Trending

Bamya Nasıl Kurutulur?


Bamya mı? Birçoğumuz adını bile duyunca kaçıyoruz. Oysa ki bamyanın değerini bilmiyoruz. Burun kıvırdığımız bu yemek aslında lezzet ve şifa deposu.Yaz aylarının en değerli besinlerinden birisi.

c8466c0d4686-variety-fresh-tasty-vegetables-dark-background_1220-4539-jpg
Bamya Nasıl Kurutulur?
Giriş09.09.2020 11:07

Bamya yaz aylarında çok kısıtlı bir süre boyunca pazar tezgahlarını süslüyor malesef.İster kızartması ister etli yemeği isterseniz soslu kavuması ve zeytinyaplısına kadar çok kapsamlı ve çeşitli tarifleri bulunuyor.Birinden birini illa ki seversiniz.Ayrıca sadece mevsiminde değil kurutma yöntemi ile kışında tüketebilirz dilersek.Klasik bamyadan sıkıldıysanız kuru bamya ile de nefiz mi nefiz lezzetli yemekler yapabilirsiniz.Hadi bir de bamyaya böylr şans verin.Değerini anlayacak ve lezzetini görünce bize hak vereceksiniz.Haydi o vakit bamyalar nasıl kurutulurmuş öğrenelim.

Bamyaların mevsimi geçmeden kış için onları da hazır edelim. Hazırsanız hadi başlıyoruz! 

 

Bamya nasıl kurutulur?

bamya-nasil-kurutulur-1

Öncelikle işe bamyaları seçerek başlayalım. Genelde kurutmak için minik boylardaki bamyalar tercih edilir.Kurutması açısından daha rahat oluyor  ve nefis mi nefis lezzetli oluyor.Tabi büyük bamya da kullanabilirsiniz.Tercih size kalmış ancak kuruturken zorluk çekebilirsiniz.Bizden söylemesi.Mümkün olduğunca minik minik bamyalardan seçmeniz dediğimiz gibi size kolyalık sağlayacaktır.Birinci aşamamız da seçtiğimiz kullancak olduğumuz bamyaları güzel bir şekilde iyice yıkayıp temiz kuru bir bezin üzerine yaymak.Böylece bamyalarımızın fazla sularını alacağız.

Sıradaki aşamamızda bir bıçaktan yardım alacağız.Huni şeklinde olacak biçimde sap kısımlarını temizleyeceğiz.Fazlaca derine girmemeye özen gösterin. Orta kalınlıkta bir iğne ve uzunca bir iplik alın. Sap kısımlarına iğneyi geçirerek bamyalarınızı tek tek ipe dizin. Daha sonra ise ipin uç bölümlerine düğümler atıyoruz ve gün ışığı alacak hafif gölge bir bölgeye hazırladığımız bamyaları kurumaı için asıyoruz.Güneşi alış şekline bağlı olarak bamyalar böylece 7 ila 10 kadar bir süre içerisinde kuruyacaktır.

bamya-nasil-kurutulur-3

Son olarak kurumuş olan bamyalarımızı buzdolabı poşetlerine ya da cam kavanozlar içerisine yerleştirerek kaldırabiliriz.Canımız kullanmak istediğinde de iplerinden kurtarıp isteğe bağlı olarak etli ya da etsiz bol ekşili enfez bir bamya yemeği hazırlayabiliriz. Üstelik şifası da lezzeti de tazesinden farksız. Şimdiden ellerinize sağlık!

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.