Güzellik Sırları

Aloe Vera ve Güzellik


Aloe vera bitkisi sağlık, güzellik, tıbbi ve cilt bakımı özellikleriyle yüzyıllardır bilinmekte ve kullanılmaktadır. Bitki yapraklarından elde edilen jelin %96’nın üzerinde sudan oluşması sebebiyle, bu bitkinin özleri inanılmaz nemlendirme ve cilt iyileştirme özelliklerine sahiptir.

aloe-vera-ve-guzellik-7baf6f23-7bb4-4e34-bd5b-a3942d07d262
Aloe Vera ve Güzellik
Giriş21.11.2019 17:41

 

Ek olarak, aloe vera bitkisi aynı zamanda zengin bir antioksidan ve A, B, C ve E vitamini kaynağıdır. İçeriğindeki 7 temel amino asit sayesinde cildinizi yeniler ve sağlıklı görünümünü korumaya yardımcı olur. 

 

1. Kuru ve Pul Pul Cildi Nemlendirir

 

 

Aloe veranın doğal bir nemlendirici olduğu bilinmektedir. Cilt tarafından çabucak emilir. Yağlı ve akne eğilimli ciltler için bile aloe vera, hafif dokusu ve % 99 su içeriği sayesinde mükemmeldir.

 

2. Tahriş Olmuş Cildi Yatıştırır

 

 

Aloe vera jeli, güneş yanığı, kızarıklık, enfeksiyon ve kaşıntıdan etkilenen tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olan soğutma özelliklerine sahiptir. Bu nedenle hassas ciltler için süper bir içerik oluşturur. Ayrıca, antifungal özellikleri, yaz aylarında oluşan isilikler ve kistler gibi iltihaplı cilt sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

 

3. Yaşlanma Belirtilerine Yardımcı Olur

 

 

Gülümseme çizgileri, kaz ayakları ve sarkık boyun yüzde daha belirgin hale gelen yaşlanma belirtilerinden bazılarıdır ve cildiniz yaşlandıkça elastikiyetini kaybettiği için bu etkiler kaçınılmazdır. Aloe vera jeli bununla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Cildinizin nemini korumasına yardımcı olur ve parlaklığını geri kazandırır. Görünür kırışıklıkları azaltır ve yüz üzerindeki ince çizgileri giderir, aynı zamanda cilt esnekliğini geliştirmek ve deri hücrelerinin onararak cildin erken yaşlanmasını önler.

 

4. Sivilcelerle Savaşır ve Lekeleri Giderir

 

 

Antibakteriyel ve anti-inflamatuar özellikleri sayesinde, aloe vera sivilceleri cildinizden uzak tutmaya yardımcı olabilir. Sivilce ve sivilcelerin temel nedeni olan bakteri oluşumunu engeller ve iyileşme sürecini de hızlandırır. Sivilceye az miktarda aloe vera jeli sürmek, kısa sürede ondan kurtulmanıza yardımcı olur. Sadece bu değil, aynı zamanda sivilcenin geride bıraktığı sinir bozucu sivilce izlerini ve lekeleri gidermeye de yardımcı olur.

 

5. Koyu Halkaları ve Şişlikleri Giderir

 

 

Gözaltlarındaki koyu halkalardan kurtulmak için aloe vera jeline güvenebilirsiniz. Aloe vera göz çevresindeki renk değişimini hafifletmeye yardımcı olan antioksidan ve E vitamini ile doludur. Soğutma etkisi şişkinliğe yardımcı olur. Aloe vera jelini geceleri gözlerin etrafına sürmek gözleri dinlendirir ve koyu halkaları yok eder.

 

6. Güneş Yanığını Tedavi Eder

 

 

Güneşte yanmış cildi tedavi etmenin harika bir yolu, etkilenen bölgeye taze aloe vera jeli uygulamaktır. Bu jelin ultra sakinleştirici özellikleriyle birleşen çeşitli vitaminler ve besinler, güneş yanığını sadece birkaç gün içinde rahatlatmaya ve yatıştırmaya yardımcı olur. Ancak güneş yanıkları oldukça ağrılı olduğu için cildinizi tedavi etmektense korumak daha iyidir. Güneşin zararlı ışınlarının cildinize hasar vermesini önlemek için daima SPF 30 veya üzeri kremler tercih edin.

 

7. Egzama ve Sedef Hastalığını Tedavi Eder

 

Aloe veranın cilt için en iyi faydalarından biri nemlendirici özellikleridir. Kuru cildi nemlendirmeye, çok yaygın bir egzama belirtisi olan kaşıntıyı gidermeye yardımcı olan şey de budur. Ek olarak, her gün aloe vera jeli uygulamak, sedef hastalığıyla birlikte gelen iltihabı hafifletmeye yardımcı olur ve kaşıntıyı azaltır.

 

8. Ölü Deri Hücrelerini Yok Eder

 

 

Her zamanki peelinginize biraz aloe vera jeli karıştırmak, ölü deri hücrelerini yok etmenin mükemmel bir yoludur. Aloe vera jeli, cildin doğal yağlarından sıyrılmasını önler ve kaybedilen nemi yeniler. Bu, cildinizin gerçekten yumuşak, esnek ve ışıltılı görünmesine yardımcı olacaktır.


 

İçeriği Oylayabilirsiniz
Yorum Yapmak için Tıklayınız.