Güzellik Sırları

Bentonit Kil Maskesi Tarifi


Saçlarınızın matlaşmasından şikayetçiyseniz ve ev yapımı doğal bir tarif arıyorsanız bentonit kili maskesi tarifimiz saçlarınıza can verecek. Son derece pratik tarifimiz ve uygulama şekli yazımızda.

bentonit-kil-maskesi-tarifi-7e62e827-54be-4257-b1d6-5c8ff4cce961
Bentonit Kil Maskesi Tarifi
Giriş24.07.2020 14:54

 

Bentonit Kili Nedir?

 


Bentonit kili (montmorillonit), volkanik külden elde edilen çamur benzeri bir maddedir. İnce, yumuşak bir dokuya sahip doğal bir kildir. Su ile karıştırıldığında bir macun oluşturur. Bu macun, kızarıklık ve akne tedavisi veya saç maskesi gibi tıbbi kozmetik faydalar için kullanılır.
Bentonit kili birçok cilt ürününde bulunur, hatta bazı insanlar sindirim sorunlarını gidermek veya vücuttan toksinleri atmak amacıyla onu yiyeceklere veya içeceklere de ekler.
 

Bentonit kilinin tonlarca faydasının olmasının iki ana nedeni vardır. Birincisi, negatif yüklü olduğu için (su veya elma sirkesi ile birleştirildiğinde) pozitif yüklü saçtaki toksinleri çeker. İkincisi, sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi saç uzaması için gerekli olan birçok mineral içerir. 


Kepekten Korur

 

 

Kepek, Malassezia adlı bir mantar kafa derinize bulaştığında oluşur. Bu mantar, kafa deriniz tarafından salgılanan ekstra sebumla büyür. Bentonit kili bu ekstra sebumu emer ve saç derinizi bu mantar için elverişsiz hale getirir, böylece daha fazla kepek oluşumunu engeller. Ayrıca kafada birikmiş kepeği de temizler.

 

Saçların Uzamasına Yardımcı Olur

 

 

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bentonit kili, saç uzaması için gerekli olan sodyum, potasyum ve kalsiyum mineralleri içerir. Ancak aynı zamanda ölü deri hücrelerini kafa derinizden uzaklaştırır ve saç köklerini temizleyerek saç uzamasını hızlandırır.
Enfeksiyonlardan Korur

Negatif yüklü bentonit kil maskesinin, pozitif yüklü saçlarınızdan toksinleri nasıl çıkardığından daha önce bahsetmiştik. Ayrıca saç derisindeki yağ ve birikintileri de temizler. Bu iki eylem birlikte saçınızı ve saç derinizi bakteri ve mantar enfeksiyonlarından korur.

 

Saçınıza Parlaklık Katar 

 

 

Bentonit kili, mükemmel bir saç maskesi olarak çalışmasının yanı sıra saçınıza yoğun bir parlaklık katar.

 

Bentonit Kil Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

 

 

Bentonit saç maskeleri için evde yapabileceğiniz tariflerde küçük farklılıklar vardır, ancak çoğu tarifin üç ana bileşeni vardır:

 

  • Kil

  • Su

  • Elma sirkesi

 

Evde kil, su ve elma sirkesi ile kendi maskenizi yaratın. Tek kullanım için aşağıdaki tarifi yeterli olacaktır.

 

  • 1 bardak kil

  • 1 su bardağı su

  • 1/2 bardak elma sirkesi

 

Elinizde daha fazla maske olması için malzemelerin iki katını kullanarak maskeyi hazırlayabilirsiniz. Tüm malzemelerinizi birbirine karıştırmak için plastik, ahşap veya seramik bir kase ve kaşık alın. Kil maskenizin etkinliğini etkileyebileceği için metal mutfak eşyaları kullanmanızı önermiyoruz. 

 

Bentonit kilinin içindeki toksinleri harekete geçirmek ve çekmek için suya ihtiyacı vardır. Ayrıca su, saçınıza daha kolay uygulama için kili biraz inceltir. Bir macun oluşturana kadar tüm malzemeleri karıştırmaya devam edin. Kil uygulanamayacak kadar kalınsa, istenilen kıvamı elde edene kadar biraz daha su ekleyebilirsiniz. En iyi sonuçlar için sıcak su değil ılık su kullanın.


Maskeniz hazır olduğunda bölümler halinde saçınıza uygulayın. En önemli kısım, tüm saçınızı eşit şekilde doyurmanızdır. Saçınızı bir saç bonesiyle örtün 10-15 dakika maskeyi saçınızda beklettikten sonra iyice durulayın.Yine de etkili bir saç maskesi, su ve kilden daha fazlasını gerektirebilir. Elma sirkesinin kullanışlı olduğu yer noktadır. Bu maske içeriği saçınızdaki asitliliği dengelemeye yardımcı olarak daha iyi parlaklık ve genel sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

 

Bentonit kil maskesini yıkadıktan sonra saçlarınızın aşırı derecede kuruduğunu fark ederseniz, en sevdiğiniz saç kremini ya da organik yağları nemlendirmek için kullanmanızda fayda var.


Kil Maskemi Ne Sıklıkta Kullanabilirim?

 

Hem saçınız hem de cildiniz için haftada bir ile başlayın. Haftada bir kez birkaç hafta kullandıktan sonra etkisine göre sıklığını ayarlayabilirsiniz.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.