Trending

Babalardan Alınacak Dersler


Bir baba ve oğul arasındaki ilişki aşkla başlar, ancak zaman geçtikçe işler karmaşıklaşabilir. Bir baba, çocuğunun hayatında önemli bir rol oynar ve çocuğuna değerli yaşam dersleri verebilir. Yeni doğmuş çocuğunuz için düşkün bir babaysanız ve onun için iyi bir baba olabileceğinizi merak ediyorsanız veya genç çocuğunuzla ilişkinizi güçlendirmek istiyorsanız, bu gönderi tam size göre.

acad0824a594-5efca03355428710587e71df-jpg
Babalardan Alınacak Dersler
Giriş02.07.2020 10:52

Burada, baba-çocuk bağının önemini, çocuğunuzla güçlü bir ilişki kurmanın yollarını ve çok daha fazlasını tartışıyoruz .

 

Baba-Çocuk İlişkisi Neden Önemlidir?

Araştırmalar, babalarının bakımı ve rehberliğinde büyüyen çocukların daha empatik ve yaşamları boyunca daha fazla kontrole sahip olduklarını göstermiştir. Ayrıca babalarının sevgisinden veya rehberliğinden yoksun olanlara kıyasla okulda daha başarılı olma ve daha fazla motivasyona sahip olma eğilimindedirler.

 

 

İşte bir baba olarak çocuğuna öğretebileceğiniz bazı değerli dersler:

 

Yaşamla yüzleşecek gücü geliştirin:

Hayat her zaman çocuk oyuncağı olmayacak. Çocukların büyüdüklerinde yüzleşmeleri gereken zorluklar var. İşyerinde başarılı olmak, aileyi desteklemek ve toplum içinde saygın bir vatandaş olmak için toplumsal baskıların üstesinden gelinmesi uygun rehberlik olmadan kolay olmayacaktır. Yani, çocuğunuz bu hususta vermeniz gereken tüm tavsiyeleri alabilir.
Çocuğunuzun hayatını etkileyen önemli kararlardan bazılarına onu dahil ederek, yaşamının erken dönemlerinde özgüven kazanmasına yardımcı olun. Başarısız olmanın sorun olmadığını ama pes etmenin doğru olmadığını hatırlatın.

 

 

Ona neyin doğru olduğunu öğretin

 Bazen yanlış yol kazançlı görünür, ancak sizi çabucak dibe götürebilir. Bu yüzden çocuğunuza işler ne kadar zor olursa olsun doğru yolu seçmeyi öğretin. Doğruluk ve dürüstlüğün gücünü ona örnek alın. Kişisel deneyimlerinizi paylaşın ve çocuğunuz doğru kararlar verdiğinde pekiştirin.

 


Ailenin önemini Öğretin

Ailenizi her zaman ilk sıraya koyduysanız ve sürekli olarak onlar için oradaysanız, çocuğunuza ailenin önemini öğretiyorsunuz demektir. Çocuğunuz,özellikle de erkek çocukları bir aileye nasıl liderlik edeceğinizle ilgili birçok tutum ve davranışınızı benimseyecek. Ona aileyle kaliteli zaman geçirmenin ve aile birimine değer vermenin önemini öğretin.

 

Seçimlerini onaylayın

Çocuğunuz hayatta birçok ikilemle karşı karşıya kalabilir. Öyleyse, ona daha az gidilen yoldan gitmekten korkmamasını öğretin. Örneğin, yıldız bir beyzbol oyuncusu olabilirsiniz ve çocuğunuz sanatla ilgilenebilir. Onu sevdiğiniz bir şeyi yapmaya zorlamak yerine, onayınızı verin ve tutkusunu sürdürmesi için onu cesaretlendirin.

 

 

Hayatındaki insanlara saygı gösterin

Bu, çocuğunuza sadece sizin öğretebileceğiniz önemli bir derstir. İnsanlara davranış şekliniz, onun gelecekteki  ilişkilerinin de temellerini atacaktır. Ayrıca, insanlara karşı sevgi dolu, empatik ve yardımseverseniz, o da insanlara saygı duymayı öğrenecektir. Film ve kitap seçiminiz, topluma ve çevrenize karşı tavrınızı anlamalarına yardımcı olabilir ve onlara saygı duyulmasına teşvik edebilir

 

 

Ona arkadaş olun

Bir baba olarak çocuğunuzu terbiye etmek ve karakterini geliştirmek sizin sorumluluğunuzdadır, ancak sorumluluğunuz ona olan sevginizi gölgede bırakmamalıdır. Onu disipline ederken, onun en iyi arkadaşı olabileceğiniz ve sizinle her şeyi paylaşabileceği konusunda temin etmelisiniz.

 

 

Babalığın gerçek tanımı

Ne zaman zor bir durumla karşı karşıya kalırsa, bir omuz verin, sabırla dinleyin ve üzgün hissetmenin ve hatta bir veya iki gözyaşı dökmenin sorun olmayacağından emin olun. Bunu yaparak, ona derin duygularını ifade etmenin onu daha az cesur yapmayacağını öğretiyorsunuz.

Bazı babalar sevgilerini belirgin şekillerde ifade etmekte zorlanırlar, ancak bir babanın sevgisi hava gibidir - görünmez, ancak temeldir. Çocuklar genellikle doğumundan itibaren annelerine bağlanırken,  babalarıyla ilişkileri zamanla daha yaygın bir şekilde gelişip değişmiştir.Ancak babaların her zaman bir ağırlığı vardır çocuk üzerinde.
 

 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.