Cildinizi Etkiliyor
Giriş14.07.2020 11:19

 

Daha yaşlı hücreler sürekli olarak dökülür ve daha genç hücreler ile yer değiştirir. Ve yeni hücre oluşumunu desteklemek için sağlıklı beslenmek gereklidir. Doğru dengeli yiyecekler yiyerek cildinizin yumuşak, esnek ve kusursuz kalmasına yardımcı olabilirsiniz. 

 

Bol Su Tüketimi

 

 

Dengeli sağlıklı beslenme için yeterli sıvı alımı gereklidir. İnsan vücudunun büyük bir bölümü su ile kaplıdır. Su içmek hayat fonksiyonlarımız için ne kadar önemli ise güzelliğimiz için de o derecede önemlidir. Vücudun toksinleri uzaklaştırma yolu olan idrar, neredeyse tamamen sudan oluşur. Kılcal damarlarda gezinen kan su sayesinde taşınır. Toksinlerden arınmış temiz kanla canlanmış bir cilt daima sağlıklı görünür. Bu yüzden cildinizi bol su ile beslemeyi ihmal etmeyin.

 

Kafein ve Alkolden Uzak Durun

 

 

Vücudun su tutma kapasitesi ne kadar yüksek olursa cilt bakımı o kadar iyi olacaktır. Bu tür içecekler vücuttan su atılımını arttırdıkları için mümkün mertebe az tüketmek hatta tüketmemeye gayret etmek cildimiz için çok faydalı olacaktır. Parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak isteyenlerin alkolden ve kafeinden uzak durması gerekir. 

 

Meyve Sebzeden Destek Al

 

 

Cildin kalitesi, sağlığı ve güzelliği çeşitli vitaminlerden, minerallerden (selenyum, bakır, çinko, alfa liposoik asit, hyaluronik asit, yağ asitlerinden) oluşur. Sağlıklı bir cildin anahtarı doğru beslenmedir. Mineral ve vitamin bakımından zengin olan besinler cildi hücresel hasardan korumaya yardımcı olan güçlü antioksidanlar içerir. Cildinize nazik davranın ve antioksidan bakımından zengin meyve ve sebzeler tüketerek ve dengeli beslenerek beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyin.

 

C Vitamini

 

 

C vitamini ağırlıklı beslenmek cildin yenilenmesine yardımcı oluyor. Antioksidan içeriği sayesinde hem bağışıklık sistemini güçlendiriyor hem de sağlıklı bir cilde ulaşmanızı sağlıyor. Cildimizi güneşin zararlı ışınlarına karşı korumakta oldukça etkilidir. Çatlak oluşumunu önler cilde esneklik kazandırır. Cilt lekelerinden kurtararak renk eşitsizliğinin giderilmesini sağlar ve doğal bir parlaklık kazandırır. En iyi kaynaklar kuş üzümü, yaban mersini, brokoli, guava, kivi, portakal, papaya, çilek ve tatlı patatestir. Cildi besleyen kılcal damarları güçlendiren kolajen üretmek için C vitamini gereklidir.

 

E Vitamini

 

 

E vitamini dokulardaki en önemli lipidoda çözünen antioksidan olarak kabul edilir. E Vitamini ayrıca güneşe maruz kalma hasarının ve kanserojen hasarın azaltılmasında güçlü bir antioksidandır. Ayrıca kırışmayı da azaltır. E vitamini bitkisel yağlarda, kuruyemişlerde, tohumlarda, zeytinlerde, ıspanakta bulunur. E vitamini açısından zengin yiyecekler arasında badem, avokado, fındık, çam fıstığı, ayçiçeği ve mısır yağı bulunur.

 

A Vitamini

 

 

Cilt dokusunun yenilenmesi için A vitamini gereklidir. Yokluğunda cilt kurur, sertleşir ve soyulur. Beslenme yoluyla yeterli A vitamini alımı sağlanabilir, böylece takviyeye gerek kalmaz. Dağal olarak uygulandığında kırışıklıkları ve cilt çizgilerini azaltır - yaşlanmayı geciktirici madde olarak kullanılır. Sistemde A vitamini bakımından zenginliğiyle bilinen meyve ve sebzelerde bulunur.

 

B Vitamini

 

 

B vitaminleri, genel sağlığınızı ve refahınızı korumada çok önemli bir role sahiptir. Ayrıca bağışıklık sisteminizin güçlü kalmasına yardımcı olarak enfeksiyonları önleyebilirler. Bu vitaminin eksikliği varsa deri iltihabı, ardından kaşıntı ve soyulma, olası saç dökülmesi meydana gelebilir. Muz, yumurta ve pirinçte bolca bulunur. Niasin (B3) cildi nemli tutar ve antienflamatuar etkilere sahiptir. Sistemde sentezlenebilir ve birçok besinde (et, balık, süt, yapraklı sebzeler, tahıllar, baklagiller) bulunur. Panthoteik asit (B5) hasarlı ve kuru ciltler üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Süt, maya, karaciğer ve böbreklerde, tohumlarda, brokolide bulunur.
 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.