Sağlık Sırları

Astenopi (Gözlerde Yorgunluk) Nedir, Astenopi'nin Belirtileri Nelerdir, Astenopi Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?


Günümüzde göz yorgunluğu oldukça fazla. Bunun sebebi de elektronik ekran karşısında geçirdiğimiz vakitler. Gözlerimiz dinlenme olanağı bulamıyor ve bu da gözlerde yorgunluk ortaya çıkmasına neden oluyor.

astenopi-gozlerde-yorgunluk-nedir-astenopi-nin-belirtileri-nelerdir-astenopi-dogal-tedavi-yontemleri-nelerdir-46f8b981-cdbf-4d95-9dc1-f75bd6153ba4
Astenopi (Gözlerde Yorgunluk) Nedir, Astenopi'nin Belirtileri Nelerdir, Astenopi Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Giriş18.11.2019 14:46

Araştırmacılar göz yorgunluğunun yapay ve yetersiz ışıklandırma, görsel ekranları uzun süreyle izleme, kötü beslenme, göz kaslarının yetersizliği, psikososyal ve duygusal gerilim ile yaşlanmadan ciddi manada etkilendiğini belirtiyorlar. Kuruluk, kaşınma, kızarma, azalan görüş gibi belirtilerden kurtulmanın yolları da elbette mevcut ve bunlar arasında ekrana bakmaya ara verme, göz egzersizleri yapma gibi çözümler de bulunuyor.

 

Astenopi (Göz Yorgunluğu) Nedir?

 

Baş ve göz ağrıları içinde oldukça büyük bir paya sahip olan astenopi gözlerin aşırı kullanımına bağlı(bilhassa yakın çalışmalarda)göz ve çevresinde ortaya çıkan huzursuzluk,gerginlik,sıkıntı hissi,gözlerin çabuk yorulması,zorlanması,tükenmişlik hissi ile birlikte ortaya çıkan dayanılmaz baş ağrıları kompleksidir. Göz yorgunluğu gözlerdeki kasları ve sinirleri etkilemektedir. Bir diğer adı da astenopi’dir.

Göz yorgunluğunda, küçük kaslar ve göz sinirleri çok fazla çalışır, streslenir ve yorulurlar. Pek çok diğer göz hastalığının tam tersine, göz yorgunluğu herhangi bir medikal veya genetik göz sorununuz olmasa da ortaya çıkabilir. Gençlerde daha sık rastlanır. Pek çok kişide belirtiler arasında baş ağrısı, odaklanma zorlukları, göz çevresinde ve içerisinde ağrı, hatta kaşıntılar şeklinde seyreder.

Gözlerin yorulduklarını birçok kişi bilmez fakat sürekli resimlere bakmak, yazı okumak, hareket eden objeleri takip etmek fazlaca çaba ister. Zira gün boyunca etrafımızdaki görsel bilgileri gözlerimiz aracılığı ile alırız. Ayrıca gözler, çok fazla ışığa, uykusuzluğa, beslenme eksikliğine, kas gerilimine ve çevresel kirliliğe karşı doldukça hassas bir yapıya sahiptirler.

 

Astenopi Nedenleri Nelerdir?

 

 • Düzeltilmiş refraksion kusurları
 • Uygun olmayan aşırı refraktif düzeltmeler
 • Uygun olmayan yeni gözlükler
 • Ekstraoküler adalelerdeki imbalans
 • Konverjans zayıflığı,yetersizliği,yorgunluğu
 • Gözlerin uzun süre aşırı bir şekilde kullanılması
 • Metabolik bozukluklar
 • Retina ve yüksek vizüel merkezlerin yorgunluğu
 • Büyük dereceli refraktif hatalarda,vizüel yetersizlik kardinal semptomdur.Küçük dereceli hatalarda ise,hasta bu küçük dereceli vizüel yetersizliği düzeltebilmek için sarfedeceği efordan dolayı baş ağrısı meydana gelebilir.

Birçok hipermetropta ortaya çıkan aşırı akomodasyon veya presbiyobi çağına gelmiş kişilerde,akomodasyonu stimüle edebilmek için çabalanan efor ve akomodasyon/konverjans beraberliğindeki dengesizlik,iki göz arasındaki refraksion farklılığı ,binoküler görme bozuklukları hastalarda dayanılmaz baş ağrılarının nedeni olabilir.

İster internal isterse eksternal oküler adalelerin olsun sarfedilen çaba ile oluşan mekaniksel efor,gözlerde oküler strain(gerginlik)e yol açar.Bu hastalardaki ağrı tipi oyuluyormuş,çekiliyormuş gibidir.

Enflamasyonla birlikte olmayan baş ve göz ağrısı genellikle oküler strain(astenopi)e bağlıdır. Bu ağrı bazen akut ve şiddetli olarak glop ve orbita derinliklerinde hissedilir, bazen de umumi baş ağrısı şeklinde olabilir. Buna, kapaklar ve konjunktivanın konjessionu ,sulanma ,akıntı ,kaşıntı ,ışık hassasiyeti ,irritabilite hali eşlik edebilir. Astenopi sıklıkla, latent vertikal deviasyonu manifest hale geçen hastalarda da görülebilir.

 

Bu durumun nedenleri:

İdiopatik
Üst oblik felci
Konverjans yetersizliği olan, normal verjans amplitütlü kişilerde, günün birinde şiddetli bir sistemik hastalık sonucu ortaya çıkabilir.

 

Göz Yorgunluğunun Yaygın Semptomları

Feeling sick and tired. frustrated young man massaging his nose and keeping eyes closed while sitting at his working place in office Premium Photo

 

 • Gözlerde yanma hissi.
 • Alın ve göz çevresinde ağırlık hissi.
 • Gözlerin arasında, arkasında ya da yanlarında baş ağrısı oluşması.
 • Gözlerde kızarıklık ya da inflamasyonlar, kuruluk.
 • Göz çevresinde dinlenince azalan ağrılar ve acılar.
 • Okuma, bilgisayar karşısında durma ya da çalışma gerekmeyen günlerde azalan semptomlar.
 • Zihin bulanıklığı ya da gerilim nedeniyle konsantrasyon zorlukları.
 • Bazı vakalarda görüşün bulanması.

 

Astenopiye Yol Açan Hareketler

 


 
Elektronik cihazlar karşısında saatler geçirmek. Buna bilgisayar, telefon, tablet, televizyon da dâhil. Bu cihazlardan gelen ışınların pek çoğu mavi ışıktır ve bu da baş ağrılarına, göz ağrılarına ve semptomlara sebep olmaktadır.

 • Çok fazla video oyunu oynamak.
 • Gözlerinize çok yakın duran nesnelere sürekli bakmak.
 • Güneşte gözlüksüz ve şapkasız şekilde çok vakit geçirmek.
 • Çok yorgun olmak ve kronik stres sahibi olmak.
 • Elektronik cihazlarla fazla haşır neşir olmak

Yorulan gözlerin en büyük sebeplerinden bir tanesi, ekrana bakma sendromudur. Bu sendrom bilgisayarı çok uzun zaman kullanma neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bilgisayara bakmaya, telefon kurcalamaya, okumaya ya da yakın objelere odaklanmaya ara vermelisiniz. Gün boyunca göz kırpmaya yeterince vakit ayırın ve bir kaç dakika gözlerinizi kapatarak dinlendirin. Biraz su almak için ara verin, masanızdan kalkın ve esneme hareketleri yapın, hatta dışarıda biraz yürüyüş yapın.

 

Rahatlatıcı Göz Egzersizleri Yapın
 

 

Bilgisayar başında çok vakit geçiren ve okuyan öğrenciler, göz yorgunluğu riski altındalar. Bu yorgunluğunuzu azaltabilmek için bazı göz dinlendirme egzersizlerini deneyebilirsiniz.

 

Gözlerinizi Güneşten Koruyun
 

 

Güneş maalesef gözlerimize çok miktarda UV ışını gönderir ve ayrıca elektronik cihazlar da mavi ışık yayarlar. Bu durum göz yorgunluğunun ve baş ağrısının daha kötü hale gelmesine sebep olur. Gözlerinizi güneşten korumak için güneş gözlüğü takın ve güneşi engelleyen bir şapka giyin. Ayrıca güneşe direk olarak bakmayın ve yaz mevsiminde güneşin zirvede olduğu saatlerde dışarı çıkmayın.

 

Okuma Yaparken Odadaki Işığı Arttırın


 
Az ışık bulunan ortamlarda odaklanmaya çalışmak, okumak ya da TV seyretmek, gözlere baskı yapar. Bu sebeple odada yeteri kadar ışık olduğundan emin olmalısınız.

 

Okumak Yerine Dinlemeye Çalışın


 
Eğer bilgisayar ortamında okuma yaparken çok fazla vakit harcıyorsanız, video ya da sesli kitapları dinlemeye çalışın ve gözlerinizin dinlenmesine müsaade edin. Her gün kağıttan ya da bilgisayar ortamından küçük fontlu yazıları 8-9 saat boyunca okumaya çalışmak gözleri sürekli yorar ve dinlenmesine izin vermez.

 

Yeterince Uyuyun ve Dinlenin


 
Eğer bütün vücudunuz zaten yorgun ve uykusuzsa, gözlerinizdeki kaslar daha da yorulacaklardır. Bu aşırı yorgunluğa engel olabilmek için her gece yeterince uyumalısınız. Pek çok yetişkin için günde 7-9 saatlik bir uyku yeterli olmaktadır. Uykuya destek olmak için öz yağlardan faydalanabilir, odadaki sıcaklığı düşürebilir ve uyku pozisyonunuzu değiştirebilirsiniz. Eğer kuru bir ortamda uyumaya çalışıyorsanız gözleri nemli tutmak için bir oda nemlendirici de kullanabilirsiniz.

 

Gözlerinizi Sağlıklı Tutun


 
Vücudun inflamasyon düzeyini düşük tutmalı ve yaşlandıkça gözlerinizi sağlıklı tutmaya çalışmalısınız. Bu sayede göz yorgunluğunun daha ciddi bir soruna dönüşmesine engel olacaktır. Bunun için aşağıdaki durumlardan kaçınmalısınız:

 • Kötü bir beslenme düzeni, diyabet, kan basıncı değişimleri
 • Kronik stres nedeniyle kas gerilimi
 • Hareketsiz hayat tarzı, toksisite, sigara ve uyuşturucu kullanımı sebebiyle hızlanan yaşlanma.

 

Göz Yorgunluğuna İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

Gün içerisinde göz sağlığına dikkat ederken bitkisel ürünlerden de destek alarak doğal yöntemlerle de göz yorgunluğu azaltılabilmektedir. Siyah çay, salatalık gibi bitkisel ürünler ile gözlere kompres yapılarak gözleri dinlendirmek mümkündür. Soğuk suya batırılmış ıslak havlu ya da bez ile de gözler dinlendirilebilir. Papatya çayı içerek de hem vücudu sakinleştirebilir hem de gözlerin de dinlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Göz yorgunluğu için göz damlası kullanmak ise yorgunluğu alacağı gibi aynı zamanda gözlerin ihtiyacı olan nem ve suyu da karşılayacak, göz kuruluğunun önüne geçecektir.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.