Altın Kemer Plajı

Bugün Karamürsel'de yer alan Altın Kemer Plajı nerede nasıl bir yer bunlardan bahsedeceğiz.Gelin birlikte Altın Kemer Plajını keşfedelim.

HABERİ DİNLEMEK İÇİN DOKUNUN.
a952c94e730b-5d55309aa5b17-1-jpg
Altın Kemer Plajı
Giriş20.11.2019 18:02

Karamürsel Altınkemer halk plajı, Doğu Marmara bölgesinde Kocaeli iline bağlı olan ve İzmit Körfezi'nin güney kıyısında yer alan Karamürsel ilçesinde yer almaktadır. Karamürsel İlçe merkezine 1 km uzaklıkta bulunan plaj, sanayi tesislerinin ilçede yer almaması ve% 100 evsel arıtma sağlandığı için evsel ve endüstriyel kirlilikten etkilenmemektedir. Karamürsel'de genel olarak yazlar sıcak ve az yağışlı, kışlar yağışlı ve serindir. İlçede yıllık ortalama sıcaklık 14,5 derece olup, en sıcak aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Kocaeli şehir merkezi ile Karamürsel arasında Deniz ve Kara Ulaşımı mevcuttur. İlçeye toplu taşıma ve deniz otobüsü ile ulaşılabilir. Karamürsel Altınkemer halk plajının içeriği kum olup 190 metre uzunluğunda ve 18 metre genişliğindedir. Sahilde engelli vatandaşlar için her türlü imkan mevcuttur. Ayrıca cankurtaran ve ilk yardım tesisleri mevcuttur ve sahilde 1 Amfi tiyatro bulunmaktadır.

Kocaeli'nin ilk Mavi Bayraklı plajı olan Altınkemer Plajı, 2012 Yaz sezonunda ilk kez bu ödülü aldı. Daha sonra 2013, 2014 ve 2015 yaz sezonlarında temiz çarşafını koruyarak mavi bayrak unvanına devam etti.

Halk plajı olan Altınkemer, 180 metre uzunluğa ve 18 metre genişliğe sahiptir. Kumlu bir plaja sahip olan Karamürsel Altınkemer Plajı, ahşap iskeleye sahiptir. Ahşap iskele özellikle gençler tarafından kullanılmaktadır. Doğu Marmara bölgesinde İzmit Körfezi'nin güney kıyısında yer alan Altınkemer halk plajı, ilçedeki sanayi tesislerinin olmaması ve düzgün işleyen arıtma altyapısı sayesinde temizliğini korumaktadır. Plajın kenarında cankurtaran ve ilk yardım hizmetlerinin de bulunduğu bir mini amfitiyatro var.

Sanayi kenti olan Kocaeli, özellikle 1999 depreminden sonra büyük hasar gördü. Altyapı sistemlerinin çökmesiyle birlikte bölgedeki denizlerin kirlilik oranı da önemli ölçüde arttı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları başta olmak üzere bölgedeki yatırımlar artık temiz sularda rahatça yüzmeyi kolaylaştırdı.

Altınkemer Plajı, Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde yer almaktadır. İlçenin doğu yakasında bulunan Altınkemer Plajı, Karamürsel'e sadece 1 kilometre uzaklıkta. İstanbul'dan Karamürsel'e gitmek için Yalova otobüslerini kullanabilirsiniz. Yalova'ya giden otobüsler Karamürsel'den geçmektedir. Ancak uçağa binmeden önce Karamürsel'de yolcunun indirilip indirilmediğini sormakta fayda var. Karamürsel'e özel araçla gitmek için otobanı kullanacaksanız İzmit'ten sonra Gölcük-Bursa-Yalova yolundan saparak ulaşım sağlayabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise Gebze Eskihisar'dan Yalova Topçular'a tramvay vapuru ile Körfez geçişi.

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum yazarak Kocaeligo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeligo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.