Gezilecek Yerler

Altın Kemer Plajı


Bugün Karamürsel'de yer alan Altın Kemer Plajı nerede ve nasıl bir yer bunlardan bahsedeceğiz. Gelin birlikte Altın Kemer Plajını keşfedelim.

a952c94e730b-5d55309aa5b17-1-jpg
Altın Kemer Plajı
Giriş20.11.2019 18:02


Kocaeli ilinin Karamürsel ilçesine bağlı Altın Kemer Halk Plajı, İzmit körfezinin güney kıyısında bulunmaktadır. Karamürsel ilçe merkezine yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunan bu halk plajı, sanayi tesisleri ilçede yer almadığı için ve evsel arıtmaların %100 oranında arıtılmasının sağladığı için endüstriyel ve evsel kirlilikten etkilenmemektedir. Karamürsel'de genel olarak yazlar sıcak ve az yağışlı, kışlar ise bol yağışlı ve serin geçer. İlçede yıllık ortalama sıcaklık 14,5 derecedir ve en sıcak günler Temmuz ve Ağustos aylarında yaşanır. Kocaeli il merkezi ile Karamürsel arası kara ve deniz yolu ulaşımı mevcuttur. İlçeye toplu taşıma araçlarıyla veya Deniz Otobüsü ile ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Karamürsel Altın kemer Halk Plajının sahili kumdan oluşmaktadır, yaklaşık 190 metre uzunluğunda ve 18 metre genişliğindedir. Plajda engelli vatandaşlar için de birçok olanak mevcuttur. Ayrıca plajda bir adet amfi tiyatro bulunmaktadır. 

Karamürsel sahili körfez şeridinde adeta mavi bir inci gibi parlıyor. Mavi Bayrak’lı tertemiz sahilleri, billur gibi denizi ve her ihtiyaca cevap veren plajlarıyla Kocaelililere güney sahillerini aratmıyor.

Yemyeşil doğası, billur gibi temiz denizi, trekking parkurları ve kilometrelerce uzunluktaki sahil şeridiyle, Kocaeli ve çevresinde yaşayan insanlar için ‘huzurun başkenti’ olan Karamürsel; sahip olduğu doğal güzelliklerle kent insanını dört mevsim kendisine çekmekle kalmıyor; yaz aylarında huzurlu ve güvenli bir ilçe olması nedeniyle de yerli turist akınına uğruyor.

İzmit Körfezi temizlendikten sonra Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım ve ekibinin yürüttüğü yoğun çalışmalar sonucunda hak ettiği değere yeniden kavuşan Karamürsel sahili, ard arda açılan Mavi Bayraklı plajları ile Körfez’in gözbebeği olma özelliğini koruyor. Özellikle aşırı sıcakların bunaltmaya başladığı yaz günlerinde, artık Kocaeli’de pek çok kişi tatil için Karamürsel’i tercih ediyor; çok uzaklara gitmeden pırıl pırıl, masmavi bir denizde serinlemek isteyenler Karamürsel’in Mavi Bayraklı plajlarına akın ediyor.

Fazla keşfedilmemiş şirin koyları, tertemiz denizi, kumsalları ve Mavi Bayrakların dalgalandığı plajlarıyla İzmit Körfezi’nin en ayrıcalıklı lokasyonlarından biri haline gelen Karamürsel, bu yaz da çevre il ve ilçelerden gelen yüzlerce misafirini en kaliteli hizmetle ağırlamak için hazırlıklarını tamamladı.

Mavi Bayrak sahibi olan Karamürsel Altınkemer Plajı, günübirlik deniz keyfi yapmak isteyenler için en ideal duraklardan biri haline geldi. Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın çevre ve turizm konusunda belirlediği 32 kriteri sağlayan ve 2012 yılında Mavi Bayrak almaya hak kazanan Altınkemer Plajı tatilcilerin en popüler kaçış noktalarından biri. Yaz aylarında her türlü konfora sahip olan Altınkemer Plajı’nı tercih eden vatandaşlar, hiçbir hijyen endişesi taşımadan tertemiz denizin tadını çıkarabiliyor; ailece keyifle zaman geçirebiliyor.

Karamürsel Belediyesi sadece Altınkemer Plajı’nı hizmete açmakla kalmayarak ilçede denize girmeye müsait pek çok alanı da plaj olarak düzenleyerek halkın kullanımına sundu. Bu kapsamda yeniden düzenlenen Ereğli Kumyalı Plajı ve 600 metrelik Dereköy sahili de en az Altınkemer kadar ilgi görüyor. Ayrıca denizle olan dostluğunu daha da derinleştirmek isteyenler, Karamürsel Sualtı Sporları Kulübü Derneği (KARSAD) sayesinde Körfez’in mavi sularında dalış yaparak, su altının büyülü dünyasıyla tanışabiliyor.

Eğer siz de sıcak yaz aylarında güney sahillerinde yapılacak uzun tatiller için vakit bulamıyorsanız, üzülmeyin. Karamürsel plajlarının sunduğu hizmetten ailece güvenle yararlanabilir; tertemiz berrak sularında balıklarla yarışarak, kumsallarında güneşlenerek ve plajlardaki sosyal imkanlardan faydalanarak tatilinizi geçirmenin keyfini Karamürsel’de yaşayabilirsiniz.

 

Altınkemer Plajında Neler Bulunuyor?

İskelesi ve mini amfi tiyatrosuyla ziyaretçilerine eğlenceli bir deniz molasının kapılarını açan Altınkemer Plajı’nda cankuran ve ilkyardım ekipleri de her daim hazır bulunuyor. Plajda ayrıca 10 adet üstü kapalı piknik masası, 2 adet bay-bayan soyunma kabini, 2 adet duş alma yeri, bir adet bay-bayan tuvalet, bir adet plaj voleybolu sahası ve çocuk oyun alanı da bulunuyor. Altınkemer Plajı engelli vatandaşlarımızın da herhangi bir zorluk çekmeden faydalanabileceği şekilde tasarlanmıştır. Yazın özellikle hafta sonlarında binlerce kişiyi ağırlıyor.

 

Altınkemer Plajında Piknik Yapılır mı?

Plajın çevresinde üstü kapalı oturma yerleri ve piknik yapabileceğiniz yeşillik alanlar bulunuyor. Dolayısıyla bu plaja hazırlıklı gelirseniz denize girerken bir yandan da piknik yapabilirsiniz.

 

Altınkemer Plajı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Altınkemer Plajı Kocaeli ilinin Karamürsel ilçesi sınırları içerisinde ilçe merkezine yaklaşık 1 km mesafe uzaklıkta Tabakhane Mahallesinde bulunuyor. Toplu taşıma veya özel araçlarınız ile bu plaja ulaşabilirsiniz. Özel aracınız ile gelmeyi tercih ederseniz İzmit’e ulaştıktan sonra Gölcük-Bursa-Yalova yoluna sapmanız gerekiyor. Gebze tarafından geliyorsanız alternatif olarak Gebze Eskihisar’dan kalkan arabalı vapuru kullanarak Körfez’i geçerek ulaşabilirsiniz.

Toplu taşıma tercih ederseniz Kocaeli merkezden kalkan toplu taşıma araçları veya Deniz Otobüsü ile ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan geliyorsanız Karamürsel ilçesine ulaşabilmek için Yalova otobüslerini kullanmanız gerekiyor.

 

Mavi Bayrak Nedir?

Mavi Bayrak; belirli kriterleri taşıyan plaj ve marinalara verilen bir çevre ödülüdür. Deniz suyunun temiz olduğu, yüzme suyu kalitesi, çevre yönetimine gereken önemin verildiği, çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığı, plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenliğin sağlandığı plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür.  Bir plajın Mavi Bayrak sahibi olabilmesi için uluslararası komisyonun belirlediği 32 kriteri sağlaması gerekir.

 


Karamürsel Altınkemer Halk Plajı Yakınındaki Konaklama Yerleri

 • Chaleten Otel By Erkansas City
 • Blue Pier Hotel
 • Elegance Resort Spa & Wellness-Aqua
 • Favorilere ekle
 • 1 / 29Fotoğrafları göster
 • Kızılkaya Butik
 • Fotoğrafları göster
 • Hyatt House Gebze

 

Karamürsel Altınkemer Halk Plajı Yakınındaki Mekanlar

 • Altınkemer Cafe Bistro
 • Deniz Yıldızı Çay Bahçesi
 • Coşkun Balık
 • Alaçatı Kafe
   

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.