Ballıkayalar Tabiat Parkı

Kocaeli ili Gebze ilçesinde bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı, 1603 Hektarlık, 1.5 km uzunluğunda ve 40-80 metre genişliğinde kanyon manzarasına sahiptir. 1. derece sit alanı ilan edilmiş bir alandır.

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
229446e99eb9-ballikaya-jpg
Ballıkayalar Tabiat Parkı
Giriş20.11.2019 17:55

Kocaeli ili Gebze ilçesinde bulunan Ballıkayalar Tabiat Parkı, 1603 Hektarlık, 1.5 km uzunluğunda ve 40-80 metre genişliğinde kanyon manzarasına sahiptir. 1. derece sit alanı ilan edilmiş bir alandır.

Kocaeli ili Gebze ilçesinde bulunan Ballikayalar Tabiat Parkı, 1603 Hektarlık, 1.5 km uzunluğunda ve 40-80 metre genişliğinde kanyon manzarasına sahiptir. 1. derece sit alanı ilan edilmiş bir alandır. Adını mağaraları kovan olarak kullanarak bölgede bulunan arıların aldığı söylenmektedir.

İstanbul'a 50 km, Gebze'ye 10 km uzaklıkta bulunan Ballikayalar Tabiat Parkı, Gebze ilçesinde adeta ikinciye meydan okuyacak olan ülkenin en gelişmiş ve yoğun saniye noktasıdır.Kuzeyden güneye Horngenden adlı bir dere tarafından açılmış ve yakın jeolojik geçmişte kireçtaşlarına gömülü Vadi'de “Ballikaya Deresi” olarak adlandırılmıştır.

Aynı dere, Vadi çıkışından sonra küçük bir göl oluşturur ve göl çıkışından sonra güneyde Tavşanlıdere adını alarak Marmara Denizi ile buluşur.

Yeşilin muhteşem tonları ve bazı noktalarda üzerinde derenin oluşturduğu küçük şelalelerin dinlendirici sesi ile harika bir gün geçirmek mümkün. Bazı bölgelerde göl kenarlarına yerleştirilen masalarda gezinti yapmak ve dinlenmek mümkündür. Bölgede çeşitli yürüyüş parkurları ve tırmanma noktaları vardır.

Tırmanış için uygun olan kayalık alanlar, dağcılar için harika bir yerdir. Trekking turları düzenleyen birkaç firma var. Bu firmalarla iletişime geçerek yürüyüş yapabilirsiniz.
Ballıkayalar tabiat parkına araçla giriş ücreti 10 TL-yürüyüş girişi ücretsizdir.

Maalesef bölgenin olumsuz yönlerinden biri de fazla özen gösterilememesi. Pikniğe gideceksen, tüm malzemeleri yanına almalısın. Harika fotoğrafların bulunduğu bölgede eskiden açık büfe olarak kullanılan yapı yıkılmış, ancak molozların henüz kaldırılmamış olması bu doğal güzelliğe bir ok gibi saplanmış durumda.

İlçe, Gebze merkeze 10 km uzaklıktadır. İstanbul'dan Ballıkaya Milli Parkı'na gelen ziyaretçiler, Gebze çıkışında karayolunu terk ederek D100 Karayolu İzmit yönüne doğru hareket ediyor. D100 karayolunda yaklaşık 3,5 km ilerledikten sonra Tavşanlı - Mermerciler kavşağından sağa girilir.

Bu kavşakta Ballikayalar Tabiat Parkı tabelasını da görebilirsiniz. Bu yola girdikten sonra Tavşanlı beldesinin ortasından geçerek tatil yeri çıkışından Ballikaya Tabiat Parkı tabelasını gördüğünüzde sağa girerek bölgeye ulaşabilirsiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı, doğa tutkunlarına farklı seçenekler sunuyor ... Yürüyüş yapabilir, kaya tırmanışı yapabilir veya göl kenarında oturup enfes doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Ne kadar doğru olduğunu bilmiyoruz ama bir rivayete göre bu vadi bir zamanlar arıların yuva kurduğu bir yerdi. Kovan olarak vadi boyunca mağara ve kayalıkları kullanan arılar burada çok fazla bal üretir. Ve o zaman gelip gidince adı Ballikayalar oldu. Yani, onun adındaki bal mecazi değil.
Arı hobilerinden korkmayın, biz görmedik. Kanyon artık vızıldamıyor.

Ballıkayalar'a 1995 yılında Tabiat Parkı statüsü verildi. Çünkü bölge hem şahin, alaca karga, hüthüt tarla kuşu, bülbül kuşu, çakal, tilki, tavşan, domuz, köstebek gibi pek çok canlının yuva olması açısından çok önemli ve verimli.

Ballıkayalar'a Gidiyorsanız Bilmeye Değer

  • Pazar çok kalabalık olabilir. Özellikle hafta içi piknikler için daha uygundur.
  •  Trekking için en güzel mevsimler yaz aylarıdır.
  •  Burası bir vadi olduğu için yaz sıcaklıklarında bile gölgede kalan yerler var. Bu nedenle yaz aylarında bile kaya tırmanışı için uygundur.
  •  Ama piknik ve kamp yapmak için en iyi mevsimler sonbahar ve kış aylarıdır. Yılın bu zamanı, park daha tenha.

Yanınızda götürün

  • Yakın zamana kadar bölgede bir yiyecek ve içecek tesisi vardı ama belediye onu kaldırıp yerine yenisini açmadı. Bölgede sadece wc bulunmaktadır. Yani piknik malzemeleri, yiyecek, içecek sağlayabileceğiniz bir yer yok. Her şeyi yanınızda getirmelisiniz.
  •  En yakın köyler Tavşanlı köyü veya Demirciler Köyü'dür. Son alışverişinizi yapabileceğiniz küçük marketler var.
  •  Kampa, sırt çantasına, yağmura ve suya dayanıklı outdoor ayakkabılarına, lambaya, kalın giysilere Gece serinliğine karşı, mangal veya kamp ateşi yakacaksanız kendi kömürünüzü getirin diyoruz çünkü burası orman değil yakacak odun bulmak zor olabilir.
  •  İkinci trekking rotası için su geçirmez ayakkabılar önerilir. Çünkü yol boyunca sulu alanlardan geçiyorsunuz. 
İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.