Trending

AMARANT NEDİR NASIL TÜKETİLİR?


İsmini yakında sıkça duyacağınız amarant, yavaş yavaş market raflarında yerini almaya başladı bile. Unu sıkça tüketilecek olan bu şifa deposu bitkinin faydalarından ne olduğuna ve nerelerde kullanılacağına kadar tüm detaylarını paylaşalım istiyoruz sizlerle. Yakın zamanda amarant'lı köfteler, kekler yapmanız olası. Buyursunlar.

d3586409c4b0-amarnts-jpg
AMARANT NEDİR NASIL TÜKETİLİR?
Giriş05.10.2020 10:00

Size içli köftenin hep başımızın tacı olacağına dair garanti verebiliriz ama ileride daha ne gibi farklı yiyeceklerin masamıza geleceğinin, alıp bağrımıza basacağımızın garantisini malesef veremeyiz. Hergün neredeyse yeni bir bitki giriyor hayatımıza.Henüz mikroalg'lerin gelişini yeni kabullenmişken, kinoa, chia tohumu ve avokado gibi bitkilerin varlığına yeni yeni alışmışıyorken geleceğin süper besinlerden biri sayılan yepyeni bir besinin adını daha duymaya başladık. Henüz pek kimse tanımıyor ama aslında mucizeleri yüzyıllardır biliniyor. Çok insan tanışmadan biz sizinle tanıştıralım. Huzurlarınızda işte " Amarant!"

 

Amarant nedir?

 

southernexposure.com

 

Zamanı biraz geriye saralım hadi. Aztekler'in bulduğu bu şifa dolu bitki ile tanışmak için yüzyıllar öncesine gidiyoruz. Önemli bir şifa kaynağı olan amarant diğer adıyla "horozibiği" Aztekler'den bu zamana kadar hayatımızda. O dönemler de bir şifa kaynağı olarak tanınıp civar ülkelere de yayılmış. Ancak zaman içinde kullanımı giderek azalmış. Bizler ise amarantın adını daha yeni yeni duymaya başladık.

Amarant aslında bir süs bitkisi olarak biliniyor. Botanik biliminde bilinen yaklaşık 50 çeşidi var. Pembesi, sarısı, beyazı, kırmızısı... Birbirinden farklı renkleri olmasıyla ünlenmiş. Süs bitkisi olarak tanınsa da yaprakları sebze gibi yenebiliyor, bitkinin kendisi (özellikle kırmızı ve pembesi) renk vermesi için kullanılıyor. Bizim ise üzerine uzun uzun bahsetmek istediğimiz kısmı tohumları....

 

Yani amarant adı verilmiş bu bitki, hem etrafı hem de hayatlarımızı, sağlığımızı korumamıza destek olmak için var diyebiliriz. On parmağı olsa onunda da marifet olurmuş.

 

Amarant nasıl tüketilir?

 

amarant-unu

Şimdi... Gelelim bu bitkinin ne şekillerde tüketilebileceğine. Amarantın tohumlarını tüketebiliyoruz. Bu tohumlar tıpkı kinoaya benziyor.Amarant tohumlarını kullanarak birbirinden lezzetli salatalar, pilavlar yapıladabilir. Haşlama haşlama tekniğiyle pişirebilir, afiyetle tüketebilirsiniz.

Ayrıca amarant unu da mevcut. Amarant unu, amarant tohumlarının öğütülmesinin sonucunda elde ediliyor. Bu unu ekmeklerinizin içinde kullanarak daha proteinli ve besleyici bir hale getirebilirsiniz.

 

Lezzet açısından pek bir fark yaratmayacağı için kek, kurabiye gibi ürünlerin içinde de kullanabilirsiniz. Ancak bu kek ve kurabiyelerinizin sağlıklı tarifler olmasını öneririz. Yemeklerinizin içinde ya da sütünüzün, yoğurdunuz içine de amarant unundan ilave etmeniz mümkün.

''Amarantı nereden temin edbilirim?'' diyenleriniz olacaktır. Organik ürünler satan dükkanlardan, büyük gurme marketlerin reyonlarından ve internet sitelerinden rahatlıkla amaranta ve amarant ununa ulaşabilmeniz mümkün.

 

Amarantın faydaları

 

amarant

Amarantın mucizeleri ve faydaları say say bitmez ama biz özetledik.

  • Protein değeri oldukça yüksek. Özellikle hayvansal protein almadan beslenen bireyler için şahane bir alternatif. Bu besinin 100 gramında 3,8 gram protein bulunmakta.Bitkisel protein anlamında tam bir hazine.
  • İçerisinde kalsiyum, potasyum ve yüksek miktarlarda lif bulunduruyor.
  • İçeriğindeki lif sayesinde düzenli ve gereken miktarda kullandığınız zaman bağırsak sisteminizin çalışmasını düzenliyor.
  • Glutensiz. Bu nedenle çölyak hastaları ve glutensiz beslenen insanlar çok rahat tüketebilirler.

  • Kötü kolestrolü düşürücü etkisi var.
  • İçinde kanserle savaşmaya yardımcı olan Skualen denen bir madde bulunuyor. Bu madde kanserle savaşta önemli rol oynar. Özellikle amarant yağında fazla bulunan bu maddenin kanseri önlemeye yardımcı olduğu biliniyor.
  • Diyabet hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bu besin özellikle hipergliseminin önlenmesine de yardımcı oluyor.
  • İçinde yüksek miktarda kalsiyum bulunduğu için kemiklere iyi geliyor, kemik erimesi gibi hastalıkların oluşumunu engelliyor ve tedavisine yardımcı oluyor.
  • Tok tutma özelliği bulunduğu için diyetlerde kullanılıyor ve zayıflamaya da yardımcı oluyor.

AMARANT'IN KENDİNİ SEVDİRMESİ İÇİN ÇOK SEBEBİ VAR.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.